Królewski Jacht Britannia – na pokładzie pływającego pałacu na Vodylli
Królowa Elżbieta II płakała, kiedy królewski jacht Britannia 11 grudnia 1997 r. podczas ceremonii w Portsmouth został wycofany ze służby. Obecnie stoi zacumowany w porcie Leith, w Edynburgu. Jest świadkiem panowania Elżbiety II od czasów kolonialnego imperium i Winstona Churchilla jako premiera do schyłku XX stulecia oraz znakiem świata, który przeminął.
Gościł prezydentów, premierów i innych notabli podczas 968 oficjalnych podróży po świecie. Był też wykorzystywany podczas świąt, wakacji i miesięcy miodowych, a królowa mówiła, że to jedyne miejsce na świecie, w którym naprawdę wypoczywa.
Dokument „Królewski jacht Britannia” dostępny na Vodylli opowiada historię pływającego pałacu brytyjskiej monarchii, który został zwodowany w szkockim Clydebank 16 kwietnia 1953 roku, rok po śmierci króla Jerzego VI i półtora miesiąca przed koronacją Elżbiety II. Podczas 44 lat służby przepłynął po morzach i oceanach świata niemal milion mil morskich i zawinął do ponad 600 portów w 135 krajach.
Na archiwalnych filmach dokumentalnych z oryginalnym i współczesnym komentarzem oglądamy królową i księcia Filipa oraz ich dzieci podczas pierwszego zamorskiego rejsu do portu Grand Harbour na Malcie w 1954 roku, wiwaty na cześć władczyni po półrocznej podróży dookoła świata do krajów Commonwealthu, wizytę w RPA i spotkanie z Nelsonem Mandelą, ewakuację uchodźców z Adenu w czasie wojny domowej w Jemenie w 1986 roku, przemówienie księcia Karola w Honkongu po przekazaniu tej metropolii władzom Chin. Na pokładzie Britanni stawały takie osobistości, jak premier Indii Rajiv Gandhi, prezydent Rosji Borys Jelcyn czy amerykańscy prezydenci: Dwight Einsenhower, Ronald Reagan i Bill Clinton.
foto. Vodylla