Radio

Interaktywny quiz muzyczny, transmisja radioeins Berlin-Brandenburg na żywo z Goethe-Institut

Interaktywny quiz muzyczny, transmisja radioeins Berlin-Brandenburg na żywo z Goethe-Institut, spotkanie z autorami podcastów, rozmowa korespondentów niemieckich rozgłośni radiowych na temat ich doświadczeń zawodowych i wolności prasy, a także inne wydarzenia. Warszawski Goethe-Institut rozpocznie jesień od tematu radia, które jest jednym z najważniejszych mediów masowych. Cykl potrwa od 21 września do 17 listopada.
 
– Radio jest jednym z tematów wiodących naszych wydarzeń tej jesieni. Wyobrażamy sobie z łatwością życie bez telewizora, ale co zastanawiające – z radiem dużo trudniej nam się rozstać. Słuchamy go nie tylko dla zabicia czasu. Radio to edukacja, informacja, rozmowa i oczywiście muzyka. Podczas kilku wieczorów zajmiemy się współczesnym obliczem tego mediumtłumaczy dr Christoph Bartmann, dyrektor Goethe-Institut w Warszawie.
Cykl rozpocznie się 21 września (czwartek) od dyskusji panelowej „Zawód – korespondent radiowy”, podczas której Henryk Jarczyk, były warszawski korespondent niemieckiej rozgłośni radiowej ARD oraz Monika Sieradzka, niezależna dziennikarka, pracująca m.in. dla polskiej sekcji Deutsche Welle przybliżą wyzwania pracy dziennikarza w czasach globalnego kryzysu wolności mediów. Spotkanie poprowadzi dr Christoph Bartmann.
29 września (piątek) Goethe-Institut zajmie się natomiast współczesnymi trendami w dziedzinie radia, czyli podcastami, które są coraz bardziej popularne na świecie. Dzięki nim każdy może dziś zostać reporterem, dziennikarzem lub artystą estradowym. W Niemczech moda na korzystanie z tego rodzaju rozwiązań rozpowszechniła się znacznie bardziej niż w Polsce. Dlaczego tak się dzieje? Na ten temat dyskutować będą: Maria Lorenz – podcasterka z Berlina oraz polska podcasterka – Katarzyna Czajka-Kominiarczuk.
W połowie października odbędzie się niekonwencjonalne wydarzenie. Biblioteka Instytutu zamieni się na kilka dni (16-19.10) w profesjonalne studio radiowe. Goethe-Institut wspólnie z dziennikarzami z redakcji radioeins RBB (Rundfunk Berlin-Brandenburg) połączy obie stolice – Warszawę i Berlin – mostem radiowym. Podobny cykl audycji na żywo zrealizowano w latach ubiegłych w Sao Paulo, Atenach i Istambule. Udział w nagraniach wezmą politycy, artyści, muzycy, dziennikarze oraz słuchacze.
Tydzień później (27 października, piątek) publiczność spróbuje swoich sił w interaktywnym quizie muzycznym „Smells Like Teen Thriller” polegającym na odgadywaniu memów i muzyki na podstawie tzw. „mashupów”. Wieczór poprowadzi Tobias Ruhland z Bayerischer Rundfunk.
Natomiast 3 listopada (piątek) wykład „Głos z radia” przybliży temat estetyki emisji głosu i ewolucji upodobań słuchaczy. Jakich głosów lubimy słuchać? Jakie style mówienia nam się podobają? Czy istnieją różnice i podobieństwa w preferencjach niemieckich i polskich słuchaczy? – na pytania odpowiadać będą prof. Ines Bose, badaczka mowy z Uniwersytetu Halle-Wittenberg oraz dr hab. Grażyna Stachyra z Zakładu Komunikacji Społecznej UMCS w Lublinie.
17 listopada (piątek) w bibliotece Goethe-Institut wystąpi Knut Aufermann, artysta i kurator wydarzeń poświęconych radio art, m.in. programu radiowego w tegorocznej edycji wystawy „Documenta”. Podczas tego ostatniego spotkania z cyklu „Na antenie” w Goethe-Institut Aufermann przedstawi możliwości twórczego użycia medium radiowego oraz zaprezentuje własne projekty artystyczne.
Wszystkie wydarzenia cyklu „Na antenie” odbywać się będą w bibliotece Goethe-Institut w Warszawie przy ul. Chmielnej 13a. Wstęp wolny. Więcej informacji na: www.goethe.de/ins/pl/pl/ver.cfm
Harmonogram wydarzeń:
21 września (czwartek), godz. 18:00. „Zawód – korespondent radiowy” – dyskusja panelowa
www.facebook.com/events/945328812273149/
29 września (piątek), godz. 18:00. „Podcasty – rewolucja radiowa?” – dyskusja panelowa
www.facebook.com/events/347094009074637/
16-19 października (od poniedziałku do czwartku), godz. 16:00-18:00. „Most radiowy” – audycja radiowa na żywo z publicznością
www.facebook.com/events/1872385739727117/
27 października (piątek), godz. 18:00. „Smells Like Teen Thriller” – interaktywny quiz muzyczny na żywo
www.facebook.com/events/2002169773345343/
3 listopada (piątek), godz. 18:00. „Głos z radia“ – wykład i rozmowa
www.facebook.com/events/505898909758413/
17 listopada (piątek), godz. 18:00. „Radio art” – prezentacja dźwiękowa
www.facebook.com/events/1909841649286982/
„Na antenie/ Auf Sendung” to kolejny cykl tematyczny odbywający się w bibliotece Goethe-Institut. Pierwszy, zatytułowany „Nie z tej ziemi” dedykowany był fanom science fiction, kolejny pt. „Szczęśliwej podróży” – poświęcony był różnym aspektom podróżowania. Podczas obu cykli Goethe-Institut zaprezentował bogaty program, w którym znalazły się rozmowy, pokazy filmowe, koncerty, seminaria, a także spotkania z wybitnymi artystami, naukowcami i dziennikarzami oraz popularnymi blogerami i podróżnikami. Program ten przypadł do gustu nie tylko licznie przybywającej do biblioteki Goethe-Institut publiczności, ale także mediom, które chętnie zapowiadały i relacjonowały wydarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *