Zapowiedzi TV

Czerwiec 2017 na kanałach BBC Worldwide

Czerwcowe propozycje kanałów BBC HD, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.

Koroner
(The Coroner)
Seria 1 (10 odcinków)
W piątki, od 2 czerwca, godz. 20:10

Śledztwa w zachwycającej nadmorskiej scenerii to oś nowego serialu emitowanego na antenie BBC HD.

Ambitna adwokat Jane Kennedy po latach wraca w rodzinne strony, które opuściła jako nastolatka. Teraz ma objąć stanowisko koronera w nadmorskim miasteczku.

Zadaniem Jane jest wyjaśnienie przyczyn nagłych i zagadkowych zgonów. Okazuje się, że towarzyszyć ma jej w tym Davey Higgins, lokalny detektyw i… miłość z dawnych lat. Pani koroner w każdym odcinku ma do rozwiązania nową intrygującą tajemnicę, której przyczyną jest odnalezione właśnie ciało.

Serial łączy w sobie element tajemnicy i dreszczyk emocji. Nastrój ocieplają jednak serdeczne relacje głównej bohaterki z kolegami z pracy, rodziną oraz lokalną społecznością. Podczas gdy w tropieniu morderców Jane jest wytrwała i bezwzględna, jej osobiste życie jest nieco bardziej zwariowane.

Pies Baskerville’ów
(Sherlock Holmes: The Hound of the Baskervilles)
Niedziela, 11 czerwca, godz. 21:00

Przedstawiamy zrealizowaną z rozmachem adaptację słynnego opowiadania Artura Conan Doyle’a. Jej bohaterzy są równie pełni pasji jak ich literackie pierwowzory.

Popadający w zadumę Holmes i dynamiczny Watson zmagają się z przeciwnikiem, który czyha na nich na wrzosowiskach…. Ród Baskerville’ów obciążony jest klątwą. Sir Charles Baskerville żył, obawiając się rodzinnej legendy o upiornym psie mordującym jego przodków. Śmierć dziedzica rodu wydawałaby się niewinna, gdyby nie groza, która zniekształciła jego rysy. Wiele wskazuje na to, że próbował ucieczki… A najgorsze, że przy ciele zmarłego znaleziono ślady łap ogromnego psa.
Legendarny detektyw Sherlock Holmes zostaje poproszony o zbadanie sprawy – zwłaszcza, że nowy dziedzic, Sir Henry Baskerville, ma się już wkrótce zjawić w siedzibie rodu, Baskerville Hall. Wydaje się, że Sherlock przegra z tajemniczą siłą, która zdaje się mu umykać. Walczy z człowiekiem, czy może… z demonem? Czyżby największy detektywistyczny umysł świata trafił wreszcie na godnego siebie przeciwnika? Wydarzenia wkrótce nabierają takiego tempa, że Watson obawia się, czy jego przyjacielowi nie grozi załamanie.

Przenikliwy, tajemniczy, skłonny do wybuchów – Sherlock Holmes będzie musiał użyć wszystkich swych umiejętności, by rozwiązać tajemnicę demonicznego psa.

