BBC Earth świętuje 95. urodziny Sir Davida Attenborough
8 i 9 maja kanał BBC Earth uczci urodziny Sir Davida specjalną ramówką, wypełnioną programami z jego udziałem.
Sobota – 8 maja
10:45 – „Attenborough i olbrzymi dinozaur z Patagonii”
12:50 – „Jajko: cud natury”
14:00 – „Attenborough wśród nielotów”
15:10 – „Dynastie” – 3 odcinki
20:00 – „Attenborough i morski smok”
22:05 – „Attenborough i olbrzymi dinozaur z Patagonii”
Niedziela – 9 maja
7:40 – „Rajkie ptaki”
8:45 – „Attenborough i olbrzymi dinozaur z Patagonii”
9:55 – „Attenborough i morski smok”
12:10 – „Dynastie” – 2 odcinki
18:00 – „Wymiernia gatunków: fakty”
Sir David Attenborough
Przyrodnik, zdobywca wielu nagród i prezenter Sir David Attenborough kończy w tym roku 94 lata. Przez dziesięciolecia opowiadane przez niego w ciepły i ujmujący sposób historie ze świata natury pobudzały wyobraźnie milionów ludzi na całym świecie i były inspiracją dla wielu pokoleń, pozwalając nam lepiej zrozumieć planetę, na której żyjemy.
Przez ostatnie 60 lat David Attenborough jest jednym z czołowych twórców filmów przyrodniczych na świecie, znanym z przełomowych serii, takich jak „Życie na Ziemi”, „Błękitna planeta” i „Planeta Ziemia”, oglądanych przez miliardy ludzi na całym świecie. Jego niezwykła kariera rozciąga się od epoki kina czarno-białego, przez telewizję kolorową, aż po technologie HD i 3D, a jego filmy zostały uhonorowane licznymi nagrodami Emmy i British Academy (BAFTA). W 1985 roku otrzymał od królowej tytuł szlachecki i najwyższe brytyjskie odznaczenie, Order Zasługi. Jest także laureatem wielu innych wyróżnień i członkiem Towarzystwa Królewskiego. W Wielkiej Brytanii David Attenborough cieszy się statusem skarbu narodowego, a ostatnio został wybrany najpopularniejszą osobą zaufania publicznego w Wielkiej Brytanii. Jego filmy nieustannie przesuwają granice wykorzystania nowoczesnych technologii w filmach przyrodniczych, a ostatnie projekty związane są zarówno z aplikacjami, jak i rzeczywistością wirtualną (VR).
Sir David dołączył do BBC w 1952 roku i w ciągu kilku lat stworzył ceniony cykl „Zoo Quest” – po raz pierwszy filmując dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. W 1965 roku pełnił rolę kontrolera w BBC Two i odpowiadał za uruchomienie w Wielkiej Brytanii kolorowej telewizji. W 1973 roku opuścił kierownictwo BBC, by powrócić do swojej pasji: produkcji programów. Jego trzynastoczęściowa, ciesząca się międzynarodowym uznaniem seria „Życie na Ziemi” była najbardziej ambitną produkcją, jaką kiedykolwiek wyprodukowała pracownia Natural History Unit BBC. W latach 90. David Attenborough był prezenterem takich programów przyrodniczych jak: „Na ścieżkach życia” (1990), „Prywatne życie roślin” (1995) i „Życie ptaków” (1998). Jesienią 2000 roku sir David zaprezentował „Szanujmy Ziemię”, a rok później „Błękitną planetę”. W 2002 roku wydał niezwykle popularne „Życie ssaków”, a następnie „Zadziwiające życie bezkręgowców” i „Życie gadów i płazów”. W 2006 roku został narratorem głośnej, renomowanej serii, „Planeta Ziemia”, a następnie „Życie” (2009), „Lodowa planeta” (2011), „Afryka” (2013) i „Wielki krąg życia” (2014). W 2016 roku zdobył dwie nagrody specjalne za: „Light On Earth” oraz „Attenborough i olbrzymi dinozaur”.
W ostatnim czasie Sir David zaprezentował czterokrotnie nagradzaną nagrodą BAFTA i dwukrotnie nagrodą Emmy serię „Planeta Ziemia II” (2016) oraz wyróżnioną nagrodą Emmy serię „Błękitna planeta II” (2017), za którą otrzymał nagrodę dla Wybitnego Narratora, a także serię „Dynastie” (2018), „Siedem światów, jedna planeta” (2019) oraz „Planeta doskonała” (2020).
„Jajko: cud natury”
David Attenborough odkrywa tajemnice jednego z cudów natury, jakim jest jajko. To niesamowita struktura, w której rozwija się i żywi nowe życie. Chroni ona pisklę przed światem zewnętrznym,
a jednocześnie umożliwia mu oddychanie. Jajko jest na tyle wytrzymałe, by utrzymać ciężar wysiadującego je rodzica, ale na tyle kruche, by pisklę mogło samo wydostać się na zewnątrz. Z czego jest zbudowane, dlaczego ma tak charakterystyczny kształt? Czym w ogóle jest proces składania jaj? David Attenborough śledzi cykl życia od poczęcia do wylęgu. Wyjaśnia tajemnice tego cudu natury, a przy okazji opowiada ciekawe historie o obyczajach różnych gatunków ptaków.
„Attenborough i morski smok”
Sir David Attenborough dołącza do naukowców, którzy dokonali niesamowitego odkrycia. Badają odnaleziony u wybrzeży Wielkiej Brytanii szkielet ichtiozaura sprzed 200 milionów lat. Skala znaleziska jest ogromna – szczątki są bowiem jednymi z najlepiej zachowanych z tego okresu. Gigantyczny smok morski polował w oceanach za czasów dinozaurów i był jednym z najgroźniejszych drapieżników swojej ery. Przełomowe odkrycie pomoże odpowiedzieć na pytania nękające paleontologów od 200 lat.
