Międzynarodowe Targi Muzyki Korzeni WOMEX w TVP Kultura
Codzienne kroniki w Informacjach Kulturalnych, spotkania z organizatorami i artystami oraz koncert otwarcia – największe na świecie targi world music już od 25 października na antenie TVP Kultura.
W dniach 25 – 29 października w Katowicach odbędzie się jedna z najważniejszych (obok MIDEM w Cannes czy Jazz Ahead w Bremie) imprez muzycznych w Europie – Targi Muzyki Świata WOMEX (World Music Expo). Od 1994 roku konferencje, spotkania i koncerty przyciągają tysiące artystów, promotorów i wielbicieli world music, m.in. do Berlina, Sewilli, Budapesztu czy Kopenhagi. W tym roku WOMEX po raz pierwszy zawita do Polski: 23. edycja Targów WOMEX odbędzie się w Katowicach – w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej.
TVP Kultura będzie relacjonować to wyjątkowe wydarzenie. Od 25 października w Informacjach Kulturalnych o godz. 20:00 pojawią się codzienne kroniki, a w sobotę 28 października – studio festiwalowe w dwóch odsłonach, o godz. 11:00 i o 17:50. W pierwszej części programu widzowie dowiedzą się o najciekawszych wydarzeniach muzycznych imprezy. W studiu zagoszczą twórcy z Ameryki Północnej i Bliskiego Wschodu, którzy opowiedzą o swojej muzyce i inspiracjach. W drugiej części wystąpią polscy muzycy folkowi, którzy wezmą udział w koncercie otwierającym Targi WOMEX, czyli dyrektor Orkiestry Kameralnej AUKSO Miasta Tychy Marek Moś, członkowie zespołu VOŁOSI i Kapela Maliszów.
Relację zwieńczy koncert otwarcia z siedziby NOSPR, który TVP Kultura pokaże w sobotę o 22:10. World music spotka się tam z muzyką poważną dzięki wspólnemu projektowi Orkiestry Kameralnej AUKSO Miasta Tychy z najciekawszymi zespołami folkowymi związanymi z Katowicami, regionem i krajem, jak VOŁOSI (zdobyli serca uczestników targów w 2014 roku), Kapela Maliszów (rodzinny zespół, w którym gra głowa rodu Jan Malisz z dwójką utalentowanych dzieci) oraz Lautari (artyści tej grupy uczyli się repertuaru bezpośrednio od muzyków ludowych).
Koncert otwarcia wspierany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.