Radio

Noc Oscarowa w Radiowej Jedynce

Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej zostaną przyznane po raz 90. w nocy z niedzieli na poniedziałek.
 

 
Program Pierwszy Polskiego Radia zaprasza na specjalną audycję “Noc Oscarowa w Radiowej Jedynce”, w ramach której – między północą a godz. 6 nad ranem w poniedziałek – będzie można usłyszeć rozmowy z filmowcami i twórcami, w tym z nominowanymi do Oscara autorami polsko-brytyjskiego filmu animowanego “Twój Vincent”
Przebieg hollywoodzkiej ceremonii będą dla nas komentować na gorąco: laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek i nominowany do Oscara za dokument “Nasza klątwa” Tomasz Śliwiński oraz krytycy filmowi: Sebastian Smoliński i Dorota Chrobak.
W najważniejszej kategorii – najlepszy film – o statuetkę walczy dziewięć produkcji: “Tamte dni, tamte noce”, “Czas mroku”, “Dunkierka”, “Uciekaj!”, “Lady Bird”, “Nić widmo”, “Czwarta władza”, “Kształt wody” i “Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”.
Polsko-brytyjski “Twój Vincent” w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana otrzymał nominację do Oscara w kategorii pełnometrażowy film animowany. To film stworzony w całości technologią animacji malarskiej. Na potrzeby jego powstania 125 artystów 15 narodowości namalowało łącznie 65 tys. obrazów.
 

 
W kategorii najlepszy aktor w roli pierwszoplanowej nominowani są: Timothee Chalamet (“Tamte dni, tamte noce”), Daniel Day-Lewis (“Nić widmo”), Daniel Kaluuya (“Uciekaj!”), Gary Oldman (“Czas mroku”) i Denzel Washington (“Roman J. Israel, Esq”).
W kategorii najlepszy aktor w roli drugoplanowej nominowani są: Willem Dafoe (“The Florida Project”), Woody Harrelson (“Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”), Richard Jenkins (“Kształt wody”), Christopher Plummer (“Wszystkie pieniądze świata”) i Sam Rockwell (“Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”).
W kategorii najlepsza aktorka w roli pierwszoplanowej nominowane są: Sally Hawkins (“Kształt wody”), Frances McDormand (“Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”), Margot Robbie (“Jestem najlepsza. Ja, Tonya”), Saoirse Ronan (“Lady Bird”) i Meryl Streep (“Czwarta władza”).
W kategorii najlepsza aktorka w roli drugoplanowej nominowane są: Mary J. Blige (“Mudbound”), Allison Janney  (“Jestem najlepsza. Ja, Tonya”), Lesley Manville (“Nić widmo”), Laurie Metcalf (“Lady Bird”) i Octavia Spencer (“Kształt wody”).
Na Oscara w kategorii najlepszy reżyser szansę mają: Christopher Nolan za “Dunkierkę”, Jordan Peele za “Uciekaj!”, Guillermo del Toro za “Kształt wody”, Greta Gerwig za “Lady Bird” i Paul Thomas Anderson za “Nić widmo”.
“Noc Oscarowa w Radiowej Jedynce” w nocy z niedzieli na poniedziałek, w godzinach 0.00-6.00 zaprasza Joanna Sławińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *