Zapowiedzi TV

Konkurs scenariuszy na 100 lat Niepodległości rozstrzygnięty

W listopadzie na antenie TVP Historia pojawią się nowe filmy dokumentalne i reportaże o tematyce związanej ze 100 – leciem odzyskania Niepodległości. Jury konkursu ogłoszonego przez Zarząd TVP dla oddziałów terenowych TVP wyłoniło 13 projektów, które zostaną skierowane do dalszych etapów postępowania.
 

 
Ideą konkursu jest pokazanie rocznicy 100-lecia odzyskania Niepodległości w kontekście lokalnym i regionalnym, przybliżenie mniej znanych bohaterów, ukazanie całego bogactwa inicjatyw, jakie są podejmowane w związku z jubileuszem, tak by widzowie w całym kraju mogli poznać nieznane lub słabiej znane przykłady hartu ducha, bohaterstwa i inteligencji naszych przodków walczących o Niepodległość.
Jury w składzie Piotr Legutko (dyrektor TVP Historia), Tomasz Skłodowski (dyrektor TVP3) Katarzyna Merta, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wybrało 13 z 57 zgłoszonych w konkursie projektów. Są to:
W kategorii reportaż:
1. „Przemyskie orlęta” Agnieszki Niemiec z TVP3 Kraków,
2. „Spór o Morskie Oko” Moniki Skwirtniańskiej z TVP3 Kraków,
3. „Jastków 1915 – późne słowo o bitwie” Leszka Wiśniewkiego z TVP3 Lublin,
4. „Pole historii” Ewy Mamińskiej i Krzysztofa Polakowskiego z TVP3 Warszawa,
W kategorii film dokumentalny:
1. „Zapomniany bohater” Marcina Tomaszewskiego z TVP3 Bydgoszcz
2. „O jedno miasto” Marcina Tomaszewskiego z TVP3 Bydgoszcz,
3. „Pomnik pułkownika” Katarzyny Pawliny z TVP3 Łódź, przy czym jury sugeruje, aby temat zrealizować w formie reportażu,
4. „Kazimierz Greger – Kronikarz niepodległości Zbysława Kaczmarka z TVP3 Poznań, 5. „Od stepów Kubania po Niepodległość” Jerzego Oleszkowicza, 6. „Trzynastacy – szlakiem wileńskiej kadrówki” Doroty Kosierkiewicz z TVP3 Kielce, 7. „Burmistrz niepodległości” Andrzeja Sroki z TVP3 Kraków, 8. „Narodziny polskich skrzydeł” Marka Szczepanka z TVP3 Kraków,
9. „Trzy losy, jedna Polska – Bracia Pomarańscy” Leszka Wiśniewskiego z TVP3 Lublin.
Projekty zostały skierowane do dalszych etapów postępowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *