Prasa - Ksiązka

„Gazeta Wyborcza” zaprasza na galę „Supermiasta i Superregiony 2040”

We wtorek, 25 maja 2021 r. odbędzie się uroczyste podsumowanie plebiscytu „Supermiasta i Superregiony 2040”, przeprowadzonego na lokalnych łamach „Gazety Wyborczej” i Wyborcza.pl. W akcji, której celem było określenie największych wyzwań dla miast i regionów na najbliższe 20 lat, wzięło udział ponad 67 tys. czytelników. Finałowa gala plebiscytu, transmitowana na Wyborcza.pl od godz. 18:00, obejmie 3 debaty z samorządowcami z całej Polski – o miastach w pandemii, relacjach rząd – samorząd oraz przyszłości regionów.

 

„Gazeta Wyborcza” ogłosiła plebiscyt „Supermiasta i Superregiony 2040” pod koniec marca br. Po dyskusji z czytelnikami, samorządowcami, aktywistami redakcja wybrała po 12 wyzwań dla 27 miast i 17 regionów. Z nich – w głosowaniu internetowym – wyłoniły się finałowe siódemki.

Wyniki głosowania, w którym wzięło udział ponad 67 tys. osób, zostały ogłoszone 7 maja. Jego efekt to 308 konkretnych wyzwań, z których bardzo duża część dotyczy ekologii. Uczestnicy plebiscytu wyraźnie opowiedzieli się za takimi celami, jak „zielone miasto”, „więcej drzew”, „likwidacja smogu”, „powstrzymanie wycinek”, „tworzenie nowych parków” czy „ograniczenie liczby samochodów w centrum miasta”. Sporo głosów oddano na wyzwania związane z wygodą życia w mieście – czytelnicy „Wyborczej” domagają się dobrego skomunikowania z centrum osiedli położonych na peryferiach miast, zagospodarowania terenów nad rzekami; sporo głosów dotyczyło estetyki i czystości na ulicach. Więcej na temat temat – m.in. na Wyborcza.pl/supermiasta.

Podsumowaniem plebiscytu będzie gala „Supermiasta i Superregiony 2040”, która odbędzie się jutro, 25 maja. Początek o godz. 18:00 – transmisja na Wyborcza.pl i na profilu „Gazety Wyborczej” na Facebooku.

Wydarzenie otworzy Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”, mówiąc m.in. o polityce, Polsce, przeszłości i przyszłości. Uczestnicy spotkania wysłuchają też pierwszego wicenaczelnego „Wyborczej” Jarosława Kurskiego oraz Jerzego Wójcika – wydawcy „Wyborczej”.

Osią spotkania będą trzy debaty z udziałem gości z całej Polski. W pierwszej – o „nowej normalności miast”, czyli ich przyszłości w obliczu pandemii – głos zabiorą prezydenci Hanna Zdanowska z Łodzi, Marcin Krupa z Katowic, Andrzej Nowakowski z Płocka, Jacek Majchrowski z Krakowa i Krzysztof Żuk z Lublina. Rozmowę poprowadzi Michał Olszewski, redaktor naczelny „Wyborczej” w Krakowie.

Polityka i starcia na linii rząd – samorząd będą tematem rozmowy prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Debatę poprowadzi Mikołaj Chrzan, szef redakcji lokalnych „Gazety Wyborczej”.

Ostatnim tematem dyskusji będą regiony w 2040. Jak wcielić w życie wyzwania zdefiniowane w plebiscycie przez mieszkańców? Jak efektywnie wykorzystywać pieniądze z UE? Takie pytania na pewno zada swoim gościom redaktor naczelny „Gazety Wyborczej Trójmiasto” Grzegorz Kubicki. A będą nimi marszałkowie: Elżbieta Polak (woj. lubuskie), Adam Struzik (woj. mazowieckie), Mieczysław Struk (woj. pomorskie), Piotr Całbecki (woj. kujawsko-pomorskie), Gustaw Brzezin (woj. warmińsko-mazurskie), Olgierd Geblewicz (Zachodniopomorskie) oraz Marek Woźniak (Wielkopolska).

O muzykę podczas gali zatroszczy się znakomity zespół Kwiat Jabłoni, który wystąpi na żywo online. Galę poprowadzą Piotr Bałtroczyk i Paula Skalnicka-Kirpsza, naczelna „Gazety Wyborczej” w Poznaniu.

Więcej informacji o wydarzeniu

Wideozaproszenia na galę – Paula Skalnicka-KirpszaMikołaj ChrzanKwiat Jabłoni i Piotr Bałtroczyk

Link do wydarzenia na Facebooku

Relację ze spotkania – w tym ze wszystkich debat i wystąpień – będzie można przeczytać na tradycyjnych i cyfrowych łamach „Wyborczej” w kolejnych dniach.

Publikacje o akcji „Supermiasta i Superregiony 2040” są dostępne na Wyborcza.pl/supermiasta.

Supermiasta to tytuł akcji prowadzonej przez „Gazetę Wyborczą” od marca 2020 r. W jej ramach odbywa się m.in. plebiscyt „Supermiasta i Superregiony 2040”, w którym w tym roku czytelnicy wraz lokalnymi redakcjami dziennika szukali 7 wyzwań dla każdego miasta i 7 dla każdego regionu na kolejnych 20 lat (więcej informacji na ten temat – na Wyborcza.pl). Ważną częścią akcji „Supermiasta” są też publikacje pod ukazujące się w dzienniku pod tym samym hasłem.

„Gazeta Wyborcza” jest największym opiniotwórczym dziennikiem w Polsce. To codzienny wybór czytelników, którzy szukają informacji, opinii, analiz i komentarzy, chcą poszerzać swoją wiedzę o świecie, a także poszukują atrakcyjnej rozrywki i praktycznych porad. Treści dziennika dostępne są zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej – w serwisach internetowych Wyborcza.pl, w aplikacji mobilnej oraz w wersji na czytniki. „Gazeta Wyborcza” jest liderem procesu transformacji cyfrowej prasy w Polsce. Na koniec marca 2021 r. społeczność prenumeratorów cyfrowego wydania „Gazety Wyborczej” liczyła 258 tys.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *