MediaTVP

Koprodukcja TVP Kultura nagrodzona na 22. Przeglądzie Filmów o Sztuce Zakopane 2019

Wyprodukowany przez TVP Kultura i Polskie Wydawnictwo Muzyczne dokument „Mieczysław Karłowicz. Samotna wędrówka” w reżyserii Tomasza Knittla, otrzymał II nagrodę na 22. Przeglądzie Filmów o Sztuce, która wręczona została 13 kwietnia podczas uroczystej gali w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem.

 

Film poświęcony jest jednemu z najważniejszych polskich kompozytorów, taternikowi, prekursorowi fotografii i narciarstwa, który zginął w lawinie podczas jednej z zimowych wędrówek w Tatrach w lutym 1909 roku. O Mieczysławie Karłowiczu opowiadają kompozytorzy, dyrygenci, muzycy, fotografowie, przewodnicy, historycy i krytycy, m. in. Łukasz Borowicz, Jacek Kasprzyk, Jerzy Maksymiuk, prof. Leszek Polony, Tomasz Sikora, Agata Szymczewska, prof. Mieczysław Tomaszewski, Tomasz Tomaszewski, Antoni Witt czy naczelnik TOPR Jan Krzysztof. Reżyser zaprasza widza do spojrzenia na postać artysty z dzisiejszej perspektywy poprzez jego fotografię, muzykę i góry. „Samotna wędrówka” to intymny, poruszający portret skromnego, wrażliwego człowieka, którego twórczość wpłynęła na krajobraz polskiej kultury, a pasja i podejście do Tatr na trwałe wpisały się we współczesny etos taterników, przewodników i miłośników gór.

Nagrodzona produkcja jest kolejną realizacją Tomasza Knittla powstałą we współpracy z TVP obok m.in. serii dokumentalnej „BLOK.” i filmu muzycznego „Elektro_sonda”.

W 2017 roku Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury reaktywowało po wielu latach Przegląd Filmów o Sztuce. Pomysł zrodził się przy okazji powrotu do równie ważnego cyklu, jakim były „Salony Marcowe”. Obie imprezy powróciły na kulturalną mapę miasta w 2016 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *