Zapowiedzi TV

Jesień 2017 w TVP3

Jesienią TVP3 szczególnie poleca widzom „Regionalne podróże” – nową, poranną audycję tworzoną przez Oddziały Terenowe TVP, nadawaną na żywo od poniedziałku do piątku. Ponadto Antena przygotowała wiele programów o polskiej kuchni – „Rączka gotuje”, „Nożem i widelcem”, „Smaki polskie”, „Posmakuj opolskiego” i „Smaki tradycji”. Zobaczymy też nowe odcinki „Agromocy” i „Biznesu na wsi”. Ponadto w TVP3: magazyny informacyjne, publicystyczne i tematyczne, reportaże, filmy dokumentalne i fabularne, seriale oraz niedzielne pasmo sportowe. Poza pasmem ogólnopolskim TVP3 zaprosi do oglądania interesujących propozycji 16 anten regionalnych TVP.
 
NOWOŚĆ JESIENNEJ RAMÓWKI
REGIONALNE PODRÓŻE
poniedziałek – piątek, godz. 08:00 i 08:35 od 4 września
Poranny magazyn nadawany codziennie z innego miejsca w Polsce. Goszcząc w danym regionie poznamy nie tylko bieżące wydarzenia, ale również ciekawostki pobliskich miejscowości – kulinarne, przyrodnicze, sportowe i kulturalne. Wysłuchamy również rozmów z wyjątkowymi mieszkańcami. „Regionalne podróże” realizowane są przez Oddziały Terenowe TVP. (emisja w paśmie półrozłącznym)
PASMO OGÓLNOPOLSKIE TVP REGIONALNA
INFORMACJA
CO NIESIE DZIEŃ
poniedziałek-piątek, godz. 8:25 ; 10:00 ; 12:45 od 4 września
Poranny program TVP3, a w nim najbardziej aktualne i najciekawsze informacje ze wszystkich regionów kraju oraz zapowiedzi najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w ciągu dnia. W programie m.in.: materiały reporterskie, łączenia na żywo z reporterami z oddziałów terenowych TVP, rozmowy z gośćmi – bohaterami wydarzeń, świadkami oraz komentatorami, zapowiedzi materiałów interwencyjnych, przegląd regionalnych i ogólnopolskich portali internetowych, najciekawsze artykuły i wydarzenia z polskich mediów. Program ze studia w Szczecinie prowadzą dziennikarze znani z anten regionalnych. Wszystkie wydania programu także w wersji dla osób niesłyszących.
DZIENNIK REGIONÓW
poniedziałek-piątek, godz. 16:45 oraz główne wydanie poniedziałek – niedziela o godz. 22:00
Główny program informacyjny podsumowujący wydarzenia mijającego dnia i zapowiadający najważniejsze tematy dnia następnego z każdego zakątka Polski.
Główne wydanie programu o godz. 22:00 – również w wersji dla osób niesłyszących.
AGROBIZNES
poniedziałek-piątek, godz. 13:20
Program informacyjny przeznaczony głównie dla biznesmenów pracujących w otoczeniu rolnictwa, rolników, handlowców, ale również dla „mieszczuchów”. W nim m.in. relacje z krajowych i zagranicznych wydarzeń związanych z rolnictwem, aktualne wiadomości z branży rolno-spożywczej, notowania giełdowe oraz prognozy cenowe. Program realizowany przez TVP1.
PUBLICYSTYKA
ECHA DNIA
poniedziałek-piątek, godz. 22:20
Program poruszający aktualne problemy społeczne, polityczne i gospodarcze w powiązaniu z polityką ogólnopolską. Przedstawia lokalne inicjatywy, ciekawe rozwiązania i sposób ich realizacji.
GŁOS REGIONÓW
niedziela, godz. 12:10
Jak realizowane są decyzje centralnych urzędów? Czy to, o czym decydują w stolicy, jest korzystne dla zwykłych ludzi? Czym interesują się lokalne gazety i jakie sprawy są najważniejsze dla mieszkańców? Ekipa programu wyrusza do miejsc najważniejszych wydarzeń, interweniuje w sprawach bezpośrednio dotykających ludzi. Autorzy spotkają się z bohaterami wydarzeń, poruszających opinię publiczną.
TELENOWYNY
sobota, 14:20 raz w miesiącu
Program informacyjny w języku ukraińskim, z jednoczesnym tłumaczeniem na polski. Przeznaczony dla mniejszości ukraińskiej w Polsce oraz widzów zainteresowanych problemami naszego wschodniego sąsiada. Prezentuje historię stosunków polsko-ukraińskich, a także bieżące wydarzenia polityczne i kulturalne.
MAGAZYNY TEMATYCZNE
RĄCZKA GOTUJE
sobota, godz. 09.30
Cotygodniowy program kulinarny, w którym Remigiusz Rączka – znany i lubiany śląski kucharz – prezentuje przepisy z kuchni śląskiej w tradycyjnych oraz nowych wersjach. Wszystko to okraszone dużą porcją dobrego humoru i „śląskiej godki” w wykonaniu bohatera i jego gości. Piosenkę do programu skomponował znany śląski kompozytor Marcin Kindala, a wykonuje Grzegorz Poloczek – śląski artysta kabaretowy.
NOŻEM I WIDELCEM
piątek, godz. 12:15 ; niedziela, godz. 7:20
Kulinarny program rozrywkowy prezentujący miłośników gotowania, niebanalne przepisy i najlepszej jakości lokalne produkty. Inspiruje do eksperymentowania z regionalnymi potrawami. Gośćmi programu byli m.in.: Marek Kondrat, Wojciech Modest Amaro, Borys Szyc, Halina Mlynkova, Cezary Pazura, Jerzy Dudek, Ania Rusowicz, Maciej Miecznikowski. Program prowadzą: Paulina Rubczak, Aleksandra Sowa (mistrzyni cukiernictwa i właścicielka słynnych w Polsce cukierni), Agata Jędraszczak (blogerka kulinarna) oraz szef kuchni Rafał Godziemski.
SMAKI POLSKIE
środa, godz. 12:15
Program poświęcony polskiemu dziedzictwu kulinarnemu. Promujemy starą, dobrą polską kuchnię. Chcemy ocalić od zapomnienia przepisy naszych babć, przybliżać ciekawostki dotyczące staropolskiego jadłospisu. Przedstawiamy potrawy regionalne takie, które nie są znane w żadnym innym regionie Europy. Pokazujemy, jak je przygotować. Potrawy prezentuje dr Grzegorz Russak
SMAKI TRADYCJI
czwartek, godz. 12:15
Cykliczny program kulinarny przedstawiający wybrane specjały kuchni polskiej i światowej. Każdy odcinek to inne dania w zależności od danego tematu. Szefowie kuchni i eksperci kulinarni opowiadają o specyfice i cechach charakterystycznych danej kuchni. W programie ciekawostki historyczne oraz sposoby serwowania potraw. Szefowie kuchni na oczach widzów przygotowują swoje dania zdradzając przepisy i sposoby przygotowania potraw.
POSMAKUJ OPOLSKIEGO
sobota godz. 12:35
Opolszczyzna smakuje wybornie, warto więc jej skosztować. Uciechy stołu to świetny pretekst, by regionowi przyjrzeć się nie tylko od kuchni.
JEDŹ BEZPIECZNIE
czwartek, godz. 15:15
Program prezentuje ważne tematy z zakresu bezpieczeństwa użytkowników dróg – kierowców i pieszych. Wskazuje na ich nieprawidłowe zachowania i radzi, jak zareagować w trudnych sytuacjach na drodze.
SPRAWA DLA REPORTERA
piątek, godz. 11:15
Autorski program interwencyjny Elżbiety Jaworowicz. Tematy pochodzą od widzów, którzy szukają pomocy. Strona czująca się poszkodowana ma szansę przedstawić swój punkt widzenia. Podczas dyskusji przedstawiony jest społeczny kontekst sprawy. Studio telewizyjne jest miejscem, w którym dochodzi do wymiany poglądów między pokrzywdzonymi i przedstawicielami instytucji odpowiedzialnych za istniejący stan rzeczy. Obie strony poszukują drogi wyjścia z trudnej sytuacji. Program realizowany przez TVP1.
BYŁO NIE MINĘŁO… KRONIKA ZWIADOWCÓW HISTORII
czwartek, godz. 15:35
Program dla pasjonatów historii i poszukiwaczy śladów przeszłości, który zyskał już stałą rzeszę wiernych widzów. Autor Adam Sikorski podejmuje zatarte, zagubione lub zakłamane wątki polskiej historii. Poszukuje odpowiedzi na pytania o naszą przeszłość. Okazuje się, że wiele odpowiedzi leży w rodzinnych archiwach, zdjęciach, dokumentach i wspomnieniach ludzi. Program mobilizuje do poszukiwań lokalne środowiska miłośników historii, których nie brakuje w żadnym zakątku kraju.
KTOKOLWIEK WIDZIAŁ, KTOKOLWIEK WIE…
niedziela, godz. 13:45
Program przedstawia historie osób zaginionych, poszukiwanych przez rodzinę i najbliższych. Przedstawiamy sylwetkę zaginionej osoby, opisujemy okoliczności jej zaginięcia oraz sposób, w jaki rodzina prowadziła poszukiwania. Liczymy na to, że dzięki informacjom od widzów zaginiona osoba zostanie odnaleziona, a ta o nieustalonej tożsamości zostanie rozpoznana przez bliskich.
ASTRONARIUM
środa, godz. 15:35
Cykl popularnonaukowy prezentujący dorobek polskich instytucji badawczych w dziedzinie nauk ścisłych, w szczególności astronomii. Sekrety wszechświata jeszcze nigdy nie były tak blisko. Odwiedzimy miejsca, w których każdy może się przekonać, co kryje przestrzeń kosmiczna. Opowiedzą o nich nie tylko astronomowie, ale także pasjonaci. Program powstaje przy współpracy Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.
TURYSTYCZNA JAZDA
środa, godz. 15:15
Program podróżniczy, który pokazuje ciekawe i atrakcyjne turystycznie miejsca, obiekty i miejscowości, zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Odwiedzamy regiony, miasta, bazy noclegowe, szlaki turystyczne. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie da się dojechać autem lub rowerem. W programie rozmowy z ciekawymi ludźmi, lokalne zwyczaje i smaki regionalnej kuchni. Kamera odwiedzi baseny termalne i jeziora.
1200 MUZEÓW W POLSCE
sobota, godz. 7:35
Cykl programów poświęcony działającym w Polsce muzeom wszelkiego rodzaju: od tych największych, narodowych, przez okręgowe i regionalne, po małe muzea parafialne, prywatne i społeczne, prowadzone przez miłośników lokalnych tradycji. Każde z tych miejsc odkrywa swoje tajemnice.
AGROMOC
poniedziałek, godz. 13:50
Magazyn prezentujący najnowsze maszyny i urządzenia rolnicze – od ciągników i kombajnów aż po pługi i siewniki. W programie zobaczymy m.in. pokazy polowe i drogowe ciągników oraz innych maszyn, ciekawostki związane z rolniczym sprzętem, najnowsze trendy, nietypowe możliwości maszyn oraz współpraca ze sprzętem audio, komputerami i GPS, zainstalowanym w ciągnikach i kombajnach.
BIZNES NA WSI
środa, godz. 13:50
Magazyn poświęcony perspektywom rozwoju przedsiębiorstw w warunkach wiejskich. Autorzy prezentują udane przedsięwzięcia, promują dobre wzory i zachęcają do twórczych działań na wsi oraz w małych miejscowościach. Informują, jak wspierać przedsiębiorczość na terenach wiejskich, jak wykorzystać potencjał lokalny i jak korzystać ze wsparcia funduszy europejskich.
AGROSZANSA
sobota godz. 9:10
Co zrobić, by gospodarstwa rolników były rozwojowe, przynosiły zyski i satysfakcję gospodarzom? Odpowiedzi na to pytanie rolnicy mogą znaleźć w programie „Agroszansa”. Specjaliści z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Ministerstwa Rolnictwa, eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego, naukowcy i bankowcy doradzają, co mogą zrobić rolnicy, by – korzystając z unijnych funduszy i kredytów, a także wprowadzając nowatorskie rozwiązania – rozwinąć swoje gospodarstwa i osiągnąć sukces. Jak można je przekształcić, zmodernizować, wyspecjalizować oraz ukierunkować, by miały lepsze perspektywy.
GINĄCE ZAWODY
sobota, godz. 12:15
Widzowie poznają bohaterów reportaży, rzemieślników wykonujących zamierające profesje. Opowiadają o swojej pracy i życiu, o historii a także o rzemiośle przekazywanym z pokolenia na pokolenie.
MÓJ PIES I INNE ZWIERZAKI
sobota, godz. 7:50
Magazyn dla miłośników zwierząt. Przedstawia ciekawe i modne rasy psów, kotów, gatunki papug, gadów itp. Podpowiada, jak zbudować harmonijną relację pomiędzy właścicielem, a jego pupilem.
ODKRYJ MAŁOPOLSKĘ NA ROWERZE
wtorek, godz. 15:15
Program prezentuje szlaki rowerowe Małopolski.
PEŁNOSPRAWNI
piątek, godz. 15:35
Niepełnosprawni sportowcy pokonują nie tylko własne ograniczenia, ale bardzo często wynikami zadziwiają świat sportu. Realizują swoje sportowe pasje i spełniają marzenia na krajowych i światowych arenach. Nie dają się ograniczyć niepełnosprawności, emanują radością życia i niebywałą zaradnością.
SEKRETY MNICHÓW
sobota, godz. 8:30
Jak jeść dobrze, by dobrze żyć? Czy sekret dobrej formy duchowej i udanego życia tkwi w naszej diecie? O tym w cyklu programów „Sekrety mnichów”. Autorzy w ciekawy sposób udowodnią, że Ewangelia jest nie tylko dla mnichów, a kościelne przykazania są możliwe do realizowania w dobie Internetu i pokus XXI wieku.
REGIONY Z HISTORIĄ
sobota, godz. 15:05
Autorzy programu zabierają widzów w podróż do najciekawszych gmin w Polsce. Miejsc znaczących dla historii danego regionu oraz naszego kraju.
SPOTKANIA Z NATURĄ
sobota, godz. 15:45
Program gości pasjonatów przyrody – leśników, przyrodników, fotografów. Poprzez ich pracę, doświadczenia i opowieści poznajemy zupełnie inne oblicze polskiej natury, bogactwo fauny i flory.
TERAZ RYBY
niedziela, godz. 7:00
Program informuje o korzyściach jakie płyną dla beneficjentów ze środków Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze 2014 – 2020”. Przedstawia najciekawsze innowacyjne rozwiązania, zarówno w rybołówstwie jak i akwakulturze. Prezentuje także założenia wspólnej polityki rybołówstwa i zintegrowanej polityki morskiej.
JAK TO DZIAŁA?
sobota – niedziela, godz. 11:15
Program popularno-naukowy, którego autorem i zarazem prowadzącym jest Radek Brzózka. Na przykładzie urządzeń codziennego użytku, wyjaśnia podstawowe prawa fizyki i zjawiska rządzące otaczającym nas światem. Dzięki prostym i widowiskowym eksperymentom okaże się, że nauka nie jest wcale taka trudna. Pokażemy, jak potrzeba rozwiązania konkretnych problemów doprowadziła naukowców i wynalazców do skonstruowania wielu urządzeń, których używamy na co dzień. Angażujemy widzów w rozwiązywanie zagadek, które choć na pozór banalnie proste, rzadko miewają oczywistą odpowiedź.
POD TATRAMI
niedziela godz. 11:50
Program poświęcony aktualnym wydarzeniom z Zakopanego i okolic przygotowany przez dziennikarzy i reporterów TVP3 Kraków.
PROGRAMY RELIGIJNE
MSZA ŚWIĘTA
niedziela, godz. 9:00
Cotygodniowe transmisje Mszy Świętej z sanktuariów i kościołów Opola
PROGRAMY REPORTERSKIE
PASMO REPORTAŻU Z REGIONU
poniedziałek – piątek, godz. 10:50
Najlepsze reportaże zrealizowane przez dziennikarzy oddziałów terenowych TVP o różnej tematyce. To najczęściej niezwykłe historie widziane okiem kamery realizowane przez wrażliwych i doświadczonych twórców. Wśród emitowanych pozycji nie brakuje reportaży nagradzanych na przeglądach i festiwalach. Reportaż z regionu dotyczy spraw, którymi żyją ludzie w Polsce. Reporterzy docierają też do różnych ciekawych miejsc na świecie.
TELEKURIER
poniedziałek-piątek, godz. 16:00
Program prezentuje sprawy o charakterze śledczym i obyczajowym. Autorami reportaży są dziennikarze oddziałów terenowych TVP. Poruszają w nich tematy niechętnie ujawniane, jak korupcja, łamanie prawa, przyzwolenie na przemoc. Dziennikarze na żywo komentują bulwersujące wydarzenia. Prezentowane reportaże pokazują ludzkie dramaty i trudne sytuacje życiowe. W każdy czwartek prezentowana jest tematyka związana z Organizacjami Pożytku Publicznego.
FILMY DOKUMENTALNE
POLSKA ZZA SIÓDMEJ MIEDZY
niedziela, godz. 8:05
Cykl filmów dokumentalnych Macieja Szumowskiego (dziennikarza, publicysty, opozycjonisty), które powstały w latach 1969 – 1971.
ZOBACZ DOKUMENT
poniedziałek – piątek, godz. 14:15, sobota, godz. 12:50
Zapraszamy na codzienne pasmo dokumentalne – dla widzów ambitnych i wymagających. Dla tych, którzy interesują się ciekawymi zjawiskami społecznymi i geopolitycznymi prezentujemy filmy dokumentalne, realizowane przez nagradzanych twórców.
Jesienią TVP3 pokaże m.in.: (Aga – wymień te dokumenty jeden po drugim w zdaniu)
„Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć”, „Rzeź Woli”
„Prymasowska Rada Społeczna”
„Dziewczynka w czerwonym płaszczyku”
„Prawnik w czasach bezprawia”
„WTC. Zwycięstwo nadziei”
„Dwie strony barykady radomskiego czerwca”
„ Powstanie zwykłych ludzi”
FILMY FABULARNE
Jesienią TVP3 proponuje w niedzielnym paśmie filmów fabularnych o godz. 14:20 m.in.:
ZAPALNICZKA
„Zapalniczkę” zrealizował Krzysztof Szmagier niemal równolegle z „Przygodami psa Cywila”. Jej głównym bohaterem jest młody inżynier Jacek Leman, który zostaje zaproszony na sympozjum naukowe do Wiednia. Jeden z kolegów pożycza mu walizkę, by mógł łatwiej przewieźć swoje rzeczy. Leman nie wie jednak, że ukryto w niej 10 tysięcy dolarów. Wkrótce właściciel walizki niespodziewanie ginie w wypadku samochodowym. Na miejscu tragicznego zdarzenia policja znajduje zapalniczkę, która być może stanowi klucz do rozwiązania zagadki jego nagłej śmierci.
Reżyseria: Krzysztof Szmagier
Rok produkcji 1970
SĘDZIOWIE
Sfilmowana wersja dramatu Stanisława Wyspiańskiego – dzieło Konrada Swinarskiego uhonorowano Nagrodą Główną w kategorii filmów telewizyjnych oraz nagrodą za muzykę dla Stanisława Radwana na FPFF w Gdańsku w 1974 r. Tragedia Wyspiańskiego, której osnową było prawdziwe zdarzenie, odnotowane w XIX-wiecznych kronikach sądowych, wielokrotnie gościła na polskich scenach. Do najsłynniejszych współczesnych inscenizacji należała propozycja Konrada Swinarskiego, który przed sfilmowaniem dramatu wystawił „Sędziów” w Starym Teatrze w Krakowie.
W rolach głównych, między innymi: Wiktor Sadecki, Jerzy Trela, Jerzy Radziwiłowicz
Reżyseria: Konrad Swinarski
Rok produkcji 1974
DOSKONAŁE POPOŁUDNIE
Nagroda Stowarzyszenia Zagranicznych Organizatorów Polskich Festiwali na FPFF w Gdyni w 2005 r. i szereg nagród na innych festiwalach. Współczesna opowieść o ludziach, którzy nie chcą szukać szczęścia w bogatszych krajach, lecz próbują ułożyć sobie życie w Polsce. Mikołaj, jego dziewczyna Anna oraz ich wspólnik Krzysiek są właścicielami małego wydawnictwa literackiego w Gliwicach. Po komercyjnej klęsce pierwszej wydanej książki intensywnie poszukują tekstu, który stałby się sukcesem i ugruntował pozycję wydawnictwa. Za kilka dni Anna i Mikołaj planują ślub. Mają kłopoty finansowe, liczą na pomoc rodziców Anny.
W rolach głównych: Michał Czernecki, Magdalena Popławska, Małgorzata Dobrowolska, Jerzy Stuhr, Dorota Kamińska, Sławomir Orzechowski.
Reżyseria: Przemysław Wojcieszek
Rok produkcji 2005
PESTKA
Film powstał na motywach powieści Anki Kowalskiej, wydanej po raz pierwszy w 1964 r. Współczesny melodramat przedstawiający postawę dojrzałych ludzi wobec autentycznej miłości. Główna bohaterka Agata (Krystyna Janda), pracuje w Polskim Radiu, jest niezależna finansowo, ma w swym dorobku kilka tomików wierszy. Mimo licznych romansów nie zdecydowała się jednak na założenie rodziny. Chociaż dobiega czterdziestki, wciąż pozostaje samotna. Czeka na wielką miłość. Na ślubie przyjaciółki poznaje Borysa, dobrze sytuowanego żonatego architekta z dwojgiem dzieci. Borys jest człowiekiem głęboko religijnym, stara się być wiernym mężem i dobrym ojcem. Między Agatą a Borysem rodzi się namiętna miłość, przed którą oboje nie potrafią się obronić. Film otrzymał nagrodę za debiut reżyserski ex aequo z Jarosławem Żamojdą za „Młode Wilki” na FPFF w Gdyni.
Reżyseria: Krystyna Janda
Rok produkcji 1995
DAMA KAMELIOWA
Ekranizacja powieści Aleksandra Dumasa syna przedstawiająca dzieje burzliwej i tragicznej miłości paryskiej kurtyzany Małgorzaty Gautier do Armanda Duvala. Francja, połowa XIX w. Małgorzata Gautier, słynna paryska kurtyzana, pojawiała się na spektaklach w operze z bukietem białych lub czerwonych kamelii. Wielbiciele nazywali ją Damą Kameliową. Po śmierci kurtyzany, na licytacji jej majątku, pisarz Aleksander Dumas kupuje książkę. Po kilku dniach zjawia się u niego Armand Duval.
Reżyseria: Jerzy Antczak
Rok produkcji 1994.
KOLEJNOŚĆ UCZUĆ
Do małego prowincjonalnego miasta przyjeżdża sławny aktor Rafał Nawrot, by gościnnie zagrać Romea w szekspirowskim przedstawieniu. Teatr jest mierny i Mistrz odnosi się do tego przedsięwzięcia bez entuzjazmu, ma jednak zobowiązania wobec dyrektora. Niemniej, zdegustowany, korzysta z pierwszej nadarzającej się okazji by wyjechać. Decyduje się pozostać i rozpocząć próby jedynie ze względu na poznaną przypadkowo Julię, uczennicę szkoły muzycznej. Znajomość ta fascynuje obie strony, przyjaźń przeradza się w miłość.
Film wielokrotnie nagrodzony.
Reżyseria: Radosław Piwowarski
Rok produkcji – 1993
JEZIORO BODEŃSKIE
Film zanim jeszcze wszedł na ekrany w Polsce otrzymał Grand Prix – Złotego Lamparta na MFF w Locarno. Na festiwalu w Gdańsku Krzysztof Pieczyński zdobył nagrodę za główną rolę, a Maria Pakulnis za drugoplanową. Scenariusz „Jeziora Bodeńskiego” powstał na kanwie dwóch utworów Stanisława Dygata: debiutanckiej powieści pod tym samym tytułem napisanej w latach 1942-43, a wydanej w 1946 r. oraz opowiadania „Karnawał”. Dzieło Janusza Zaorskiego stanowi udaną próbę zmierzenia się ze specyficznym, nostalgiczno – poetyckim klimatem dygatowskiej prozy. Zachowując wierność duchowi jego autobiograficznej powieści, reżyser tworzy przede wszystkim portret psychologiczny młodego polskiego inteligenta, przeżywającego wojnę jako ogromny wstrząs duchowy, który zachwiał jego dotychczasowym sposobem myślenia. Filmem tym Zaorski włącza się także w dyskurs na temat naszych narodowych wad i zalet, specyficznego rozumienia polskości, stereotypów zachowania Polaka wobec cudzoziemców.
W rolach głównych: Krzysztof Pieczyński, Małgorzata Pieczyńska, Joanna Szczepkowska, Maria Pakulnis, Gustaw Holoubek, Andrzej Szczepkowski, Henryk Borowski, Krzysztof Gosztyła i inni.
Reżyseria: Janusz Zaorski
Rok produkcji 1985
SERIALE
PLEBANIA
poniedziałek-piątek, godz. 10:25
Serial TVP, którego akcja toczy się współcześnie w okolicach Zamościa, w miasteczku Tulczyn. Życie bohaterów koncentruje się wokół plebanii. Oprócz proboszcza i wikarego mieszka tu także gospodyni Józefina z córką Haliną, zięciem, który pracuje jako kościelny oraz wnuczką Ewą.
Reżyseria: Jerzy Sztwiertnia, Wojciech Solarz, Ryszard Brylski, Jan Kidawa-Błoński, Jerzy Łukaszewicz, Maciej Migas i inni.
Obsada: Włodzimierz Matuszak, Katarzyna Łaniewska, Bożena Dykiel, Janusz Michałowski, Agnieszka Włodarczyk, Ewa Kuryło i inni.
KOLUMBOWIE
sobota, godz. 22:30 (do 30 września)
Filmowa adaptacja powieści Romana Bratnego „Kolumbowie – rocznik 20″. Serial w reżyserii Janusza Morgensterna opowiada o polskim ruchu oporu przeciw hitlerowskim okupantom, o codziennym życiu młodzieży i jej walce. Głównymi bohaterami są dwudziestoletni chłopcy, zmuszeni do podejmowania trudnych, nierzadko tragicznych decyzji. Z fantazją, poświęceniem, ale i ze świadomością ogromu ryzyka podejmują nierówną walkę z wrogiem.
POLSKIE DROGI
sobota, godz. 22:30 (od 7 października)
Jeden z najpopularniejszych polskich seriali telewizyjnych przedstawiający losy polskiego społeczeństwa w latach 1939-1943. Poznajemy je poprzez głównych bohaterów, którymi są przedsiębiorczy kapral Leon Kuraś i podchorąży Władysław Niwiński. W serialu ścierają się racje i poglądy ludzi zaskoczonych przez losy dziejowe, którzy musza się zmierzyć z hitlerowskim terrorem i okupacją. W dużych miastach, jak Warszawa i Kraków oraz w małych wsiach – od Zamojszczyzny po Pomorze.
WOJNA DOMOWA
sobota, godz. 16:20
Satyryczna opowieść o losach dwóch rodzin, które borykają się z problemami dorastających dzieci. Anula i Paweł są typowymi przedstawicielami młodzieży lat 60. Ulegają modom, zwłaszcza tym zachodnim. Dorośli nie zawsze radzą sobie z wyzwaniami stawianymi przez dzieci i normy obyczajowe PRL. Dochodzi do wielu komicznych pomyłek. Jankowscy i Kamińscy mieszkają w jednym bloku, lecz więcej ich łączy niż dzieli. Jedni starają się wychowywać syna surowo, drudzy opiekując się nastoletnią Anulą są dość liberalni i wyrozumiali. Scenariusz serialu powstał na podstawie felietonów publikowanych przez Mirę Zientarową (wł. Mira Michałowska) na łamach „Przekroju” w latach 50. i 60. Autorka z niezwykłym poczuciem humoru opisywała stosunki rodzinne oraz obyczajowość polskiego społeczeństwa.
PASMA WŁASNE ODDZIAŁÓW TERENOWYCH TVP
Widzowie znajdą tu aktualne informacje krajowe oraz te dla nich najważniejsze – lokalne. Łączy ze sobą praktyczne i użyteczne informacje o najbliższym otoczeniu z atrakcyjnym przedstawieniem wiedzy o współczesnej Polsce oraz promowaniem dobrych wzorów i rozwiązań. Wspiera rozwiązywanie problemów społeczności lokalnych oraz przygląda się decyzjom samorządów i władz.
Całodzienny program TVP3 składa się z:
pasma ogólnopolskiego (tzw. pasmo wspólne) – emisja programu ogólnopolskiego, w całym zasięgu technicznym stacji;
pasm ośrodków terenowych (tzw. pasma własne) – poszczególne ośrodki emitują lokalnie własne programy informacyjne, publicystyczne, społeczne, kulturalne oraz inne propozycje programowe.
Pasma własne ośrodków terenowych emitowane są w godzinach:
poniedziałek-piątek
(5 godzin 30 min. programu lokalnego)
07:00-08:00
17:30-22:00
sobota-niedziela
(5 godzin 45 minut programu lokalnego)
10:00-11:15
17:30-22:00
TVP3 tworzą: TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wielkopolski, TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Lublin, TVP3 Łódź, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław.
TVP3 to także portal tvp3.tvp.pl – jeden z największych zbiorów materiałów video o aktualnych wydarzeniach w kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *