Skala cyber zagrożeń w najnowszym raporcie Security Intelligence Report (SIR) przygotowanym przez Microsoft
Microsoft przygotował kolejną, 22 odsłonę raportu Security Intelligence Report (SIR), który prezentuje szczegółowe informacje dotyczące obecnej skali cyberzagrożeń. Publikacja zwraca uwagę również na luki w systemach zabezpieczeń, które mogą wymagać poprawy, złośliwe oprogramowanie czy ataki sieciowe oraz exploity – czyli programy wykorzystujące braki w oprogramowaniu.
Najnowsza edycja raportu prezentuje dane pochodzące z pierwszego kwartału 2017 r. Kluczowe kwestie ujęte w raporcie obejmują następujące wnioski:
- Wraz ze wzrostem popularności migracji do chmury, rośnie także częstotliwość i złożoność ataków na konta prywatne i korporacyjne w chmurze. Zespół ekspertów zajmujących się kwestiami tożsamości zanotował 300-procentowy wzrost liczby zaatakowanych kont użytkowników w ciągu ostatniego roku, natomiast liczba prób zalogowania się ze złośliwych adresów IP wzrosła o 44 procent w ciągu ostatniego roku (dane z pierwszego kwartału 2017).
- Usługi w modelu chmury (takie jak np. Microsoft Azure) są od wielu lat na celowniku atakujących na każdej szerokości geograficznej. Atakowane są zarówno wirtualne maszyny jak i inne usługi działające w chmurze. Ponad dwie trzecie ataków na usługi Azure w pierwszym kwartale 2017 roku pochodziło z adresów IP w Chinach (35,1%) i Stanach Zjednoczonych (32,5%). Trzecie miejsce na liście „atakujących” zajmuje Korea (3,1%), natomiast za nią plasuje się kolejne 116 innych krajów i obszarów geograficznych.
- Europa pod „ostrzałem” Ransomware. Co ciekawe, kraje o największym współczynniku ataków typu ransomware to m.in. Czechy (0,17%), Włochy (.014%), Węgry (0,14%), Hiszpania (0,14%), Chorwacja (0,13%) czy Grecja (0,12%). Kraje te zanotowały o wiele więcej ataków niż średnia światowa w marcu 2017. Dla porównania, miejsca o najniższym współczynniku ransomware to Japonia (0,012% w marcu 2017), Chiny (0,014%) i Stany Zjednoczone (0,02%).
Co ciekawe, wskaźniki ataków dla Polski zanotowały spadek w pierwszym kwartale 2017 roku, wynosząc odpowiednio 9,3% w styczniu, 8,0% w lutym i 5,8% w marcu.
Raport SIR wskazuje również na konieczność aktualizacji wiedzy na temat nowych i stale zmieniających się typów ataków przez przedsiębiorstwa i organizacje. Firmy powinny przyjąć strategię, która pozwoli w odpowiedni sposób chronić zasoby, ale także wykrywać i odpowiednio reagować na pojawiające się zagrożenia. Dzięki stałemu rozwojowi skutecznych rozwiązań związanych z bezpieczeństwem oraz aktywnemu wyłapywaniu i eliminowaniu nowych typów zagrożeń, Microsoft zapewnia wsparcie swoich klientów i partnerów w bezpiecznym prowadzeniu biznesu.
Więcej informacji na temat bezpieczeństwa oraz pojawiających się zagrożeń znajdziecie Państwo na blogu firmy poświęconemu kwestiom cyberbezpieczeństwa – Microsoft Secure Blog.
Najnowsza edycja raportu jest dostępna pod adresem www.microsoft.com/sir.