Rusza seria podcastów Ewy Ewart „Rozmowy ze śmiercią”
5 października na Newsweek.pl zadebiutuje pierwsza z 10 niezwykłych rozmów Ewy Ewart w oprawie muzycznej Zbigniewa Preisnera. „Rozmowy ze śmiercią” to podcast, w którym zaproszeni goście reprezentują różne dziedziny wiedzy, nauki, religii lub czystych doświadczeń, związanych pośrednio lub bezpośrednio ze zjawiskiem śmierci.
Seria podcastów „Rozmowy ze śmiercią” została poświęcona pamięci prof. Jerzego Prokopiuka, wielkiego polskiego gnostyka, filozofa, religioznawcy i antropozofa. Ewa Ewart razem ze swoimi gośćmi porusza temat tabu, jakim jest szeroko rozumiana śmierć. Intencją tych wyjątkowych spotkań jest oswojenie nie tylko z ideą śmierci, ale również z różnymi jej obliczami i aspektami. Rozmawiając o śmierci z perspektywy różnych kultur i religii otrzymujemy wiedzę i spojrzenie, które może dać narzędzia do radzenia sobie z otaczającą rzeczywistością w sposób bardziej świadomy, mistyczny, filozoficzny czy nawet czysto medyczny.
– Zapraszam do rozmowy o tym, o czym mówić nie chcemy, czyli o śmierci. Wzbudza w nas strach, często panikę, irracjonalnie zaklinamy rzeczywistość i chcemy wierzyć, że śmierć przydarza się innym. A przecież śmierć to najpewniejszy element każdego życia. Będę rozmawiać z psychologami, lekarzami i artystami, moimi gośćmi będą buddyści i egzorcyści oraz ludzie, którzy wrócili do nas z tamtej strony. Wspólnie zmierzymy się z procesem przemijania i odchodzenia. Zapraszam na fascynującą podróż do krainy po drugiej stronie lęku – mówi Ewa Ewart, autorka i prowadząca podcast „Rozmowy ze śmiercią”
Gościem pierwszego odcinka podcastu, który zadebiutuje na Newsweek.pl we wtorek, 5 października, będzie podróżnik Marek Kamiński. Ewa Ewart nawiązując do tematów odcinków całej serii porozmawia z gościem o życiu po życiu, o reinkarnacji i medytacji, a także zapyta o jego spojrzenie na transhumanizm, o jego ekstremalne przeżycia z pogranicza życia i śmierci, o stosunek do śmierci, o lęki i obawy oraz o to, jak sobie z nimi radzi.
Spotkania z gośćmi w dalszych odcinkach „Rozmów ze śmiercią” będą poświęcone życiu po życiu, reinkarnacji, śpiączce, śmierci klinicznej, snowi, hipnozie i podróżom poza ciało, a także trudnym tematom samobójstwa i śmierci dzieci.
Gośćmi poszczególnych odcinków „Rozmów ze śmiercią” będą: psychoterapeuta Wojciech Eichelberger, Sebastian Minor, tanatoterpeuta, psychotronik i egzorcysta świecki; Robert Czyżykowski, badacz religii Indii; Wojciech Tracewski, przedstawiciel linii buddyzmu Diamentowej Drogi; Ada Edelman, która trzykrotnie przeżyła śmierć kliniczną; doktor neurochirurg Łukasz Grabarczyk; Ewa Liegman, prezeska Hospicjum Pomorze Dzieciom i Ojciec Filip Buczyński, franciszkanin, założyciel i prezes Hospicjum dziecięcego imienia Małego Księcia w Lublinie; Adam Bytof, który zajmuje się szkoleniami z zakresu pracy z podświadomością; Paweł Byczuk, terapeuta unikalnej technologii dźwiękowej; Hemi-Sync, członek Instytutu Roberta Monroe; Rafał Nieradzik, znany polski obenauta; Maciej Lorenc, socjolog współpracujący z Polską Siecią Polityki Narkotykowej i Społeczną Inicjatywą Narkopolityki; Kasia Kowalska, piosenkarka i kompozytorka; prof. dr hab. Dominika Dudek, Kierownik Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego; dr hab. Halszka Witkowska, suicydolog oraz Jowita Michalska, prezes Fundacji Digital University.
1 odcinek podcastu „Rozmowy ze śmiercią” zadebiutuje 5 października, kolejne odcinki będą dostępne dla użytkowników w każdy wtorek na Newsweek.pl oraz na popularnych platformach podcastowych.
Ewa Ewart jest dziennikarką i wielokrotnie nagradzaną reżyserką filmów dokumentalnych, specjalizującą się w filmach przełomowych i mocno przemawiających do odbiorcy. Urodziła się i wychowała w Polsce, ale większość swojego życia zawodowego spędziła, za granicą, głównie w Wielkiej Brytanii, pracując dla telewizji BBC.
Ewa Ewart podróżowała i pracowała w wielu krajach na świecie, gdzie zrealizowała dokumenty śledcze, polityczne i programy poruszające kwestie społeczne. Jej filmy wielokrotnie ujawniły nieznane informacje o kwestiach takich jak korupcja w Rosji Borysa Jelcyna, tajne więzienia w Korei Północnej, wojna domowa w Kolumbii czy tajny i nielegalny program CIA ekstradycji w trybie nadzwyczajnym osób podejrzanych o terroryzm.
Dokumenty Ewy Ewart opowiadają o najbardziej pamiętnych wydarzeniach, jak tragedia w Biesłanie- film zrealizowany na pierwsza rocznicę ataku terrorystycznego, w wyniku, którego zginęło ponad 170 dzieci. W kolejnym dokumencie, pięć lat później, Ewa skupiła się na traumie jaką wciąż odczuwały dzieci, które przeżyły nieludzki zamach.
Od kilku lat Ewa Ewart jest prezenterką pasma filmów dokumentalnych o tematyce zagranicznej w TVN24 i TVN24Bis. Dla obu stacji zrealizowała kilka własnych produkcji, między innymi; „W milczeniu” – opowieść o katastrofie smoleńskiej słowami rodzin ofiar, „Zdobyć miasto” – film powstał na 70. rocznicę Powstania Warszawskiego i „My, naród” – o historii polskiej transformacji z zachodniej, głównie amerykańskiej perspektywy.
Ewa Ewart jest także mówcą motywacyjnym dla różnych grup odbiorczych, z którymi dzieli się swoim doświadczeniami, opisanymi w książce „Widziałam”.