Zapowiedzi TV

Maraton programowy „Skarby do odkrycia” na National Geographic

Tajemnice, skarby i ich odkrywcy – takie zestawienie to gwarancja sporych emocji. Dostarczą ich dokumenty, które kanał National Geographic przygotował w ramach maratonu programowego „Skarby do odkrycia”. Poznamy sekrety Pierwszego Cesarza Chin, przyjrzymy się odnalezionemu niespełna 10 lat temu złotemu skarbowi brytyjskiemu z VII wieku, zagłębimy się też w czeluści pełnego złota starożytnego grobowca Tutanchamona.
 

 
Maraton programowy „Skarby do odkrycia” – emisja w sobotę 25 sierpnia od godz. 21:00 na kanale National Geographic
Kiedy tajemnice z przeszłości nie chcą odsłonić przed nami swojego oblicza – zaczyna działać wyobraźnia. Podpowiada ona przeróżne scenariusze o tajnych spiskach, niezwykłych mocach, niecodziennych wydarzeniach, heroicznych władcach i ich ogromnych skarbach. Z pomocą przychodzą jednak naukowcy i najnowsze technologie, które pozwalają rozwikłać nurtujące ludzkość przez stulecia zagadki i zobaczyć na własne oczy poszukiwane przez pokolenia skarby. Dzięki pracom badaczy wspieranych przez nowoczesne urządzenia, możemy dotrzeć do miejsc skrywanych na co dzień przed ludzkim okiem i poznać historie, o których mogliśmy jedynie śnić. Maraton programowy „Skarby do odkrycia” pokaże nam z bliska to, co zawsze chcieliśmy zobaczyć.
Opisy programów:
„Sekrety Armii Terakotowej” – premiera w sobotę 25 sierpnia o godz. 21:00 na kanale National Geographic 
Światowej sławy naukowiec Albert Lin, który mógłby być pierwowzorem Indiany Jonesa, zabierze nas w podróż po Chinach z III w p.n.e. i odsłoni tajemnice grobowca Pierwszego Cesarza – Qin Shi. Żeby się do niego dostać, najpierw trzeba będzie przejść przez oddziały Terakotowej Armii złożonej z ponad 8 tysięcy naturalnej wielkości glinianych figur wojowników, strzegących dostępu do grobowca. Każda z nich jest spersonalizowana – ma inne rysy twarzy, zróżnicowane stopnie wojskowe i broń. Pośród glinianych wojowników znajdują się również naturalnej wielkości zwierzęta, które miały wspierać tę niezwykłą armię. Podczas tej podróży odkryjemy prawdę o ponurych tajemnicach i skarbach cesarskiego grobowca, a wraz z naukowcami spróbujemy odtworzyć historię cesarza i tego niezwykłego miejsca.
„Złoty skarb Anglosasów” – premiera w sobotę 25 sierpnia o godz. 22:00 na kanale National Geographic 
Kiedy w 2009 roku entuzjasta amatorskiego wykrywania metali skanował tereny Staffordshire, nic nie zapowiadało sensacji. Do momentu, gdy okazało się, że trafił na niezwykły skarb, którego wartość szacowana jest na ponad 3 miliony funtów. Znalazł złoto, srebro i kamienie szlachetne – w sumie 3,5 tysiąca elementów, składających się na kilkaset artefaktów, przede wszystkim militarnych. Znalezisko było w takim stanie, że niemal oczywistym dla naukowców było, że ukryte pod ziemią przedmioty próbowano wcześniej zniszczyć. Wspaniały złoty skarb może rzucić nowe światło na najbardziej tajemniczy okres brytyjskiej historii – wczesne średniowiecze. Co dokładnie znaleziono? Kto i dlaczego próbował ukryć skarby? Na kiedy są datowane i co mówią o historii średniowiecznej Anglii? Te i wiele innych pytań rozwieje dokument „Złoty skarb Anglosasów”.
„Tajemnice złotego faraona” – premiera w sobotę 25 sierpnia o godz. 23:00 na kanale National Geographic 
Odkrycie grobowca Tutanchamona w 1922 roku trafiło na pierwsze strony gazet na całym świecie. Na wydarzenie tej miary ludzie czekali bardzo długo, a w tym czasie wyobraźnia podpowiadała im różne scenariusze, co może znajdować się w środku starożytnego egipskiego grobowca. Naukowcy wydobyli na światło dzienne złote kapcie, misternie zdobione sztylety, fragmenty rydwanów i szczerozłotą maskę pogrzebową – w sumie ponad 5 000 bezcennych przedmiotów. Teraz wszystkie one – skrywane przez lata w piwnicach różnych muzeów – doczekały się swojej ekspozycji w Wielkim Muzeum Egipskim. Naukowcy mogą dzięki temu połączyć ze sobą fakty, przeprowadzić szczegółowe badania z wykorzystaniem najnowszych technologii po to, by jak najlepiej poznać Tutanchamona, króla-chłopca, który zmarł jeszcze przed swoimi 20. urodzinami. Dokument „Tajemnice złotego faraona” pozwoli przenieść się w czasie i odkryć nie tylko tajemnice grobowca Tutanchamona, ale i sekrety całej jego rodziny. A te mogą okazać się prawdziwą sensacją…
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *