Apel ws. unijnej reformy prawa autorskiego
18 organizacji branży cyfrowej z krajów UE, w tym z Polski ZIPSEE „Cyfrowa Polska”, zwróciło się w liście otwartym do przedstawicieli Rady UE i Parlamentu Europejskiego z apelem o ponowne przeanalizowanie skutków wprowadzenia art. 13 do projektowanej unijnej Dyrektywy o prawie autorskim.
Projektowany przepis zakłada, że serwisy internetowe, a zwłaszcza platformy, które udostępniają twórczość, jak np. YouTube, gdzie internauci dzielą się zamieszczanymi przez siebie treściami, mają być zobowiązane do aktywnej kontroli działalności użytkowników. Tym samym podmioty te będą musiały wdrożyć oprogramowanie do rozpoznawania treści i filtrujące wszystkie przesłane przez użytkowników wiadomości i posty, by zapobiec przypadkom łamania praw autorskich.
Zdaniem sygnatariuszy listu taki zapis narusza europejskie prawa podstawowe oraz wprowadza niepewność prawną. Jak podkreślają, zapis ten spotkał się z przytłaczającą krytyką wielu podmiotów, nie tylko z branży cyfrowej, ale i organizacji konsumenckich, pozarządowych oraz ekspertów ds. prawa autorskiego i naukowców. Wątpliwości do tych zapisów zgłaszane są również w Parlamencie Europejskim i Radzie UE. Wyrażone one są m.in. w sprawozdaniu eurodeputowanej Theresy Comodini– zwracają uwagę organizacje podpisane pod apelem.
Sygnatariusze wzywają Radę i PE do oceny tej krytyki i jeszcze raz przeanalizowanie zapisów proponowanych przez KE.