„Attenborough i olbrzymi dinozaur z Patagonii”
W 2014 r. na argentyńskiej pustyni znaleziono ogromną, skamieniałą kość — naukowcy sądzili, że należała do największego dinozaura, jaki kiedykolwiek chodził po Ziemi. Wydarzenie zainteresowało wielu ludzi na całym świecie, w tym także słynnego autora programów przyrodniczych i popularyzatora nauki, Davida Attenborough. David wyrusza do Patagonii na spotkanie z naukowcami, którzy dokonali przełomowego odkrycia. Zobaczymy między innymi, jak przez dwa lata składali oni liczący 37 metrów szkielet dinozaura, w którego skład wchodziło 220 kości. Dzięki znakomitej grafice komputerowej dowiemy się, jak możliwe było życie tak ogromnych zwierząt i jakie były przyczyny ich wyginięcia.
„Wymieranie gatunków: fakty”
Sir David Attenborough analizuje zjawisko współczesnego masowego wymierania zwierząt i roślin, badając przyczyny i wskazując potencjalne rozwiązania tego globalnego problemu. W ciągu nieco ponad 40 lat populacje zwierząt zmniejszyły się o 60%. Milionowi gatunków roślin i zwierząt grozi wyginięcie, wielu z nich już w ciągu najbliższych dziesięcioleci, jeśli nie zostaną podjęte pilne działania. Dlaczego tak się dzieje? Właśnie tę zagadkę próbuje rozwikłać Sir David. Zgłębia przyczyny kryzysu związane z działalnością człowieka, takie jak polowania, toksyczne odpady i przekształcanie gruntów pod uprawy. Sir David wskazuje również sposoby, które mogą pomóc nam zmienić ten trend. Odpowiedzialna konsumpcja, ograniczanie spożycia mięsa i obniżenie emisji dwutlenku węgla to potencjalnie czynniki mogące odwrócić bieg wydarzeń. Zegar natury można cofnąć – pod warunkiem, że nie będziemy z tym zwlekać.
„Attenborough wśród nielotów”
Z okazji 95. urodzin Sir Davida Attenborough zapraszamy do obejrzenia wyjątkowego dokumentu,
w którym jubilat opowiada o niesamowitych gatunkach wielkich ptaków. Bezgrzebieniowce – to one stanowią obiekt zainteresowania Davida Attenborough. To ptaki, które nie latały i latać nigdy nie będą – kiwi, emu oraz wielkie, wymarłe mamutaki z Madagaskaru. Są nieco dziwaczne, wyglądają co najmniej śmiesznie, bywają szalone oraz złośliwe i stanowią zagadkę świata przyrody – nie ulega jednak wątpliwości, że są fascynujące i całkiem dobrze radzą sobie w niesprzyjających warunkach.
„Dynastie”
Seria przyrodnicza opowiadająca historie pięciu wyjątkowych, ale również zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. Widzowie dołączą do nich w najbardziej krytycznym momencie ich życia, aby dać się porwać ekscytującej i dramatycznej opowieści, jakiej nigdy nikt wcześniej nie odważył się pokazać w filmach przyrodniczych. Program ukazuje jak bardzo ludzkie w swoim zachowaniu są zwierzęta, walcząc między sobą o władzę i przetrwanie swoich dynastii w obliczu przytłaczających przeciwności losu, ale także okazując sobie czułość w relacjach rodzinnych.
Przywódca stada szympansów walczący o swoją pozycję i życie na skraju Sahary. Dynastia tysięcy pingwinów cesarskich gromadzących się na skutych lodem pustkowiach Antarktydy, aby stawić czoła najzimniejszej i najokrutniejszej zimie na kuli ziemskiej. Potężna lwica, porzucona przez swych męskich protektorów, prowadząca swą rodzinę przez największe zagrożenia afrykańskiej sawanny. Tocząca się na rozlewiskach Zimbabwe waśń między likaonami, matką i córką, zagrażająca przyszłości jednego z ostatnich wielkich rodów tego gatunku. Tygrysica w indyjskiej dżungli Indii, starająca się wychować swoją rodzinę mimo rosnącej presji rywali i człowieka.
Podążając za pięcioma wyjątkowymi zwierzęcymi rodzinami „Dynastie” pozwolą widzom poznać niezwykłe historie rodzin i przywódców, przeżyć z nimi triumfy i tragedie oraz poczuć się częścią ich świata, pogłębiając empatię i zrozumienie wobec zwierząt i natury.
„Rajskie ptaki”
David Attenborough przedstawia tajemnice i naukowe odkrycia na temat tych nieuchwytnych ptaków. Sam wielokrotnie jako pierwszy w historii rejestrował ich niezwykłe zachowania. W programie „Rajskie ptaki” bada te niezwykłe zwierzęta w ich odległych leśnych siedliskach oraz przeszukuje muzea i kolekcje Europy. Odkrywa przed nami pasję, jaką budziły one w tak wielu ludzkich sercach, od kolekcjonerów i malarzy po twórców filmów przyrodniczych. Ujawnia prawdziwą wiedzę naukową o ich niezwykłym życiu, tłumacząc ewolucję ich piękna. Ostatecznie udaje się również na pustynię Kataru, do nowoczesnego obiektu w którym mieści się największa na świecie populacja hodowlana tych ptaków – prywatna kolekcja katarskiego szejka.