Zapowiedzi TV

National Geographic odkrywa mroczne sekrety nazistów w nowym sezonie serii „Wielkie konstrukcje III Rzeszy”

Nowatorskie, często powiązane z bronią masowego rażenia, obiekty wojskowe miały zapewnić hitlerowskim Niemcom hegemonię w Europie. Co dziś pozostało z najbardziej ambitnych konstrukcji wodza Trzeciej Rzeszy? National Geographic wraz z grupą ekspertów odkrywa mroczne sekrety ekipy konstruktorów Führera. Odwiedzimy Gniezno, Darłowo, przeniesiemy się do nazistowskich Niemiec, usłyszymy propagandowe przemówienia, a także odsłonimy kulisy jednej z najbardziej zaciętych walk II wojny światowej. Premiera najnowszej serii „Wielkich konstrukcji III Rzeszy” poprzedzona będzie maratonem najciekawszych odcinków z poprzednich sezonów.
 
„Wielkie konstrukcje III Rzeszy” – premierowe odcinki 4. serii od piątku 4 sierpnia o godz. 22:00. Maraton odcinków z sezonów 1-3 od godz. 06:00 na kanale National Geographic
Wykorzystując rekonstrukcje zdarzeń, a także materiały archiwalne, program ukaże historie ludzi, którzy zaprojektowali, zbudowali i obsługiwali przerażającą broń Hitlera. Widzowie przekonają się, w jaki sposób ich wynalazki dały początek technologicznej rewolucji, która na zawsze zmieniła oblicze działań wojennych.
W sierpniowych odcinkach programu, wraz z  prof. Tonym Pollardem, specjalizującym się w archeologii pól bitewnych, odwiedzimy m.in. Gniezno, stację kolejową w Jełowej czy wybrzeże Bałtyku, gdzie testowano monstrualną broń Hitlera. Poznamy również historię legendarnej floty powietrznej wodza Trzeciej Rzeszy, zwanej Luftwaffe. Odsłonimy kulisy pracy ministra propagandy nazistowskich Niemiec Josepha Goebbelsa, ukazując, w jaki sposób udało mu się zawładnąć wyobraźnią całego narodu. Wybierzemy się również do Włoch, by z bliska przyjrzeć się pozostałościom po śmiertelnych pułapkach zastawianych na aliantów przez wojska niemieckie, a także przypomnimy sobie jedną z najbardziej zaciętych bitew II wojny.
„Wielkie konstrukcje III Rzeszy” – premierowe odcinki 4. serii od piątku 4 sierpnia o godz. 22:00. Maraton odcinków z sezonów 1-3 od godz. 06:00 na kanale National Geographic.
Opisy sierpniowych odcinków:

Odcinek 1. Pociągi śmierci – premiera w piątek 4 sierpnia o godz. 22:00.
Niemiecka kolej była jedną z największych megakonstrukcji Trzeciej Rzeszy. Miała świadczyć o potędze i sile nazistowskich Niemiec, a także służyć jako narzędzie walki z wrogiem. Kolej była środkiem transportu niemieckich dygnitarzy, ale również przewoziła miliony ludzi na śmierć. W programie, wraz z prof. Tonym Pollardem, przeniesiemy się na stację w Gnieźnie, by przyjrzeć się jednej z najpotężniejszych kolejowych konstrukcji Hitlera. Zobaczymy także opuszczony dworzec w Jełowej, na którym podczas inwazji Niemiec na Polskę stacjonował pociąg Hitlera „Amerika”. Przeniesiemy się również na bałtyckie wybrzeże – do Darłowa, gdzie znajdziemy pozostałości po poligonie doświadczalnym niemieckiej broni – monstrualnego działa kolejowego.
Odcinek 2. Włochy – forteca Hitlera – premiera w piątek 11 sierpnia o godz. 22:00.
W dzisiejszych Włoszech znajdziemy wiele śladów jednych z najbardziej niebezpiecznych konstrukcji z czasów II wojny światowej. Mowa o liniach umocnień niemieckich stworzonych, by spowolnić aliantów i zamienić front w śmiertelną pułapkę. Zamaskowane bunkry, broń, twierdze nie do zdobycia – Niemcy chcieli zmusić aliantów do walki o każdy skrawek ziemi. W programie odsłonimy kulisy włoskich fortyfikacji Hitlera, a także przypomnimy sobie jedną z najsłynniejszych bitew – pod Monte Cassino.
Odcinek 3. Luftwaffe – premiera w piątek 18 sierpnia o godz. 22:00.
Luftwaffe powstało w sekrecie na rozkaz Führera, który za nic miał postanowienia traktatu pokojowego zakazującego Niemcom m.in. posiadania lotnictwa wojskowego. Nowoczesne siły powietrzne miały zapewnić Hitlerowi panowanie w powietrzu, potwierdzając wielką siłę państwa niemieckiego. Dowódcą podniebnej armii został nazistowski działacz oraz były pilot Hermann Göring. W odcinku, wraz z prof. Pollardem, wybierzemy się do miejsc, w których testowano możliwości Luftwaffe, przyjrzymy się śladom z tamtego okresu, a także poznamy historię tej legendarnej floty.
Odcinek 4. Propaganda – premiera w piątek 25 sierpnia o godz. 22:00.
Propaganda hitlerowska była doskonałym narzędziem przygotowującym naród niemiecki do wojny. Obywatelom wmówiono, że są rasą panów, zaś Żydzi i przedstawiciele innych ras są od nich gorsi, dlatego powinni zostać wyeliminowani. Używając potęgi retoryki, siły radia i kinematografii, Hitler i Goebbels zmanipulowali miliony ludzi, by doprowadzić ich w najciemniejszy punkt historii Niemiec, a w konsekwencji do okrutnej klęski. W programie odsłonimy kulisy pracy ministra propagandy III Rzeszy Josepha Goebbelsa, ukazując, w jaki sposób udało mu się zawładnąć wyobraźnią całego narodu, dzięki kultowi jednostki i upowszechnieniu tez ideologii nazistowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *