MediaZapowiedzi TV

Czerwcowe premiery w Telewizji Kino Polska

Bieszczadzkie „easterny”, zjadliwa kpina z lat 90., przełomowa rola Tomasza Kota… i bardzo, bardzo niegrzeczny jeż – to właśnie Telewizja Kino Polska w czerwcu.

A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Nadarza się właśnie okazja, by w komfortowy sposób zrealizować popularny mem: w Telewizji Kino Polska już 3 czerwca rozpoczyna się filmowy cykl „A może w Bieszczady…?”. W kolejne sobotnie popołudnia Kino Polska przypomni więc „Bazę ludzi umarłych” – poruszającą ekranizację Marka Hłaski ze świetnymi rolami Leona Niemczyka i Tadeusza Łomnickiego, przygodowe „easterny” osadzone w tużpowojennym chaosie –„Wszyscy i nikt” oraz „Wilcze echa”, a na koniec „Chudego i innych” – czyli  Wiesława Gołasa, Mariana Kociniaka i Franciszka Pieczkę w jednej brygadzie podczas budowy Soliny

Kultowy komiks o Jeżu Jerzym miał swoją grzeczną wersję, publikowaną w „Świerszczyku” – ale animowana ekranizacja, którą będzie można zobaczyć w Kino Polska, leży na absolutnie przeciwnym biegunie. Kolczasty zwierzak (o głosie Borysa Szyca) to miłośnik deskorolki, podrywu i wszelkich używek, a przy tym najzagorzalszy wróg osiedlowych skinheadów i dresiarzy. Jerzy usiłuje pokrzyżować plany tajemniczego profesora, który chce go sklonować dla sobie tylko znanych celów, i wplątuje się w gorący romans z niejaką Yolą (Maria Peszek) – nigdy przy tym nie rezygnując z okazji do imprezy… Ten cudownie szalony film to przy okazji także ciekawy, choć szyderczy obraz współczesnej Polski.

Równie zjadliwą satyrą wypełniony jest serial Jerzego Gruzy „Tygrysy Europy” – spojrzenie na nowobogacką klasę szemranych biznesmenów, którzy w latach 90-tych nie tylko zbudowali fortuny, ale też zaczęli wchodzić na towarzyskie salony. Takim pewnym siebie nuworyszem jest grany przez Janusza Rewińskiego Nowak, którego snobizmami i kompleksami można by obdarzyć kilka postaci. Ale warto też śledzić wątek miłosny między kierowcą biznesmena (Paweł Deląg) a korepetytorką jego dzieci (Agnieszka Wagner). Kino Polska przypomni obydwa sezony serialu w czerwcowe popołudnia od poniedziałku do piątku.

W zupełnie innym tonie utrzymane są dwa ważne dla polskiego kina debiuty, które będzie można w czerwcu obejrzeć w Kino Polska. Tomasz Kot w 2005 był uznanym aktorem teatralnym i gwiazdą seriali, ale to jego pierwszy kinowy występ w „Skazanym na bluesa” okazał się przełomowy dla jego kariery. Rolą Ryśka Riedla, charyzmatycznego i tragicznego frontmana zespołu Dżem, zachwycił  krytyków i publiczność. Jasne stało się, że ten drągal potrafi zagrać wszystko.

Podobnie obiecująco wypadł reżyserski debiut Tomasza Wasilewskiego. „W sypialni” to poruszająca i pięknie sfilmowana historia niecodziennego spotkania tajemniczej, uciekającej przed czymś oszustki (Katarzyna Herman) i jej niedoszłej ofiary (Tomasz Tyndyk). Widzowie byli zgodni: w polskim kinie pojawił się nowy, ważny głos.

Kiedy oglądać:
cykl
A może w Bieszczady…? – soboty ok. 15:40; od 3 VI
Jeż Jerzy – 9 VI, 20:00; 16 VI, 21:50
Tygrysy Europy – pon-pt o 16:50; od 1 VI
Skazany na bluesa – 3 VI, 20:00; 8 VI, 20:00; 19 VI, 20:00
W sypialni – 25 VI, 22:00; 26 VI, 20:00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *