Majowe premiery w National Geographic, National Geographic Wild i Nat Geo People
Majowe premiery National Geographic obudzą w nas odkrywców. W nowej serii „Pomysł na miasto” zwiedzimy bogate architektonicznie i kulturowo ulice Nowego Jorku, Paryża, czy Tokio. Z tętniących życiem aglomeracji przeniesiemy się na dzikie bezdroża, by poznać prawdziwy smak ekstremalnych „Przygód z Bearem Gryllsem”… Z tętniących życiem aglomeracji przeniesiemy się na dzikie bezdroża, by poznać prawdziwy smak ekstremalnych „Przygód z Bearem Gryllsem”, który w premierowej serii testuje umiejętności przetrwania Hollywoodzkich gwiazd. Oglądając „DNA maszyn” odkryjemy sekrety najbardziej spektakularnych osiągnięć technologicznych ludzkości. Z kolei „Pomysł na city break” w Nat Geo People podsyci nasz majówkowy głód podróży, proponując nietuzinkowe koncepcje weekendowego odpoczynku w Rzymie, Barcelonie, Berlinie czy Amsterdamie. Nowości czekają na widzów również w National Geographic Wild.
Na świecie jest tyle do odkrycia – od zachwycających miejsc, przez najnowsze osiągnięcia naukowe, czy zaskakujące smaki, aż po inspirujące historie ludzi. W maju wszystko to czeka na wyciągnięcie ręki w National Geographic, by obudzić i pielęgnować naturę odkrywcy w każdym z nas.
Majowa przeprawa rozpocznie się od zaprezentowania architektonicznych i inżynieryjnych dokonań ludzkości w nowej serii „Pomysł na miasto” (premiery w czwartki od 6 maja o godz. 21.00). Zwiedzimy w niej Nowy Jork, udając się na spacer alejami Manhattanu i poczujemy niepowtarzalny klimat Central Parku. Przyjrzymy się z bliska zachwycającym budowlom Paryża – takim, jak wieża Eiffla, katedra Notre Dame czy szklana piramida u wejścia do Luwru. Sprawdzimy, jak od czasów II wojny światowej zmienił się Berlin, który dziś stawia na jedność społeczną oraz zrównoważony rozwój. Przejdziemy się zatłoczonymi ulicami Tokio, by podziwiać dokonania konstruktorów, którzy poza budynkami odpornymi na trzęsienia ziemi stworzyli również rewolucyjny system przeciwpowodziowy.
Z zatłoczonych, misternie zaplanowanych architektonicznie aglomeracji przenosimy się na łono dzikiej natury. W nowej serii „Przygód z Bearem Gryllsem” (premiery w niedziele od 30 maja o godz. 12.00) sprawdzimy, jak – w najbardziej ekstremalnych zakątkach świata – radzą sobie z trudną sztuką przetrwania hollywoodzkie gwiazdy, m.in. Anthony Mackie, aktor filmów z uniwersum Marvela. Dowiemy się, czy role superbohaterów przygotowały go do wspinaczki na szczyt lodowatego wodospadu w górnych partiach Dolomitów.
Maj w National Geographic to także premierowa seria „DNA maszyn”, dzięki której poznamy cuda współczesnej inżynierii. Jednym z techno-bohaterów serii jest Mahindra M6Electro – superauto walczące o miano najszybszej elektrycznej wyścigówki świata, którą wkrótce zobaczymy na zawodach Formuły 1. Dowiemy się też, czy futurystyczny pojazd, jakim jest prototypowy latający samochód o nazwie Seraph, pomyślnie przejdzie testy i może stać się przyszłością każdego z nas.
Spoglądając w przeszłość, podobnie rewolucyjnymi odkryciami wpływającymi na obecny kształt cywilizacji, skutkował postęp w badaniach przeprowadzanych podczas zimnej wojny. Efekty tej płodnej w wynalazki rywalizacji naukowo-technologicznej zostaną zaprezentowane na antenie National Geographic w nowej serii „Zimna Wojna: naukowy wyścig” (premiery w piątki od 21 maja o godz. 22.00). Natomiast w cyklu specjalnym „Zaginione miasta” (premiery w niedziele od 2 maja o godz. 15.00) zobaczymy dokumenty, w których wielokrotnie nagradzany naukowiec i technolog, dr Albert Lin, odkryje przed nami tajemnice starożytnych zaginionych miast.
Nat Geo People przygotowało na maj nową serię „Pomysł na city break” (premiery w czwartki od 6 maja o godz. 18.00), w której Gregg Wallace oprowadzi nas po kulinarnych i kulturalnych zakamarkach Rzymu, Berlina, Barcelony czy Amsterdamu, spędzając w każdym z tych miast zaledwie 3 dni. Natomiast w National Geographic Wild za sprawą cyklu specjalnego „Dzicy weterynarze” (premiery w niedziele od 2 maja od godz. 14.00) przyjrzymy się wnikliwie pracy ludzi otaczających opieką i ochroną zwierzęta na całym świecie.
POMYSŁ NA MIASTO
HOW TO BUILD A CITY 1
Premiery w czwartki od 6 maja o godz. 21.00 w National Geographic
(8×60)
Bohaterami premierowej serii są genialni inżynierowie, architekci i naukowcy – dawni oraz współcześni. Mieli oni duży wpływ na rozwój najwspanialszych miast świata, m.in. Nowego Jorku, Paryża, Berlina, czy Tokio. Podążając ich śladami, wybierzemy się na spacer po zatłoczonych nowojorskich ulicach i alejach otoczonych wieżowcami na Manhattanie, które przypominają kaniony.
Poznamy sylwetkę barona Haussmanna – prawdziwego wizjonera wśród urbanistycznych elit. Śledząc jego dokonania, zwiedzimy paryskie bulwary oraz centrum miasta o niskiej zabudowie. Przyjrzymy się również współczesnemu Berlinowi, który jest obecnie nie tylko europejską stolicą start-upów, lecz także modną i kosmopolityczną metropolią, stawiającą na zrównoważony rozwój. Ponadto, udamy się do tokijskiej aglomeracji, w której żyje ponad 37 milionów ludzi. Zobaczymy, jak ten kolosalny organizm stale się powiększa, w odpowiedzi na zapotrzebowanie przemysłu i handlu.
PRZYGODA Z BEAREM GRYLLSEM
RUNNING WILD WITH BEAR GRYLLS 6
Premiery w niedziele od 30 maja o godz. 12.00 w National Geographic
(7×60)
Mistrz surwiwalu, Bear Grylls, powraca na łono natury. Tym razem wystawia na próbę przetrwania w dziczy kolejne gwiazdy Hollywood – znanych aktorów oraz prezenterów telewizyjnych. W wysokie partie Dolomitów, wraz z Gryllsem, udaje się Anthony Mackie – gwiazda ekranizacji komiksów Marvela. Mimo mrozu, razem podążają śladami żołnierzy pierwszej wojny światowej, wspinają się na strome urwiska i polują na gryzonie.
Ekstremalne przeżycia w trakcie tej podróży, skłonią aktora do osobistych zwierzeń na temat kariery, straty ojca i presji rodzicielstwa. Czy uda mu się pokonać fizyczne ograniczenia i przełamać psychiczne bariery?
DNA MASZYN
Premiery w czwartki 13 i 20 maja o godz. 22.00 oraz 24, 25 i 26 maja o godz. 9.00 w National Geographic
(5×60)
W tej serii poznamy świat niezwykłych maszyn. Zobaczymy je w akcji i odkryjemy ich inżynieryjne sekrety, dzięki znakomitym animacjom komputerowym. Od supersamochodu Mahindra M6Electro, który w 2,5 sekundy rozpędza się do 100 km/h, przez gigantyczną ciężarówkę, ważącą 130 ton oraz ultraszybką, nowozelandzką motorówkę Pro-Floors, która rozpędza się do ponad 220 km/h, aż po 300 metrowy supertankowiec Hunter Laga.
Sprawdzimy, jaką przewagę konkurencyjną mają te genialne wynalazki i przyjrzymy się wyścigowi, którego zwieńczeniem będzie stworzenie pierwszego latającego samochodu.
POZOSTAŁE PREMIERY MAJA
ZIMNA WOJNA: NAUKOWY WYŚCIG
COLD WAR: THE TECH RACE 1
Premiery w piątki od 21 maja o godz. 22.00 w National Geographic
(4×60)
Zimna wojna toczyła się na wielu frontach. Najważniejszym okazała się rywalizacja naukowo-technologiczna, która zakończyła się niemal zagładą ludzkości. Ten niszczycielski wyścig zbrojeń przyczynił się również do stworzenia wielu cennych odkryć, bez których trudno wyobrazić sobie współczesny świat – takich, jak np. wydobycie energii z atomu, będącego zarówno zwykłym źródłem zasilania, jak i bronią masowej zagłady.
Rozwój biologii i chemii doprowadził m.in. do stworzenia toksycznych preparatów, używanych podczas wojny wietnamskiej. Jednocześnie sejsmolodzy i meteorolodzy pracowali nad mechanizmami wykrywania prób jądrowych i prawdopodobnych kierunków przemieszczania się skażenia. Wojskowe pieniądze zasilały laboratoria produkujące potencjalną broń, ale i zwiększające zasób naszej wiedzy o świecie nauki i technologii.
CYKL SPECJALNY „ZAGINIONE MIASTA”
Premiery w niedziele od 2 maja o godz. 15.00 w National Geographic
ZAGINIONE MIASTA: POTOP
LOST CITIES WITH ALBERT LIN: THE GREAT FLOOD
Premiera 2 maja
Wielokrotnie nagradzany naukowiec i technolog, dr Albert Lin poszukuje źródeł mitu o potopie. Powtarza się on w przekazach, należących do różnych, często bardzo odległych kręgów kulturowych.
ZAGINIONE MIASTA: STAROŻYTNE TECHNOLOGIE
LOST CITIES WITH ALBERT LIN: ANCIENT ENGINEERING COMPILATION
Premiera 9 maja
Albert Lin przedstawia wielkie osiągnięcia inżynierii wodnej w różnych zakątkach globu: ogromne zbiorniki, mieszczące prawie 10 000 litrów, sztuczne wyspy i skomplikowane systemy kanalizacyjne.
Naukowiec poszukuje odpowiedzi na pytanie o to, jak starożytna cywilizacja przetrwała na rozległych pustyniach Jordanii oraz w jaki sposób zbudowano miasto, które zdawało się unosić na wodach na środku Oceanu Spokojnego?
ZAGINIONE MIASTA: GORĄCZKA ZŁOTA
LOST CITIES WITH ALBERT LIN: GOLD RUSH COMPILATION
Premiera 16 maja
Współpracujący z National Geographic naukowiec i podróżnik Albert Lin rusza tropem zaginionego złota. Wykorzystując nowoczesne technologie i sięgając po średniowieczne teksty, próbuje odnaleźć skarb templariuszy w izraelskiej Akce.
Następnie udaje się do Kolumbii, by zbadać mit o Eldorado – legendarnym złotym mieście.
POMYSŁ NA CITY BREAK
WEEKEND BREAKS WITH GREGG WALLACE 1
Premiery w czwartki od 6 maja o godz. 18.00 w Nat Geo People
(5×60)
Gregg Wallace zabiera widzów do najciekawszych miast Europy – takich, jak Rzym, Barcelona, Berlin, czy Amsterdam. W każdym z nich spędza trzy dni. W tym czasie przybliża widzom fantastyczną kuchnię tych rejonów i wspaniałe tradycje z nimi związane.
W serii zobaczymy zapierające dech w piersiach panoramy miast oraz unikalne zabytki. Każdy odcinek to prawdziwe kompendium przydatnych adresów, ukrytych podróżniczych perełek i lokalnych zwyczajów.
KOCI PATROL
KITTEN RESCUERS 2
Premiery w poniedziałki od 17 maja o godz. 18.00 w Nat Geo People
(6×60)
Miłośniczka kotów, znana pisarka i komiczka, Jo Brand zaprasza na wyjątkową serię poświęconą brytyjskim dachowcom oraz ludziom, którzy ratują je z opresji.
Twórcy produkcji towarzyszą inspektorom RSPCA – organizacji walczącej z okrucieństwem wobec zwierząt, a także weterynarzom i wolontariuszom, którzy z oddaniem ratują koty w całym kraju. Poznamy również osoby, które przygarniają zwierzaki po przejściach.
JANE GOODALL: NADZIEJA NA PRZYSZŁOŚĆ
JANE GOODALL: THE HOPE
Emisja we wtorek 25 maja o godz. 19.00 w National Geographic Wild
(1×120)
Poruszający portret Jane Goodall – znanej badaczki szympansów, która w 1986 roku postanowiła skupić się na aktywizmie na rzecz obrony zwierząt i ochrony środowiska. W czasach kryzysu klimatycznego jej misją stało się przekonanie społeczeństwa o tym, że jeszcze nie jest za późno na zmiany.
Z okazji 60. rocznicy pierwszego przyjazdu Jane do parku narodowego Gombe w Tanzanii badaczka powraca do swojego ukochanego miejsca, w którym rozpoczęła pracę z małpami. Film jest kontynuacją dokumentu, pt. „Jane” z 2017 roku.
CYKL SPECJALNY „DZICY WETERYNARZE”
Premiery w niedziele od 2 maja od godz. 14.00 w National Geographic Wild
ZJEDNOCZENI WETERYNARZE AMERYKI
UNITED VETS OF AMERICA
Premiery kolejnych odcinków od 2 maja od godz. 14.00
Od słonecznej Florydy po mroźną Alaskę, od Nebraski po Michigan i Ohio. W tej serii przemierzamy Stany Zjednoczone wzdłuż i wszerz, by poznać weterynarzy, których łączą pasja i ogromna miłość do zwierząt.
Stawiają oni na nogi małe i większe stworzenia w lecznicach, ogrodach zoologicznych, klinikach, na farmach, a czasem i pod gołym niebem alaskiej dziczy.
CRITTER FIXERS – ZWIERZĘCY CUDOTWÓRCY
CRITTER FIXERS: SOUTHERN FAMILY VALUES
Premiera 9 maja o godz. 15.00
W klinice weterynaryjnej Critter Fixer, znajdującej się 160 km na południe od Atlanty, każdy pacjent otrzyma niezbędną pomoc – od ciężarnej pitbulterierki po nadaktywną świnkę zwisłobrzuchą.
Doktorzy Hodges i Ferguson to wieloletni przyjaciele, którzy wraz ze świetnym personelem opiekują się 20 000 zwierzęcych pacjentów – zarówno w klinice, jak i podczas wizyt domowych.
WETERYNARZ Z POWOŁANIA: DRUŻYNA DR OAKLEY
YUKON VET: THE OAKLEY BUNCH
Premiera 16 maja o godz. 15.00
Dr Michelle Oakley i jej córki, Maya i Sierra są gotowe na każde wyzwanie.
Niezależnie od tego, czy ratują rannego lisa, czy zabiegają o włączenie do rodziny kolejnego czworonoga – kobiety z rodu Oakleyów tworzą doskonale zgraną drużynę.
SEKRETY ZOO: PINGWINY
SECRETS OF THE ZOO: PENGUINS
Premiera 23 maja o godz. 15.00
W wodzie – wyśmienici pływacy, na lądzie – rozczulające fajtłapy, kołyszące się na boki. Od pingwinów bardziej urocze są tylko… małe pingwinki.
W ogrodzie zoologicznym w Tampie, ku ogromnej radości opiekunów, trwa właśnie sezon lęgowy tych pociesznych ptaków.
SEKRETY ZOO: ŻYRAFY
SECRETS OF THE ZOO: GIRAFFES
Premiera 30 maja o godz. 15.00
Narodziny żyrafiątka to w ogrodzie zoologicznym w Columbus powód do wielkiej radości. Jeśli młode jest zbyt słabe, może liczyć na pomoc Lance’a, dzielnego dawcy osocza, który uratował już niejedno życie.
Wszelkie niepokojące objawy u dorosłych osobników również wzbudzają czujność opiekunów, którzy natychmiast wzywają na pomoc weterynarzy.