Maj na kanałach Polsat Viasat
Majowa ramówka kanałów tematycznych Polsat Viasat to nieodmiennie starannie dobrane, ekskluzywne propozycje programowe.
Mistrz Zadań
Premiera: piątek 17 maja, godz. 21:55
Sezon: 2
Liczba odcinków: 5 x 60 min
Gatunek: Teleturniej komediowy
Tytuł oryginalny: Taskmaster
Rok: 2015
Mistrz Zadań, Greg Davies, powraca w towarzystwie swojego wiernego asystenta, Alexa Horne’a, z nową porcją podchwytliwych zadań wymagających trudnych decyzji. O mistrzowski tytuł powalczy
pięcioro nowych, ambitnych komików: Jon Richardson, Richard Osman, Joe Wilkinson, Katherine Ryan i Doc Brown.
Uczestnicy będą rywalizować w kolejnych odcinkach, aż najlepszy z nich pokona Josha Widdicombe’a, zwycięzcę pierwszej edycji programu, który osiągnął zwycięstwo wysokim kosztem: zgodził się, aby na jego stopie wytatuowano imię Grega! Przygotujmy się na nowe oszustwa, ostre kłótnie, a także na jeden z najbardziej poruszających momentów w historii telewizji. Uczestnicy nieudolnie próbują ukrywać ananasy, ratować koty i rzucać ziemniakami. Dodatkowo będą musieli przedzierać się przez rzeki i występować przed oficjelami w ratuszu w Chesham.
Australijscy poławiacze homarów
Premiera: środa 1 maja, godz. 18:05
Sezon: 1
Liczba odcinków: 10 x 60 min
Gatunek: Dokument/ reality TV
Tytuł oryginalny: Aussie Lobster Hunters
Rok: 2019
Program „Australijscy poławiacze homarów” to dokumentalna seria opowiadająca o życiu sześciu
kapitanów kutrów rybackich, którzy w czasie ostatnich dziesięciu tygodni zimowego sezonu na
homary ryzykują wszystko, aby łowić te najbardziej pożądane owoce morza. To dla nich ostatnia szansa na zarobienie pieniędzy do czasu, kiedy wiosną rozpocznie się nowy sezon. Ocean Południowy, zwany też Arktycznym, to najbardziej niebezpieczne wody otaczające Australię.
Nieprzewidywalna pogoda i zdradliwe morze sprawiają, że załogi muszą pracować dniem i nocą, wyciągając na śliskie pokłady setki kilogramów homarów. Nawet drobny problem może w kilka chwil przerodzić się w śmiertelne niebezpieczeństwo, a od najbliższego portu dzielą rybaków setki mil. Wypadki, awarie urządzeń, sztormy i morskie drapieżniki to naturalni przeciwnicy poławiaczy homarów — a do tego dochodzą nieustannie zmieniające się ceny tych skorupiaków. Jeśli kapitan podejmie właściwe decyzje, może zarobić fortunę. Jeśli się pomyli, może stracić wszystko.
Ten program to nie tylko opowieść o ryzyku, strategii i profesjonalizmie, ale także o rodzinnych finansach…
Tajemnice szczeniaków
Premiera: poniedziałek 13 maja, godz. 19:00
Sezon: 1
Liczba odcinków: 2 x 60 min
Gatunek: Dokument/ przyroda
Tytuł oryginalny: Puppy Secrets
Rok: 2017
W ciągu kilku pierwszych miesięcy życia każdy szczeniak przechodzi niezwykłą przemianę. W tej
serii będziemy mieli okazję obserwować rozwój czterech miotów szczeniąt w kluczowym dla ich
rozwoju okresie. Będziemy świadkami nie tylko błyskawicznego rozwoju, ale także wykształcania się wyjątkowej więzi między psem a człowiekiem.
Od małych owczarków collie na farmie w Gloucestershire po maleńkie chihuahua, które w chwili narodzin ważą zaledwie 100 gramów:zobaczymy zabawne i wzruszające sceny z życia szczeniąt i poznamy najnowsze odkrycia dotyczące ich rozwoju i tego, jak powstaje wyjątkowa, trwała więź między nami a naszymi najlepszymi przyjaciółmi.
Największe koszmary natury
W dni powszednie od środy 1 maja, godz. 22:00
Główny temat maja nie jest dla ludzi o słabych nerwach. Zanurzymy się w mikroskopijny świat bardzo małych stworzeń i poznamy wiele dziwnych i niesamowitych zwierząt w seriach „Powrót dzikich lokatorów”, „Wybryki natury” i „Mikropotwory”.
Urodziny Davida Attenborough
W każdą niedzielę maja, od niedzieli 12 maja, godz. 15:40
Z okazji urodzin Davida Attenborough zapraszamy w maju na najlepsze filmy i programu tego znakomitego filmowca i przyrodnika: „Mikropotwory”, „Galapagos” czy „Wielka Rafa Koralowa z Davidem Attenborough”.
Zajrzymy także za kulisy pracy mistrza w dokumencie zatytułowanym „Jak powstawał film »Wielka Rafa Koralowa z Davidem Attenborough«”.
Powrót dzikich lokatorów
Środa 1 maja, godz. 22:00
Liczba odcinków: 1 x 60 min
Gatunek: Dokument/ przyroda
Tytuł oryginalny: The Squatters’ Return
Rok: 2019
Nieproszeni goście powracają z hukiem. Pluskwy pojawiły się na południu Francji i posuwają się coraz dalej na północ — według ostatnich wieści pokonały już linię Renu. Komary tygrysie
przyjechały do Europy autostopem, naszymi nowoczesnymi autostradami i dotarły już do Paryża.
W Berlinie liczba firm specjalizujących się w tępieniu uciążliwych najeźdźców w ostatnich latach
wzrosła czterokrotnie. Wygląda na to, że spokojne czasy się skończyły… Co jednak powoduje szybkie rozmnażanie się i wzrost liczby tych szkodników i pasożytów?
Naukowcy wskazują na globalne ocieplenie, nasze zbyt dobrze ocieplone domy i współczesny styl życia, ale także mutacje genetyczne, dzięki którym owady uodparniają się na środki owadobójcze. W nadchodzących latach ci nieproszeni goście mogą stać się jednym z największych zagrożeń zdrowia publicznego.
Punkt zwrotny
Premiera: niedziela 12 maja, godz. 21:00
Sezon: 1
Liczba odcinków: 4 x 30 min
Gatunek: Dokument/ historia
Tytuł oryginalny: Turning Point
Rok: 2017
„Punkt zwrotny” to seria opowiadająca dzieje czterech słynnych przywódców żyjących w XX w. Dowiemy się, kiedy i w jaki sposób doszło w ich życiu do wydarzeń, które wszystko zmieniły. Matka Józefa Stalina chciała, aby jej syn został księdzem. Adolf Hitler był przekonany, że będzie wielkim artystą, ale nie zdał egzaminu do wiedeńskiej akademii sztuk pięknych. Winston Churchill był
zwykłym studentem, nie planował politycznej przyszłości do chwili, kiedy ucieczka z burskiego
więzienia uczyniła go sławnym. Matka cesarza Wilhelma II, Brytyjka i wnuczka królowej Wiktorii,
pragnęła wychować go na oświeconego monarchę, który przyniesie Europie pokój — on jednak odrzucił jej wartości i jej brytyjską ojczyznę.
Autorzy programu „Punkt zwrotny” prezentują wywiady z ekspertami, nieznane materiały archiwalne i współczesne zdjęcia z miejsc historycznych wydarzeń, aby ukazać nam zaskakujące portrety młodych ludzi i obraz sytuacji, które na zawsze zmieniły ich życie.
Legendarne bestie
W dni powszednie, premiera w poniedziałek 6 maja, godz. 22:10
Sezon: 1
Liczba odcinków: 10 x 60 min
Gatunek: Dokument/ mitologia/ historia
Tytuł oryginalny: Mythical Beasts
Rok: 2018
Ludzie wszystkich cywilizacji od tysięcy lat wierzyli w różne legendarne stworzenia: smoki, cyklopy, olbrzymy, wampiry czy morskie potwory. Te opowieści nadal nas fascynują — skąd jednak się wzięły, ile jest w nich prawdy i co te mity i baśnie mówią nam o naszych starożytnych i średniowiecznych przodkach, którzy je stworzyli?
Ten program pomoże nam zrozumieć tajemnice związane z przerażającymi, legendarnymi bestiami.
Nazistowska nauka
Premiera: czwartek 16 maja, godz. 21:00
Sezon: 1
Liczba odcinków: 2 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia/ wojna
Tytuł oryginalny: Nazi Science
Rok: 2018
Wiemy, jak istotna dla ideologów III Rzeszy była biologia, za pomocą której próbowali oni usprawiedliwiać przerażający zamysł „ostatecznego rozwiązania”. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z ogromnej skali badań naukowych prowadzonych przez nazistów w celu uzasadnienia realizacji ich politycznych wizji. Już w 1933 r. nazistowskie Niemcy zaczęły tworzyć „wojenną naukę” w ramach różnych organizacji gromadzących uznanych badaczy i naukowców. W 1935 r. powstała Ahnenerbe, organizacja badawcza pozostająca pod bezpośrednią kontrolą Heinricha Himmlera, której celem było między innymi napisanie na nowo historii rasy aryjskiej i udowodnienie jej wyższości nad innymi.
Ten dwuczęściowy dokument ukazuje także historię zbrodniczych eksperymentów medycznych i to, w jaki sposób w III Rzeszy manipulowano nauką, aby usprawiedliwić próby podboju Europy, czystek rasowych i germanizacji podbitych ludów.
Cała prawda o Orient Expressie
Premiera: sobota 25 maja, godz. 21:00
Sezon: 1
Liczba odcinków: 2 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia/ podróże
Tytuł oryginalny: In Search of the Orient Express
Rok: 2018
Inspiracja wielu filmowców, natchnienie Agathy Christie: Orient Express to najsłynniejszy pociąg na świecie — kto jednak zna jego prawdziwą historię? Autorzy programu wędrują od Paryża po Stambuł i Wenecję w poszukiwaniu informacji o legendarnym pociągu, który zrewolucjonizował sztukę podróżowania.
Zobaczymy wyniki pracy pasjonatów kolei, archeologów zajmujących się historią przemysłu, kolekcjonerów, historyków i pisarzy — między innymi Charlesa Kinga czy noblisty w dziedzinie literatury, Orhana Pamuka. Wyruszmy w ponadczasową podróż między mitem a rzeczywistością.
III Rzesza: nieznane historie
W dni powszednie od poniedziałek 6 maja, godz. 21:00
W maju kontynuujemy serię programów ukazujących najnowsze odkrycia dotyczące II wojny światowej. W tym miesiącu prezentujemy dwie nowe pozycje: „Wyspa Adolfa” i „Nazistowska nauka”.
Znajdą się w nich niepublikowane wcześniej, archiwalne informacje o planach niemieckiej inwazji na Wielką Brytanię oraz o naukowych eksperymentach i manipulacjach organizacji Ahnenerbe.
Wyspa Adolfa
Poniedziałek 6 maja, godz. 21:00
Liczba odcinków: 1 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia/ wojna
Tytuł oryginalny: Adolf Island
Rok: 2016
Od początku II wojny światowej zdobycie Wielkiej Brytanii było częścią wielkiego planu Hitlera,
zmierzającego do podbicia całej Europy. Skalę przygotowań do tego zadania pokazuje „Sonderfahndungsliste G.B.”, zwana popularnie „Gestapowskim poradnikiem inwazji na Wielką
Brytanię”. Książka zawierała listę 2820 wrogów nazizmu, którzy po zdobyciu Wysp Brytyjskich mieli być natychmiast aresztowani. Ostatecznie Niemcy zajęli tylko około 180 kilometrów kwadratowych brytyjskiego terytorium: Wyspy Normandzkie położone na kanale La Manche. Dziś znana archeolog sądowa, Caroline Sturdy Colls, przedstawia nieznane dotąd fakty na temat okupacji tych wysp.
W połączeniu z wciąż ujawnianymi nowymi informacjami na temat nazistowskich planów inwazji pozwala to wyobrazić sobie, jak wyglądałaby niemiecka okupacja Wielkiej Brytanii, gdyby do niej doszło. Śledztwo i analizy prowadzone przez dr Colls pozwoliły także dotrzeć do ukrytych przez wiele lat dowodów na to, że na jednej z Wysp Normandzkich działał jedyny na brytyjskiej ziemi obóz koncentracyjny — i na to, że ogromną rolę w ukrywaniu tych faktów przez 70 lat odegrał sam Winston Churchill.