Sherlock Holmes i sprawa jedwabnej pończochy
(Sherlock Holmes and the Case of the Silk Stocking)
Niedziela 18 czerwca, godz. 21:00
Sherlock Holmes i doktor Watson podejmują się rozwiązania sprawy, która zagraża istnieniu brytyjskiej arystokracji. Jest listopad 1902 roku. Nad mrocznymi dokami Londynu wstaje mgła. W tej mgle połyskują prawdziwe skarby edwardiańskiej socjety…
Słynny detektyw Sherlock Holmes dowiaduje się, że z Tamizy wyłowiono ciało młodej kobiety. Z początku wszystko wskazuje na to, że topielica to prostytutka, która popełniła samobójstwo. Okazuje się jednak, że ktoś wepchnął do jej gardła jedwabną pończochę…
Holmes szybko orientuje się, że ma do czynienia nie z biedną dziewczyną z ulicy, ale
z arystokratką. Debiutantki szykują się na wystąpienie przed obliczem nowego króla, gdy nagle okazuje się, że zniknęła kolejna młoda piękność. Funkcjonariusze Scotland Yardu nie wiedzą, co robić. Ale londyński sezon na bale musi trwać – trzeba przecież zacząć swaty dziedziców rodów i fortun… Zabójca zaczyna czuć się coraz pewniej i wkrótce znalezione zostaje kolejne ciało. Holmes jest pewien, że zbrodniarz nie zamierza poprzestać na trzech ofiarach. Detektyw postanawia obrać ryzykowną strategię – pracuje w przebraniu, zastawia pułapki, zarządza ekshumację…
Nieustraszony Holmes i jego wierny towarzysz doktor Watson nie cofną się przed niczym, by powstrzymać mordercę. Już wkrótce, mimo nieudolności policjantów i powściągliwości arystokratycznych świadków, detektyw zbliży się do rozwiązania tajemnicy. Musi tylko pamiętać o mrocznych namiętnościach swego przeciwnika…
Sherlock
(Sherlock)
Serie 1, 2 i 3
Od niedzieli 24 czerwca, godz. 21:00
Ubrana na różowo kobieta zostaje zamordowana w opuszczonym domu. To już piąta ofiara zabójcy, którego motywów nie sposób się domyślić. Inspektor Lestrade jest najlepszy w całym Scotland Yardzie, ale wie, że nie może się równać z młodym detektywem, który zwie się Sherlock Holmes…
John Watson: lekarz, żołnierz, bohater wojenny, zagubiona dusza. Zakończył właśnie misję
w Afganistanie i… przypadkowe spotkanie sprawiło, że poznał detektywa. Sherlock Holmes: samotnik, detektyw, geniusz. Umie rozpoznać programistę po krawacie a pilota samolotów po kciukach. Ma niezwykły, analityczny umysł, zarabia, zabijając przy okazji nudę, rozwiązywaniem zagadek kryminalnych. Im dziwniejszych, tym lepiej.
Trudno o dwie bardziej różne osobowości, ale okazuje się, że bystry intelekt Sherlocka
i spokojny pragmatyzm Watsona to znakomite połączenie. W trzech porywających, przerażających, pełnych akcji opowieściach Holmes i Watson rozwiązują skomplikowane sprawy, tropią strasznych przestępców, mierzą się z zabójcami – wszystko, by dojść prawdy.
Błyskotliwe scenariusze i wspaniałe kreacje aktorskie bez wątpienia sprawią, że przygody Sherlocka Holmesa zachwycą nowe pokolenie widzów.
Ripper Street
(Ripper Street)
Serie 1, 2 i 3
W poniedziałki i wtorki od 12 czerwca, godz. 21:00
Inspektor Edmund Reid nie zdołał schwytać najsłynniejszego londyńskiego mordercy Kuby Rozpruwacza. Teraz jest szefem słynnej jednostki policji w dzielnicy Whitechapel
w Londynie. Reid i jego ludzie robią, co w ich mocy, aby utrzymać porządek oraz zapewnić bezpieczeństwo na słynących z przestępczości ulicach. Gdzieś w tle zawsze czai się lęk przed Rozpruwaczem. Czy słynny morderca powrócił, aby znowu zabijać?
Główne role w tym kryminalnym serialu grają Matthew Macfadyen i Jerome Flynn. Zobaczymy zmagania ze zbrodnią i bezprawiem na ulicach wiktoriańskiego Londynu
i poznamy ludzi, którzy starają się wprowadzać rządy prawa w świecie bezprawia.

Heathrow: ruch pod kontrolą
(Airport 24/7)
Seria 1 (4 odcinki)
Od poniedziałku 5 czerwca, godz. 23:00
Oto opowieść o jednym z największych na świecie międzynarodowych portów lotniczych. Heathrow jest lotniskiem o największej przepustowości w Europie. Jego obsługę stanowi 77 000 osób. To jak ludność małego miasteczka! Dan Snow, Dallas Campbell i Anita Rani rozmawiają z niektórymi pracownikami odpowiedzialnymi za działanie tej ogromnej machiny.
Z wieży kontroli lotów Dan podziwia skomplikowaną choreografię przylotów, odlotów
i ruchu naziemnego na płycie Heathrow. Próbuje też swoich sił w bardzo stresującej pracy, jaką jest kontrola ruchu lotniczego.
Anita z kolei zgłębia logistykę transportu ładunków i dowiaduje się, jak pracownicy lotniska radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, a Dallas poznaje tajemnice setek oznaczeń, które muszą być starannie malowane na każdm samolocie. Siada także za sterami największego na świecie samolotu pasażerskiego – Airbusa A380 – w symulatorze lotu.
Niebo pod kontrolą
(City in the Sky)
Seria 1 (3 odcinki)
Od poniedziałku 5 czerwca, godz. 00:00
Na wysokości 30 tysięcy stóp podróżuje w tym samym czasie około miliona ludzi. Kto kontroluje ten ciągły ruch nad naszymi głowami?
Seria „Niebo pod kontrolą” odkrywa ukryty świat związany z lotnictwem. Zobaczymy, jak działają lotniska, fabryki i inne obiekty, dzięki którym globalna sieć połączeń sprawnie funkcjonuje. Autorzy programu docierają do ludzi, dzięki którym możemy sprawnie
i bezpiecznie latać samolotami, a także do systemów, od których zależy cały transport lotniczy.
Odwiedzimy lotniska największe, najbardziej zatłoczone, działające w ekstremalnie niskich temperaturach oraz położone w najodleglejszych rejonach świata. Zobaczymy szeroki obraz skomplikowanego systemu, który całkowicie odmienił życie ludzi w XXI wieku. Dowiemy się także, jak przemysł lotniczy przygotowuje się na zwiększenie liczby pasażerów, która w ciągu najbliższych 20 lat może się podwoić.
Guy Martin: rekordy prędkości. Formuła 1
(Speed with Guy Martin F1 Special)
Wtorek 6 czerwca, godz. 23:00
Motocyklista rajdowy Guy Martin jest zafascynowany Formułą I – bolidami, inżynierią
i wyścigami. Oto odcinek specjalny jego programu, w którym wyzywa na pojedynek legendarnego kierowcę Formuły I Davida Coultharda. W teście prędkości staną przeciw sobie motocykl i samochód. Takiego wyścigu tor Silverstone jeszcze nie widział.
David w samochodzie Red Bull z silnikiem V8 (i wsparciem jedenastoosobowej załogi)
a Guy na motocyklu Tyco BMW (z jednym zaufanym mechanikiem) pokonują szereg wyzwań. Przed nimi m.in. wyścig po torze, test hamowania, slalom i wyścig równoległy.
Pełen adrenaliny i emocji pojedynek to jednak nie tylko wyzwania na torze. To także sprawdzian kondycji, czasu reakcji i umiejętności współpracy ze swoim superpojazdem.
Człowiek, który został Bondem
(Fleming: The Man Who Would Be Bond)
Seria 1 (4 odcinki)
Od soboty 10 czerwca, godz. 22:00
Dynamiczny i pełny akcji serial opowiadający prawdziwą historię Iana Fleminga – człowieka, który stworzył postać Jamesa Bonda. W roli głównej Dominic Cooper.
Londyn, rok 1939. Ian Fleming to nieodpowiedzialny playboy żyjący w cieniu swojego nieżyjącego już ojca, bohatera wojennego, i apodyktycznej matki. Gdy wybucha II wojna światowa, Ian znajduje pracę w wywiadzie marynarki wojennej. Początkowo traktuje ją jak fascynującą przygodę, ale z czasem – kiedy zdaje sobie sprawę z potwornych konsekwencji wojny – zaczyna rozumieć, na czym naprawdę polegają jego talenty.
Ta niezwykła, pełna namiętności i humoru opowieść ukazuje człowieka, którego życie stało się inspiracją dla postaci najsłynniejszego szpiega we współczesnej literaturze i kinematografii.
Camp X – pierwsza szkoła agentów
Camp X
Seria 1 (2 odcinki)
Od środy14 czerwca, godz. 00:00
Podczas drugiej wojny światowej Europa Zachodnia zdominowana była przez wojska Hitlera. Alianci zdawali sobie sprawę, że konwencjonalne działania nie zapewnią zwycięstwa nad brutalnym nazistowskim reżimem. Między Wielką Brytanią a Ameryką powstał wiec tajny plan wyszkolenia armii szpiegów wyspecjalizowanych w sabotażu, wspieraniu ruchu oporu i działaniach partyzanckich.
Elitarna szkoła szpiegów miała być tajemnicą. Postanowiono umiejscowić ją w okolicach Toronto w Kanadzie. Prowadzona przez brytyjskich ekspertów i instruktorów znana była jako Special Training School 103. Jednak jej absolwenci nadali jej inna nazwę – Camp X.
Dokument wzbogacony o wypowiedzi samych agentów szkolonych w Camp X opowiada historię pierwszego tajnego ośrodka szkoleniowego w Ameryce Północnej i zwraca uwagę na rolę, jaką odegrał w zakończeniu wojny. Jego absolwenci – w tym autor powieści
o Jamesie Bondzie Ian Fleming – zdobyli umiejętności konieczne do przeprowadzania akcji szpiegowskich takie jak: znajomość kodów i szyfrów, walka wręcz, sabotaż, tworzenie fałszywych tożsamości. Wszystko zostało dokładnie opisane w podręczniku.
Jednym z jego autorów był, jak się później okazało, sowiecki agent okrzyknięty jednym
z najbardziej nikczemnych zdrajców w historii… Kim Philby.
Kim Philby: podwójny agent
Kim Philby: His Most Intimate Betrayal
Seria 1 (2 odcinki)
Od środy 28 czerwca, godz. 00:00
Ben Macintyre, brytyjski historyk oraz autor książkowych bestsellerów („Oszukać Hitlera”, „Szpieg wśród przyjaciół”) przedstawia historię Kima Kim Philby’ego, najbardziej znanego podwójnego agenta. Kluczem sukcesu i przetrwania Philby’ego była przyjaźń
z człowiekiem, który został przez historię zapomniany – Nicholasem Elliottem.
Elliott był kolegą Philby’ego z M16, brytyjskiego wywiadu wojskowego. Przyjaciel nieświadomie dostarczał mu tajnych informacji, dopóki nie odkrył prawdy. Philby był człowiekiem pełnym sprzeczności – z jednej strony czarujący i obdarzony niebywałym urokiem osobistym casanova, z drugiej fanatyk i bezwzględny morderca, który zwodził swoich kolegów nie tylko w MI6 i MI5, ale także w CIA (zwłaszcza jej szefa Jamesa Jesusa Angletona).
Zrealizowany w Londynie, Istambule, Waszyngtonie, Beirucie i Moskwie film został wzbogacony o materiały archiwalne, nieprezentowane wcześniej fotografie oraz wypowiedzi osób, które osobiście znały szpiega.

Tajemnice ludzkiego mózgu
(Brain with David Eagleman)
Seria 1 (6 odcinków)
Od czwartku 15 czerwca, godz. 23:00
Doktor David Eagleman, amerykański neurobiolog, autor książek i publikacji naukowych znany z „New York Timesa”, zabiera widzów w spektakularną podróż po meandrach ludzkiego umysłu.
Jak to się dzieje, że mózg, odseparowany przecież od bodźców zewnętrznych, bo zamknięty w ciszy i ciemności czaszki, wyczarowuje nam piękny i bogaty w doznania świat? Co wpływa na nasze myśli, uczucia i doświadczenia? David Eagleman wyjaśnia mechanizmy działania mózgu i tłumaczy, dlaczego nasze decyzje i zachowania są w dużej mierze kontrolowane przez niewidoczny system połączeń neuronowych.
Twórcy dokumentu sprawnie wyjaśniają najnowsze odkrycia naukowe za pomocą innowacyjnych efektów wizualnych. Starają się także odpowiedzieć na podstawowe pytanie – co znaczy być człowiekiem.
Laboratorium ludzkich zachowań
(Meet the Humans)
Seria 1 (5 odcinków)
Od poniedziałku 12 czerwca, godz. 23:00
Nowa seria dokumentalna, której tematem jest psychologia ludzkich zachowań.
Luksusowa rezydencja na wsi wypełniona jest ukrytymi kamerami. Doktor Michael Mosley pod pretekstem udziału w różnych zajęciach grupowych, m.in. zabawach integracyjnych, zjeździe absolwentów czy wieczorku zapoznawczym dla singli, zaprosił do niej grupę nieświadomych niczego osób. W rzeczywistości biorą one udział w zaaranżowanych eksperymentach nad ludzkimi zachowaniami. Każdy odcinek poświęcony jest innemu czynnikowi stymulującemu nasze reakcje. Są to m.in. siła pamięci, pociąg seksualny czy współpraca.
Z ukrytego pokoju obserwacyjnego prowadzący Michael Mosley oraz towarzyszący mu eksperci (m.in. psycholodzy, neurolodzy) podglądają uczestników i analizują każdą ich reakcję. Wykorzystują wiedzę z zakresu najnowszych badań naukowych, by sprawdzić,
w jakim stopniu czynniki ewolucyjne, podświadomość i instynkt zwierzęcy wpływają na ludzkie zachowania.
Kto nam każe kupować?
(The Men Who Made Us Spend)
Seria 1 (3 odcinki)
Od środy 14 czerwca, godz. 23:00
Dlaczego kupujemy to, co kupujemy? Kto stworzył nasz świat szalejącego konsumpcjonizmu i jak do tego doszło?
Dziennikarz śledczy Jacques Peretti analizuje trendy i techniki sprzedaży. Dochodzi do wniosku, że za obecny stan rzeczy nie są wcale winni specjaliści od reklamy i marketingu, lecz producenci określonych dóbr.
Ich odwieczny sen o nigdy niezaspokojonej żądzy kupowania spełnił się, kiedy konsumenci „kupili” ideę ciągłego unowocześniania i modernizowania. Producenci wzięli także na cel niewykorzystany wcześniej rynek produktów dla dzieci. Wkrótce potem nauczyli się, że zasady stosowane wobec najmłodszych można z sukcesem zastosować do sprzedawania produktów dorosłym. Największą siłą napędową konsumpcjonizmu okazał się jednak strach. Eksploatując nasze lęki, producenci stworzyli ogromny i wart miliony dolarów rynek produktów związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem.
Skąd się bierze zło
(Are You Good or Evil?)
Wtorek 20 czerwca, godz. 23:00
Czy przychodzimy na świat z wrodzonym poczuciem moralności? Twórcy programu szukają odpowiedzi na pytanie, czy niektórzy z nas są naturalnie urodzonymi mordercami.
Z badań mózgów psychopatów wynika, że cechuje je inna budowa. Część mózgu, która odpowiada za emocje nie działa normalnie, co uniemożliwia im poczucie empatii i zwiększa szanse na gwałtowne zachowanie. Ale czy ta wiadomość może być argumentem w sądzie?
Czy jeśli części mózgu morderców mają charakterystyczną budowę, możemy przewidzieć, które dziecko w dorosłym wieku będzie miało tendencję do wkroczenia w świat przestępczy? Oto badacz, który na podstawie skanu mózgu i informacji o sposobie wychowania dziecka jest w stanie to stwierdzić.
Twórcy programu zadają także pytanie, jakie czynniki odpowiadają za zachwianie równowagi w naszych mózgach i czy wszyscy mamy potencjał do niemoralnych zachowań.

Epidemia otyłości
(Why Are We Fat?)
Seria 1 (3 odcinki)
W poniedziałki, od 12 czerwca, godz. 21:55
Otyłość to obecnie najpoważniejsze zagrożenie dla ludzkości. Po raz pierwszy w historii doszło do niepokojącej sytuacji, w której – jeśli nie zmienimy nawyków – dzieci będą żyć krócej niż ich rodzice.
Popularny nowozelandzki szef kuchni Simon Gault, który sam ma kilka zbędnych kilogramów a do tego jest cukrzykiem, próbuje znaleźć rozwiązanie problemu.
Z ekspertami z całego świata rozmawia na temat najnowszych zaleceń zdrowotnych. Ich skuteczność postanawia sprawdzić na własnej skórze.
Jak żyć zdrowo?
(Healthy Living Season)
Co dzień w czerwcu, godz. 21:55
Na czerwiec BBC Lifestyle przygotowało kolekcję dokumentów poświęconych zdrowemu życiu i odżywianiu. To solidna porcja inspiracji na każdy dzień.
Cała prawda o botoksie
(Face Facts: The Truth about Botox)
Na zastrzyki z botoksu decyduje się coraz więcej osób. Twórcy programu starają się pokazać, jak działają kosmetyczne wypełniacze oraz jakie ryzyko wiąże się z ich stosowaniem.
Czy wiesz, co jesz?
(Britain’s Favourite Foods: Are They Good for You?)
Prof. Alice Roberts opowiada o ulubionych pokarmach Brytyjczyków i sięga po badania naukowe, aby udowodnić, że w większości są one zaskakująco korzystne dla zdrowia.

Hej, Duggee!
(Hey Duggee)
Seria 2 (13 odcinków)
Dni powszednie od poniedziałku 5 czerwca, godz. 15:20
Duggee to wielki, uroczy, brązowy pies, który prowadzi Klub Wiewiórek — miejsce, gdzie dzieci mogą brać udział w wielu różnych ciekawych zajęciach, przeżywać przygody
i zdobywać odznaki za kolejne osiągnięcia. Duggee’emu pomaga Tag, dobrotliwy, nieco niezdarny nosorożec o grubej skórze, który ciągle wpada na różne przedmioty.
W klubie pojawia się także Betty, inteligentna ośmiornica obdarzona wielką wyobraźnią, Roly — nerwowy hipopotam, Happy — uśmiechnięty krokodyl i Norrie — rozchichotana, energiczna mysz. Członkowie Klubu Wiewiórek świetnie się bawią, a Duggee uczy ich, na czym polega odpowiedzialność, praca w grupie, podejmowanie rozsądnego ryzyka i — co najważniejsze — samodzielne myślenie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *