MediaTVPZapowiedzi TV

Jesień 2021 w TVP Historia i TVP Historia 2

O roku ów, emisja od 6 września. Poniedziałek, godz. 18:30. Program Andrzeja Karczmarczyka i Dobrosława Rodziewicza poświęcony będzie tzw. Karnawałowi Solidarności. Był to czas niezwykły – trwał 16 miesięcy: od sierpniowych strajków 1980 roku, po grudzień 1981 roku i wprowadzenie stanu wojennego. W polskich sercach zagościły wówczas entuzjazm i wielkie nadzieje, które doprowadziły w końcu do upadku komunizmu. Autorzy programu przypomną nie tylko atmosferę tamtych miesięcy, ale także fakty, postulaty, decyzje władz oraz ważne działania obywatelskie. To program o codzienności oraz wielkiej polityce opowiedziany zarówno z humorem, jak i historyczną powagą.

 

W PRLu, emisja od 7 września
Wtorek, godz. 18.30

Cykl ukazuje codzienność powojennej Polski, niekiedy z przymrużeniem oka – rzeczywistość „Polski Ludowej”. Odnajdziemy w nim nie tylko absurdy czasów określanych często jako „słusznie minione”, a także bardziej złożone, zaskakujące wątki z przeszłości. Autorzy ukażą też, jaki wpływ na dzisiejszą codzienność miała PRL i co w naszej kulturze zostało z tamtych czasów. Z gośćmi programu rozmawiać będzie znana dziennikarka radiowa Beata Michniewicz.

Nie taka prosta historia, emisja od 12 września
Niedziela, godz. 16:00

Program Wiktora Świetlika, dziennikarza, publicysty, felietonisty, konfrontujący z historycznymi realiami filmy, książki oraz gry komputerowe o tematyce historycznej. Zgodnie z dewizą Marka Twaina, że „prawda tym różni się od fikcji, że fikcja musi być prawdopodobna. Prawda – nie” prowadzący oraz jego goście będą odkrywali tricki i koncepty stosowane przez autorów popularnych dzieł, które kształtują masową świadomość historyczną. Rozmowie przysłuchują się muzycy, którzy pointują lub rozpoczynają kolejne wątki rozmowy utworami muzycznymi. To program, który pokazuje, jak bardzo historia przenika współczesność.

Żywot Sarmacki, emisja od 12 września
Niedziela, godz. 17:30

Cykl pokazujący życie szlachcica z szesnasto- i siedemnastowiecznej Polski od jego narodzin, aż do śmierci. Narratorem cyklu jest prof. Krzysztof Koehler, poeta, historyk literatury, krytyk literacki i scenarzysta. Każdy z odcinków poświęcony jest jednemu tematowi dotyczącego życia w czasach sarmatyzmu: mitologii, religijności, wykształceniu, służbie wojskowej, rodzinie oraz życiu dworskiemu. Dzięki tekstom literackim z epoki, barwnym komentarzom Krzysztofa Koehlera oraz oryginalnym wnętrzom z epoki widzowie będą mogli poznać duchowość i codzienność czasów baroku oraz dowiedzieć się, jak duży wpływ wywarły one na naszą współczesność.

SERIALE DOKUMENTALNE

Mumie starożytnego Egiptu, emisja od 9 września
Czwartek, godz. 20.15

Przez wieki mumie fascynowały i przerażały. Są kluczem do poznania starożytności oraz rozwikłania zagadek, które fascynowały historyków przez setki lat. Serial przybliża historie mumii z różnych zakątków świata i odkrywa tajemnice miejsc pochówku i starożytnych grobowców – od egipskich grobowców i masowych grobów Majów, ukryte krypty, po szczątki Johna Wilkesa Bootha – zabójcy Abrahama Lincolna.

Rok prod. 2019, 6 odc.

Prawdziwa walka o tron, emisja od 18 października
Poniedziałek, godz. 20:15

W burzliwych czasach średniowiecznej Europy żądne władzy dynastie rywalizowały o dominację na kontynencie. Walczono na polach bitew, jednak często decydujące boje rozgrywały się w kuluarach. Za grubymi murami zamków zawierano strategiczne sojusze, dochodziło do aktów cudzołóstwa, spisków, zdrad i morderstw. Bezlitosne intrygi doprowadziły do zerwania więzi w wielu znamienitych rodach i wpłynęły na sposób, w jaki kierowały one swoimi imperiami. Serial przybliża losy postaci bezpośrednio zaangażowanych w spory dynastyczne, przedstawia ich motywacje w dążeniu do osiągnięcia celu oraz prezentuje skutki ich dobrych i złych decyzji. Dokument ukazuje również, jak pragnienie władzy i ludzkie namiętności były istotnymi czynnikami w tworzeniu się narodów europejskich.

Rok prod. 2019 i 2020/2021, 12 odc.

Bunt barbarzyńców, emisja od 22 października
Piątek, godz. 22:00

Seria przybliża historię legendarnych wojowników: Hannibala, Spartakusa, Boudiki, Attyli, a także Gotów i Wandalów, którzy chcieli zmienić świat obalając jedno z najpotężniejszych imperiów w dziejach świata, Imperium Rzymskie. Fabularyzowany serial to opowieść o powstaniu i upadku Rzymu widziana z perspektywy barbarzyńskich przywódców. W cesarstwie barbarzyńcami nazywano tych, którzy żyli poza nawiasem cywilizacji, wiodąc prymitywną i nacechowaną brutalnością egzystencję. Wśród ludzi tych znaleźli się także tacy, których walka nadała kształt współczesnemu światu. Serial przybliża sylwetki słynnych wojowników: Hannibala, który w wieku dziewięciu lat złożył przysięgę krwi; Spartakusa, niewolnika, który stanął na czele ludowego buntu; Boudiki, wojowniczej celtyckiej królowej; Arminiusa, porwanego chłopca z germańskiego plemienia i Attyli władcy Hunów.

Rok prod. 2016, 8 odc.

PROGRAM KULINARNY

Kuchnia 20-lecia, emisja od 11 września
Sobota, godz. 13:50

Gospodarzem programu będzie Łukasz Modelski, redaktor, historyk sztuki i kultury średniowiecza, autor książek o historii kuchni, znawca kanonu polskiej kuchni znany widzom TVP Historia z cykli „Kuchnia Jagiellonów”, „Kuchnia Żydów Polskich” oraz „W kotle historii”. Prowadzący tym razem zaproponuje podróż po kulturze i smakach dwudziestolecia międzywojennego. Kiedy po 123 latach niewoli kształtowała się polska państwowość, powstawały wielkie inwestycje, łączyły się ziemie podzielone przez zaborców kulturowo, ekonomicznie i politycznie. W wyniszczonej po I wojnie światowej Europie i Polsce kulinarne pomysły łączyły niedostatek z tradycją i rzeczywistość z marzeniami. Smaki, które wówczas powstały są wciąż dla wielu wspomnieniem rodzinnego domu.

KONTYNUACJE

Giganci historii, emisja od 4 września
Sobota, godz. 19.00

„Giganci historii” to autorski format Telewizji Polskiej łączący emocje i zabawę z edukacją i misją popularyzacji historii. Teleturniej składa się z trzech rund: „Kto pierwszy ten lepszy”, w której uczestnicy odpowiadają na pytania testowe; „Bitwa o punkty”, w której do wyboru są pytania o różnym stopniu trudności i punktacji oraz „Szach mat – etap”, gdzie trzeba odpowiedzieć na pytania przygotowane przez konkurentów.

W „Finale” uczestnicy mierzą się z pytaniami zaproszonych ekspertów. Na finalistę teleturnieju czeka tytuł „Giganta historii” i nagroda 20 tys. zł. Teleturniej prowadzą Maciej Kurzajewski i Przemysław Babiarz. Opiekę merytoryczną nad cyklem sprawuje prof. Janusz Odziemkowski. W nowej serii uczestnicy teleturnieju zmierzą się m.in. z następującymi tematami: „Kardynał Stefan Wyszyński” (11.09) „Stanisław Lem – życie i twórczość w czasach wyścigu na orbitę” (25.09), „Powstanie Warszawskie” (2.10), „Jan III Sobieski. Panowanie w cieniu ekspansji tureckiej”. Barwne anegdoty, goście specjalni i zaskakujące pointy pozwalają poszerzyć wiedzę historyczną, a także i dobrze się bawić.

Było nie minęło, emisja od 6 września
Poniedziałek, godz. 16:15

Cykl Adama Sikorskiego o charakterze reportażu z wyprawy poszukiwawczej. Akcja biegnie dwutorowo. Ekipa specjalistów przeszukuje miejsca wydarzeń i katastrof sprzed lat. Równolegle autor przedstawia sylwetki ludzi zaangażowanych w wydarzenia, których dotyczy pogram.

Ekspertyza, emisja od 10 września
Piątek, godz. 18:30

Seria filmów dokumentalnych zrealizowanych we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i Instytutem Ekspertyz Sądowych im. prof. dr Jana Sehna w Krakowie.
W każdym odcinku Piotr Litka i Tomasz Kamiński przyglądają się znanym historycznym wydarzeniom. Konfrontują fakty, dokumenty i dowody, pokazują, jak zmienia się ich znaczenie dzięki najnowszym technologiom stosowanym w kryminalistyce.

Teatr Historii, emisja od 10 września
Piątek, godz. 20:15

Spektakle teatrów telewizji poświęcone wydarzeniom historycznym, poprzedzone publicystycznym programem Mikołaja Mirowskiego, przybliżającego kontekst historyczny fabuły przedstawień.

Marzyciele, emisja od 11 września
Sobota, godz. 16:00

Program Piotra Legutki, Sylwestra Szefera i Pawła Nowakowskiego przybliża widzom postaci Polaków, którzy podjęli walkę o niepodległość ojczyzny w Krakowie. W okresie rozbiorów miasto stało się „stolicą myśli niepodległościowej”. Tam – od pierwszych lat po upadku Rzeczypospolitej w XVIII wieku, aż po wydarzenia z roku 1918 – wielu Polaków podjęło walkę ze zniewoleniem narzuconym przez zaborców. Kraków był pełen znaczących postaci walczących o niepodległość – „marzycieli”, którzy nie tylko śnili o wolnej Polsce, ale gdy trzeba było chwycili za broń i oddali życie. Artyści, politycy, pisarze zaangażowani byli także w walkę o ojczyznę w czasach II wojny światowej i komunizmu. W tej serii Piotr Legutko i jego goście opowiedzą m.in. o pisarzu Józefie Mackiewiczu, siostrze Matyldzie Getter oraz historyku prof. Wacławie Felczaku.

Spór o historię, emisja od 11 września
Sobota, godz. 17:30

W programie prezentowane są historie mało znane lub zapomniane oraz zaskakujące interpretacje faktów i kontrowersje, czyli różne oblicza historii. Swoje opinie prezentują najwybitniejsi polscy historycy, goście Tomasza Mullera.

Wojownicy czasu, emisja od 12 września
Niedziela, godz. 18:50

Cykl Grzegorza Gajewskiego dotyczący rekonstruktorów, kolekcjonerów i żołnierzy różnych formacji ochotniczych, którzy pasjonują się odtwarzaniem historii.

Śladami Eskulapa, emisja od 15 września
Środa, godz. 16:45

Program Pawła Nowakowskiego i Wiktora Szymborskiego poświęcony jest historii medycyny, tajnikom ludzkiego ciała oraz lekom na łagodzenie cierpienia i ratowanie życia. Każdy odcinek przybliża jedna przypadłość, chorobę, czy uraz oraz o to, jak radzono sobie z nimi w odległej przeszłości. O poszerzaniu medycznej wiedzy na przestrzeni dziejów będą rozmawiać autorzy programu. W debacie nie zawahają się użyć starych recept, opisów operacji, wyników badań oraz dawnych narzędzi medycznych. Odwiedzą obiekty związane z historią medycyny m.in. Muzeum Farmacji w Krakowie oraz schron Oddziału Pierwszej Pomocy Medycznej przy szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie.

Archiwum zimnej wojny, emisja od 15 września
Środa, godz. 18:30

„Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem opadła żelazna kurtyna w poprzek kontynentu” – mówił Winston Churchill w przemówieniu w 1946 roku. To był początek „zimnej wojny”. TVP Historia zaprezentuje 18-częściowy cykl autorstwa Andrzeja Mietkowskiego i Jana Sosińskiego oparty m.in. na unikatowych nagraniach z weteranami zimnej wojny, która zdaniem wielu ekspertów, wciąż trwa. Zobaczymy mało znane nagrania i archiwa z tamtego okresu, przypomnimy wydarzenia, które w dużym stopniu kształtowały późniejszy układ sił na świecie. Cykl powstaje we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

 

Wszystkie premiery programów TVP Historia są emitowane na kanale TVP Historia 2 w simulcastingu: https://historia2.tvp.pl
Kontynuacja pasm

Wojenne dziewczyny, sezon 4 emisja od 19 września
niedziela, godz. 20:15

simulcasting z TVP 

Pasmo edukacyjne, emisja od 6 września
od poniedziałku do piątku, od godz. 6.00 do godz. 12.00
Pasmo dedykowane uczniom szkół średnich oraz studentom

Pasmo wieczorne, emisja od 6 września
od poniedziałku do piątku, od godz. 22:00
Powtórka filmów i programów pokazujących najciekawsze wydarzenia z historii świata i Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *