Radio

ZIPSEE „Cyfrowa Polska": Apel do minister Anny Streżyńskiej w sprawie cyfryzacji

ZIPSEE „Cyfrowa Polska” zwrócił się do minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej z prośbą o wydanie rozporządzenia, które określiłoby minimalne wymagania techniczne dla cyfrowych odbiorników radiowych. Powód? Na rynku pojawiła się nieuczciwa konkurencja sprzedająca cyfrowe odbiorniki starej technologii, które po cyfryzacji radia będą niekompatybilne i nieprzydatne.
 
W liście do minister Streżyńskiej prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska” zwraca uwagę, że zauważalnym zjawiskiem na rynku jest nieuczciwa konkurencja, która sprzedaje odbiornik w technologii DAB jako odbiorniki cyfrowe. Konsumenci, którzy decydują się na zakup odbiornika cyfrowego niekompatybilnego w Polsce zazwyczaj są wprowadzani w błąd. Jak wynika z badań rynkowych GFK Polonia aż 10 proc. wszystkich sprzedanych od końca września 2016 r. odbiorników cyfrowych, to urządzenia pracujące w starej technologii DAB.
Klienci wprowadzani w błąd
– Analogicznie jak to miało miejsce w procesie cyfryzacji telewizji mamy dostępne różne rodzaje standardów radia cyfrowego. Polska przyjęła standard DAB+, wobec wcześniejszej jego wersji DAB. Zatem odbiorniki w standardzie DAB są niekompatybilne z sygnałem nadawanym w standardzie DAB+ – tłumaczy prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska” Michał Kanownik. I dodaje: – Nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują niewiedzę konsumentów. Sprzedając im odbiorniki w technologii DAB świadomie wprowadzają ich w błąd.
Jak zaznacza prezes Związku konsument powinien mieć dostęp do wiarygodnych informacji, co jest istotne przy wyborze właściwego odbiornika cyfrowego. – Dlatego uważamy, że istnieje pilna potrzeba uregulowania rynku poprzez wydanie wiążącego dokumentu przez Ministerstwo Cyfryzacji określającego minimalne wymagania techniczne i eksploatacyjne dla odbiorników cyfrowych – mówi Kanownik.
Cyfryzacja radia – korzyść dla biznesu i konsumentów
W naszej opinii, Polska powinna pójść w ślady innych europejskich państw – np. Niemcy, Norwegia, Wielka Brytania – które zdecydowały się na przejście z sygnału analogowego na cyfrowy. „Polska powinna włączyć proces cyfryzacji radia do cyfrowej transformacji kraju. Podążanie w kierunku innowacyjności zawsze będzie budzić wątpliwości, nawet ze względu na konieczne do poniesienia koszty, jednak stanie w miejscu często okazuje się krokiem w tył. Postulowane przez nas rozporządzenie będzie regulowało obecny stan rynku, a także zapobiegało sytuacji, w której obecne nieuczciwe praktyki sprzedawców mogą zrazić konsumentów do możliwej w przyszłości pełnej transformacji radia z analogowego na cyfrowe” – napisano w liście do minister Streżyńskiej.
Zdaniem ZIPSEE „Cyfrowa Polska” rozporządzenie będzie również szansą na to, by rynek mógł się przygotować na dokonaną w przyszłości cyfryzację radia. – Taka decyzja będzie niewątpliwie bardzo istotna z punktu widzenia polskich przedsiębiorców, dla których otworzy się szansa na zaistnienie na rynku poprzez oferowanie nowoczesnych, cyfrowych odbiorników radiowych. A dla konsumentów będzie to szansa na dostęp do nowoczesnych usług oferowanych w ramach sygnału cyfrowego ocenia prezes Kanownik.
Cała treść listu skierowanego do minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej >>> kliknij tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *