MediaZapowiedzi TV

Marzec z filmami dokumentalnymi w HBO i HBO GO (wideo)

Najważniejsze wyzwania współczesnego świata takie jak przemoc w przestrzeni publicznej, dyskryminacja społeczna czy rasowa, zatajanie faktów mających niebagatelny wpływ na zdrowie setek ludzi to tematy filmów dokumentnych produkcji HBO emitowanych w marcu na antenach stacji i dostępnych w serwisie HBO GO. Jednym z nich jest nominowany do Oscara w kategorii najlepszy dokument krótkometrażowy Traffic Stop.

 

HBO jako producent filmów dokumentalnych znany jest z podejmowania ważnych kwestii, które poruszają widzów bez względu na ich narodowość czy światopogląd. Dokumenty te dotykają często kwestii drażliwych czy trudnych i odwołują się do uniwersalnych wartości, przez co wzbudzają zainteresowanie i emocje na całym świecie. W marcu na antenach HBO, a także w serwisie HBO GO widzowie znajdą kolejne premierowe produkcje.

Notatki z terenu (Notes from the Field) – ze szkoły prosto do więzienia

Jednym z najnowszych obrazów jest monodram z silnym dokumentalnym zacięciem oparty na bardzo dobrze przyjętej przez krytyków sztuce o tym samym tytule – Notatki z terenu (Notes from the Field). Zrealizowany przez HBO projekt dotyka problemu amerykańskiego systemu szkolnictwa, który często pcha uczniów z nizin społecznych do kryminału. Jego autorką i zarazem odtwórczynią jest Anna Deavere Smith (serial Siostra Jackie).

W swoim zekranizowanym monodramie przedstawia osiemnastu różnych bohaterów z krwi i kości – obecnych oraz byłych więźniów, działaczy społecznych, nauczycieli, polityków i innych. Każda z prezentowanych przez nią postaci pokazuje problem z innej perspektywy, oczami osoby inaczej zaangażowanej w walkę o lepszą przyszłość dla amerykańskiej młodzieży z nizin społecznych.

Notatki z terenu przerywają milczenie w kwestii edukacji, otwierając dyskusję o przyszłości szkolnictwa. Produkcja HBO pokazuje system, który często nie chroni dzieci z biednych rodzin przed przestępczym światem. Całość oparta jest na prawdziwych przeżyciach i wypowiedziach osób zaangażowanych w problem. Z myślą o książce, która jest puntem wyjście tego projektu, Deavere Smith zbierała materiały jeżdżąc po Stanach i przeprowadzając osobiste wywiady z dziesiątkami ludzi. Pytała ich o ułomności systemu sprawiedliwości, brutalność funkcjonariuszy policji czy walkę o prawa obywatelskie.

Polska premiera telewizyjna tego obrazu odbędzie się na antenie HBO już dzisiaj – 8 marca o godz. 20:10. Produkcja dostępna jest już także w HBO GO.

Traffic Stop – stróże prawa czy bezprawia

Innym ważnym dokumentem jest film Traffic Stop (Traffic Stop), wyróżniony nominacją do tegorocznego Oscara w kategorii najlepszy dokument krótkometrażowy, opowiadający o młodej afroamerykańskiej nauczycielce, która została brutalnie potraktowana przez policję. Bohaterką jest Breaion King, która jako pierwsza w rodzinie zdobyła tytuł magistra i wielkim zaangażowaniem i sercem podchodzi do swojej pracy. Pewnego czerwcowego dnia 2015 roku kobieta zostaje zatrzymana przez policję w Austin w Teksasie za marginalne wykroczenie drogowe. Ku jej zaskoczeniu i przerażeniu funkcjonariusz przekracza swoje kompetencje i niespodziewanie używa wobec niej siły. Poszkodowana próbuje dochodzić swych praw.

Traffic Stop to wstrząsający dokument HBO w reżyserii wyróżnionej nagrodą Emmy Kate Davis (Jockey). Obraz pokazuje sylwetkę pogodnej i pełnej ambicji kobiety, której życie niespodziewanie przewróciło się do góry nogami.

Premiera filmu na antenie HBO zaplanowana została na 15 marca na godzinę 21:55. Od 15 marca dokument dostępny będzie także w serwisie HBO GO.

Z bliska widać bardziej

To jednak nie jedyne tematy, którym razem z HBO widzowie będą mogli przyjrzeć się bliżej. Program na marzec obfituje w inne poruszające filmy dokumentalne. Na antenie HBO oraz w serwisie HBO GO dostępne będą także:zdradzające skandaliczny sekret Radioaktywne St. Louis, dwuczęściowy obraz podsumowujący pięć dekad historii USA – Magazyn Rolling Stone: Reportaże znad krawędzi, wzruszający portret królowej komedii romantycznych – Wszystko jest opowieścią oraz trzy krótkie dokumenty pod tym samym tytułem Ebola, o epidemii tej śmiercionośnej choroby.

Magazyn Rolling Stone: Reportaże znad krawędzi (Rolling Stone Magazine: Stories From The Edge) to podróż przez pół wieku historii Stanów Zjednoczonych z perspektywy kultowego magazynu Rolling Stone. Ten dwuczęściowy dokument filmowy to ukazany oczami autorów czasopisma świat, w którym rock ‘n’ roll był czymś więcej niż tylko gatunkiem muzycznym – był stylem życia, bycia, kulturalną siłą, która zmieniła oblicze Stanów Zjednoczonych i ukształtowała wiele pokoleń.

Ebola to zestaw trzech krótkometrażowych filmów dokumentalnych poświęconych epidemii tego wirusa. Ich bohaterami są: Brytyjczyk, członek ekipy ratunkowej Lekarzy Bez Granic, liberyjska pracownica Czerwonego Krzyża, której zadaniem jest odbieranie ciał zmarłych z domów, oraz Abu – dwunastolatek zmuszony do rozpoczęcia życia na nowo po tym, jak wirus zabija ośmiu członków jego rodziny.

Wszystko jest opowieścią (Everything Is Copy – Nora Ephron: Scripted & Unscripte) to portret królowej komedii romantycznych Nory Ephron, autorki m.in. takich hitów jak Masz wiadomośćBezsenność w Seattle czy Julie i Julia. Zmarła w 2012 roku Ephron była jedną z najbardziej znanych amerykańskich scenarzystek i reżyserek. Wyprodukowany przez telewizję HBO film o jej życiu i twórczości został wyreżyserowany przez dwójkę debiutantów – syna Ephron, Jacoba Bernsteina, i wspierającego go Nicka Hookera. Dokument otrzymał Nagrodę Publiczności na MFF w Palm Springs.

Radioaktywne St. Louis (Atomic Homefront) to dokument produkcji HBO, który porusza kwestię odpowiedzialności organów państwa przed społeczeństwem, zwłaszcza w kwestiach bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Jego twórcy pokazują działania przedstawicieli lokalnej społeczności i aktywistów, którzy walczą o swoje prawa i prawdę.

PLAN EMISJI FILMÓW DOKUMENTALNYCH HBO i HBO GO W MARCU:

Magazyn Rolling Stone: Reportaże znad krawędzi, cz. 1 i 2

HBO GO – dostępny w serwisie

HBO2 – część 1: 7 marca, g. 00:45; część 2: 14 marca, g. 01:25

Notatki z terenu

HBO GO – dostępny w serwisie

HBO – 8 marca, g. 20:10; 9 marca, g. 13:20; 27 marca, g. 9:20

Traffic Stop

HBO GO – dostępny w serwisie od 15 marca 2018 r.

HBO – 15 marca 2018 r., g. 21:55

HBO2 – 16 marca 2018 r. g. 23:15, 5 kwietnia 2018 r., g. 8:00

Radioaktywne St. Louis 

HBO GO – dostępny w serwisie

HBO – 29 marca, g. 21:55

HBO2 – 30 marca, g. 22:50

DOKUMENTY DOSTĘPNE WYŁĄCZNIE W HBO GO

Ebola – dostępny w serwisie od 15 marca 2018 r.

Wszystko jest opowieścią – dostępny w serwisie od 22 marca 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *