Technologia - Promocje

Osiąganie gigabitowych kamieni milowych z Ericsson

Ericsson wraz ze swoimi klientami osiągnał w minionych tygodniach niemal gigabitowe prędkości w sieciach komercyjnych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Osiągnięcia te oznaczają, że komercyjne prędkości gigabitowe mogą stać się rzeczywistością dla wielu użytkowników komunikacji szerokopasmowej już w niedalekiej przyszłości, dzięki wykorzystaniu technologii udostępniającej klucze Licensed Assisted Access (LAA).
 
Operatorzy w dalszym ciągu rozwijają swoje sieci LTE na drodze do technologii 5G, będącej ważnym kamieniem milowym w podróży, której celem jest osiągnięcie prędkości gigabitowych w siecach pracujących w czasie rzeczywistym. Gigabitowa transmisja LTE wymaga jednak spektrum, które to wymaganie przekracza możliwości objęte licencją większości operatorów. Rozwiązanie? LAA.
LAA umożliwia operatorom korzystanie ze spektrum nieobjętego licencją (w uczciwy i regulowany sposób), wraz z własnym, objętym licencją spektrum. W ten sposób abonenci mogą korzystać z jeszcze większej przepustowości i prędkości transmisji danych, podczas gdy operatorzy w efektywny sposób korzystają z zasobów nielicencjonowanego spektrum.
Dzięki ścisłej współpracy z firmą Ericsson, Telstra, wiodący operator australijskich sieci mobilnych, była pierwszą firmą która oficjalnie osiągnęła gigabitowe prędkości i uruchomiła komercyjną, gigabitową sieć LTE z wykorzystaniem jej licencjonowanego spektrum, na początku roku.
Z nowszych wieści, włoski operator TIM puka do drzwi gigabitowych, osiągając prędkości wynoszące niemal 1 Gbps w pracującej w faktycznych warunkach, zaawansowanej sieci 4G w Mediolanie, z wykorzystaniem technologii LAA firmy Ericsson.  A w amerykańskiej branży bezprzewodowej, firmy Ericsson, Verizon i Qualcomm Technologies, Inc., jako pierwsze osiągnęły prędkość 953 Mbps we wspólnej sieci komercyjnej uruchomionej w Boca Raton, w stanie Floryda. Jest to najszybsza, ogłoszona, zwiększająca prędkość technologia LAA zrealizowana w faktycznie funkcjonującym, dynamicznym środowisku sieciowym w Stanach Zjednoczonych.
W obydwu przypadkach wykorzystujących LAA, demonstracje te wykorzystywały wszelkie dostępne w handlu elementy sieci, łącznie z obiektami komórek, elementami sprzętowymi, oprogramowaniem i łączami dosyłowymi. W ramach tej infrastruktury sieciowej, firma Ericsson wprowadziła rozwiązanie micro Radio 2205 dla LAA. Zaprojektowane pod kątem wykorzystywania nielicencjonowanego spketrum mikrorozwiązanie Ericsson zapewnia niewielkie wymiary, wszechstronne możliwości montażowe oraz doskonałą jakość. Firma Qualcomm Technologies dostarczyła mobilną platformę sprzętową Qualcomm® Snapdragon™ 835 z obsługą Gigabit LTE dzięki zintegrowanemu modemowi Snapdragon X16 LTE modem.
Joakim Sorelius, Kierownik Działu Produktów Systemów Sieciowych firmy, Ericsson, mówi: „Technologie te zapewniają rekordowe prędkości technologii bezprzewodowej i jesteśmy na drodze do komercjalizacji produktu dzięki tak silnej współpracy.
Verizon i TIM to nie jedyni operatorzy podejmujący działania na rzecz komercyjnych prędkości gigabitowych z wykorzystaniem technologii LAA. T-Mobile również podjęła zdecydowane działania na rzecz komercjalizacji technologii LAA, a AT&Tpołudniowokoreański operator SK Telecom i MTS, największy rosyjski operator sieci mobilnej, zakończyły niedawno własne próby technologii LAA.
Na drodze do technologii 5G znajdziemy wiele kamieni milowych, a komercyjna sieć gigabitowa LTE z wykorzystaniem technologii LAA to jedno z bardziej znaczących osiągnięć, umożliwiające operatorom zapewnienie gigabitowej, mobilnej komunikacji szerokopasmowej z większą przepustowością i większymi prędkościami oferowanymi klientom.
Nota wydawcy: Gigabit LTE to technologia zapewniająca maksymalną prędkość pobierania danych w warstwie fizycznej wynoszącą ok. 979 Mbps i wymaga użycia odpowiednich urządzeń. Faktyczne prędkości doświadczane przez użytkowników zależą od warunków panujących w sieci i aplikacji użytkownika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *