MediaZapowiedzi TV

Kino Polska zmienia ramówkę w hołdzie Jerzemu Stuhrowi

W czwartek 11 lipca kanał Kino Polska przygotuje dla swoich widzów wyjątkowy wieczór filmowy poświęcony pamięci legendarnego aktora i reżysera — Jerzego Stuhra. W specjalnej ramówce zostaną wyemitowane trzy kultowe filmy, które doskonale ukazują wszechstronność artysty: „Obywatel”, „Pogoda na jutro” i „Obywatel Piszczyk”. Początek od godz. 20:00.

 

Jerzy Stuhr, jeden z najważniejszych aktorów filmowych i teatralnych, a także reżyser oraz scenarzysta, zmarł we wtorek, pozostawiając po sobie niezwykły dorobek. Wcielał się w najróżniejsze postacie — był znany zarówno z ról komediowych, jak i dramatycznych. Jego dzieła na ogół bawiły, niekiedy skłaniały do refleksji nad rzeczywistością. W obliczu smutnej wiadomości o jego śmierci Kino Polska pokaże trzy filmy, przenosząc widzów w świat pełen wspomnień.

 

 

Co zobaczymy w specjalnym paśmie poświęconym Jerzemu Stuhrowi?

Wieczór rozpocznie się od „Obywatela” (godz. 20:00) z 2014 roku, w którym Stuhr łączy swoje talenty aktorskie, reżyserskie i scenopisarskie. To prawdziwe „one man show” w jego wykonaniu. W filmie obywatel Jan Bratek, gdziekolwiek się nie pojawi, ściąga na siebie lawinę niespodziewanych zdarzeń. Niczym Forrest Gump, Bratek bierze udział w najważniejszych wydarzeniach swojej epoki. Los miota nim zarówno w czasach komuny, jak i w nowoczesnej, demokratycznej Polsce doprowadzając do zabawnych wpadek.

Następnie wyemitowany zostanie film „Pogoda na jutro” (godz. 22:10) z 2003 roku. Zakonnik Józef od 17 lat nie opuszczał klasztornych murów, ale został oddelegowany do wzięcia udziału w festiwalu Sacrosong. Boi się konfrontacji z rzeczywistością. Ma barwny życiorys: do 1980 roku był nauczycielem, potem został członkiem komisji krajowej do spraw sportu i turystyki, był internowany, działał podziemiu. Ukrył się w klasztorze, porzucając zdradzającą go żonę i nieletnie dzieci. Podczas festiwalowego występu Józef zostaje rozpoznany…

Na zakończenie wieczoru widzowie przeniosą się do 1983 roku za sprawą filmu „Obywatel Piszczyk” (godz. 00:20). Film jest kontynuacją losów Jana Piszczyka, bohatera „Zezowatego szczęścia”. Akcja rozgrywa się w okresie przemian społecznych zachodzących po śmierci Stalina. Główny charakter jest typowym przykładem antybohatera: tchórzliwy i pozbawiony własnych przekonań, stara się sprawiać jak najlepsze wrażenie, odnosi jednak jak najgorsze skutki. Film jest gorzką satyrą na społeczeństwo systemu totalitarnego.

Specjalne pasmo na cześć Jerzego Stuhra rozpocznie się w czwartek, 11 lipca, o godz. 20:00 na antenie Kino Polska.

foto,źródło. Kino Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *