MediaZapowiedzi TV

BBC Brit odkrywa sekrety podniebnego transportu

Skąd pilot wie, w którym kierunku lecieć i jak kontrola lotów dba o nasze bezpieczeństwo? Co się dzieje z samolotem podczas uderzenia piorunem i gdzie trafiają wysłużone maszyny? Jak konie znoszą podróż lotniczą i czy tak jak u ludzi najtrudniejsze są dla nich start i lądowanie?

 

 

 

Seria „Niebo pod kontrolą” odkrywa fascynujące aspekty lotnictwa, do których nie mamy dostępu będąc tylko pasażerami. Zobaczymy w niej, jak działają lotniska, fabryki i inne obiekty, dzięki którym globalna sieć połączeń sprawnie funkcjonuje.

Autorzy programu docierają do ludzi, dzięki którym możemy łatwo i bezpiecznie podróżować, a także do systemów, od których zależy cały transport lotniczy. Odwiedzimy największe i najbardziej zatłoczone lotniska, te działające w ekstremalnie niskich temperaturach oraz takie położone w najodleglejszych rejonach świata. Zobaczymy szeroki obraz skomplikowanego systemu, który całkowicie odmienił życie ludzi w XXI wieku. Dowiemy się także, jak przemysł lotniczy przygotowuje się na zwiększenie liczby pasażerów, która w ciągu najbliższych 20 lat może się podwoić.

W programie „Heathrow: ruch pod kontrolą” zajrzymy za kulisy jednego z największych portów lotniczych na świecie. Heathrow jest lotniskiem o największej przepustowości w Europie. Jego obsługę stanowi 77 000 osób. To jak ludność małego miasteczka! Dan Snow, Dallas Campbell i Anita Ranirozmawiają z niektórymi pracownikami odpowiedzialnymi za działanie tej ogromnej machiny. Z wieży kontroli lotów Dan podziwia skomplikowaną choreografię przylotów, odlotów i ruchu naziemnego na płycie Heathrow.

Próbuje też swoich sił w bardzo stresującej pracy, jaką jest kontrola ruchu lotniczego. Anita z kolei zgłębia logistykę transportu ładunków i dowiaduje się, jak pracownicy lotniska radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, a Dallas poznaje tajemnice setek oznaczeń, które muszą być starannie malowane na każdym samolocie. Siada także za sterami największego na świecie samolotu pasażerskiego – Airbusa A380 – w symulatorze lotu.

„Heathrow: ruch pod kontrolą” od poniedziałku 5 czerwca, godz. 23:00

„Niebo pod kontrolą” od poniedziałku 5 czerwca, godz. 00:00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *