Canon świętuje 21. rok z rzędu z największym udziałem w globalnym rynku aparatów
Przedstawiciele firmy Canon ogłosili dzisiaj, że ich aparaty cyfrowe z wymiennymi obiektywami (lustrzanki cyfrowe i bezlusterkowce) od 21 lat utrzymują się na pierwszym miejscu pod względem udziału[1] w światowym rynku fotograficznym (lata 2003-2023).
Aparaty cyfrowe z wymiennymi obiektywami z serii EOS od Canon są tworzone w zgodzie z zasadą „szybkość, wygoda i wysoka jakość obrazu”. Marka opracowuje dla nich kluczowe elementy systemu, takie jak przetworniki obrazu CMOS, procesory DIGIC oraz wymienne obiektywy. Firma niezmiennie zaspokaja różne potrzeby klientów, oferując szeroką gamę aparatów – od flagowych modeli o wysokiej wydajności, które cieszą się zaufaniem profesjonalistów, po modele podstawowe łączące wysoką jakość obrazu z wygodą obsługi. W ofercie ma również ponad 115[2] obiektywów z serii RF i EF nieustannie poszerzających możliwości twórczej ekspresji. Celem firmy Canon jest wychodzenie naprzeciw zróżnicowanym potrzebom swoich klientów.
Na wstępnym etapie rozwoju cyfrowych aparatów jednoobiektywowych, we wrześniu 2003 roku Canon przedstawił swój przełomowy model EOS 300D (w innych regionach EOS Digital Rebel lub EOS Kiss Digital). Aparat ten, charakteryzujący się konkurencyjną ceną i kompaktową, lekką konstrukcją, zawojował lwią część światowego rynku i zapoczątkował oraz przyspieszył rozwój segmentu lustrzanek cyfrowych. Od tego czasu Canon wciąż wprowadza na rynek przełomowe produkty, w tym także profesjonalne modele z serii EOS-1D i EOS 5D, które utorowały drogę do cyfrowej rejestracji wideo w technologii jednoobiektywowej. Dążenie Canon do dalszego przesuwania granic wizualnej ekspresji doprowadziło do opracowania systemu EOS R nowej generacji, który wszedł na rynek w październiku 2018 roku. Obejmuje on pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy EOS R5 – pierwszy aparat, umożliwiający nagrywanie w formacie 8K[3], wprowadzony do sprzedaży w lipcu 2020 roku, a także EOS R3 dostępny od listopada 2021 roku, który pozwala na śledzenie szybko poruszających się obiektów oraz posiada wydajny tryb zdjęć seryjnych. Ponadto w grudniu 2021 roku Canon wprowadził na rynek system EOS VR, przeznaczony do nagrywania wideo na potrzeby treści związanych z wirtualną rzeczywistością.
W 2023 roku marka promowała swoje aparaty bezlusterkowe i obiektywy, wciąż rozwijając przy tym ofertę z serii EOS R. Dołączył do niej EOS R50 (dostępny od marca 2023 r.) – bezlusterkowy aparat z dużą matrycą APS-C z łatwymi w użyciu i wygodnymi funkcjami, EOS R8 – niewielki i lekki aparat pełnoklatkowy, zapewniający doskonałe rezultaty, a także EOS R100 (dostępny od czerwca 2023) – aparat z dużą matrycą APS-C, dzięki któremu nawet początkujący fotograf może cieszyć się doskonałymi zdjęciami. Serię obiektywów RF poszerzyło w ostatnim roku aż dziewięć nowych obiektywów[4].
Aparaty Canon były pierwszym wyborem fotografów podczas mistrzostw świata w rugby we Francji w 2023 roku, co potwierdza głębokie zaufanie, jakim cieszą się one wśród zawodowców. To właśnie dzięki wsparciu tak dużej grupy klientów, Canon może świętować największy udział w rynku globalnym już 21. rok z rzędu.
Canon nadal będzie doskonalić autorskie technologie obrazowania, wzmacniając i rozszerzając serię aparatów i obiektywów EOS, jak również otwierając nowe możliwości w dziedzinie rejestrowania obrazów i filmów.
[1] Według badań Canon.
[2] Rodzaje obiektywów dostępnych w sprzedaży różnią się w zależności od rynku. Liczba ta obejmuje 4 rodzaje konwerterów. Według stanu na 19 lutego 2024 roku.
[3] Wśród aparatów cyfrowych z wymiennymi obiektywami wprowadzonych na rynek przed 8 lipca 2020 roku.
[4] W 2023 roku Canon wprowadził na rynek następujące obiektywy RF: RF 135mm F1.8 L IS USM (styczeń), RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM (marzec), RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM (kwiecień), RF 100-300mm F2.8 L IS USM (maj), RF 28mm F2.8 STM (lipiec), RF 10-20mm F4 L IS STM (październik), RF 200-800mm F6.3-9 IS USM (grudzień), RF 24-105mm F2.8 L IS USM Z (grudzień), RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM (grudzień).
foto. Canon