Radio

Narodowe Czytanie "Wesela" w Czwórce

2 września cała Polska będzie czytać “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W akcję Narodowego Czytania włącza się i Czwórka.
Przez cały tydzień poprzedzający to wydarzenie (26.08-2.09) będziemy prezentować wypowiedzi mieszkańców różnych regionów Polski oraz obcokrajowców na temat tradycji i obrzędów podczas współczesnych wesel.
W “Stacji Kultura” artyści młodego pokolenia zinterpretują fragmenty “Wesela”. Jak wersy Wyspiańskiego zabrzmią w wykonaniu m.in. Natalii Sikory, Ani Karczmarczyk i Pawła Krucza – zapraszamy do słuchania audycji od poniedziałku do piątku w godz. 10.05-12.00.
Reporterzy w Wiadomościach Czwórki i Serwisach Kulturalnych poinformują o imprezach towarzyszących Narodowemu Czytaniu, które odbędą się m.in. w Lublinie, Poznaniu, Krakowie, Gnieźnie i Słupsku.
W czwartek (31.08) po godz. 15.00 w “Czacie Czwórki” sprawdzimy, jak wygląda sytuacja z czytelnictwem w Polsce. Z jednej strony mamy alarmujące doniesienia, że nie czytamy, a jeśli już, to sięgamy po literaturę z najniższej półki. Z drugiej – tłumy ludzi na targach książki. Czy w czasach, kiedy mamy łatwy dostęp do przeróżnych form rozrywki, a braki lekturowe można bez trudu nadrobić ich ekranizacjami, ubolewania nad niskim stanem czytelnictwa są właściwe? Jakie pojawiają się nowe formy promowania czytelnictwa?
W dzień Narodowego Czytania “Wesela” – w sobotę (2.09) – w audycji “W to mi graj” (godz. 12.05-13.00) porozmawiamy z organizatorami wydarzenia artystycznego w ramach Narodowego Czytania. Widowisko “Teatr mój widzę ogromny” w reżyserii Wiesława Hołdysa i ze scenografią Jana Polewki odbędzie się na Placu Szczepańskim w Krakowie.
W “Hotspocie” (godz. 16.05-18.00) zaprosimy was do Krakowa na ciekawy spacer Szlakiem Stanisława Wyspiańskiego. Ulica Floriańska, kościół Mariacki, Muzeum Narodowe, kościół Franciszkanów, Dom Towarzystwa Lekarskiego, Skałka – to tylko niektóre z miejsc, które są związane z biografią artysty, miejsc, gdzie do dzisiaj można oglądać zrealizowane projekty Wyspiańskiego.
Przez cały dzień będziemy też relacjonować to, co w ramach Narodowego Czytania “Wesela” dzieje się w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *