TVP

„Nie wprowadzamy żadnej nowej opłaty”. W Sejmie o abonamencie rtv

– Projekt dotyczący uszczelnienia poboru abonamentu radiowo-telewizyjnego nie wprowadza żadnych nowych opłat dla jakiejkolwiek grupy obywateli – powiedział podczas pierwszego czytania projektu nowelizacji ustawy abonamentowej wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
 
W czwartek po południu w Sejmie trwają pierwsze czytania projektów dotyczących zmian w opłatach abonamentowych. Pierwszy z nich, rządowy przewiduje poprawę poboru opłat abonamentowych dotyczących radia i telewizji. Drugi – autorstwa PSL – przewiduje rezygnację z poboru tej opłaty i finansowanie mediów publicznych z budżetu państwa.
Skuteczny pobór opłat
Gliński przedstawiając projekt rządowy mówił, że jego celem jest „poprawa skuteczności poboru opłat abonamentowych jako źródła finansowania realizacji misji publicznej radiofonii i telewizji”. Jak podkreślał, projekt nie wprowadza żadnych nowych opłat dla jakiejkolwiek grupy obywateli.
– Tak jak ma to miejsce w chwili obecnej do zarejestrowania odbiorników oraz uiszczenia opłat abonamentowych zobowiązany jest i będzie każdy posiadacz odbiornika radiowego lub telewizyjnego, który gotowy jest do odbioru emisjiwskazał.
Gliński mówił też, że projektowana ustawa służyć ma jedynie zagwarantowaniu bardziej adekwatnego, stabilnego i niezależnego finansowania zadań mediów publicznych „tak, aby mogły być one realizowane bez ulegania presji komercyjnych”.
– Potrzeba przyjęcia projektowanej ustawy wynika z praktycznej dysfunkcjonalności obecnych rozwiązań dotyczących opłat abonamentowych – powiedział. – Jednym z głównych powodów dysfunkcyjności obecnie obowiązującego systemu poboru opłat abonamentowych jest niedopełnianie obowiązku rejestracji odbiorników. W połączeniu z brakiem realnych środków kontroli używania odbiorników (…) sprzyja nieszczelności systemudodał.
 

Zdjęcie użytkownika Grzegorz Stapiński.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *