Styczeń na kanałach z portfolio BBC Studios
Styczeń 2021 roku to przede wszystkim propozycje programowe kanałów BBC First, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.
Profesor T.
(Professor T)
Od poniedziałku 31 stycznia, godz. 21:35
Sezon 1 (6 odcinków)
Ekscentryczny profesor Jasper Tempest (w tej roli Ben Miller), genialny kryminolog z Cambridge University ze zdiagnozowaną nerwicą natręctw, niechcący zostaje doradcą policji. Współpraca rozpoczyna się, gdy na uniwersyteckim kampusie zaatakowana zostaje kobieta.
Wówczas detektyw Lisa Donckers (Emma Naomi), jedna z byłych studentek profesora, zauważa, że okoliczności zbrodni łudząco przypominają sprawę sprzed lat. Jedyną osobą, która może rozwiązać tę mroczną tajemnicę, wydaje się właśnie Jasper Tempest.
Larkinowie
(The Larkins)
Od czwartku 13 stycznia, godz. 22:30
Sezon 1 (7 odcinków)
Osadzony w latach 50. serial o codziennym życiu mieszkającej w idyllicznej wiosce w Kent rodzinie Larkinów: Popie (Bradley Walsh), jego żonie Ma (Joanna Scanlan) oraz sześciorgu uroczych dzieciach, w tym pięknej Mariette (Sabrina Bartlett). Radość z każdego dnia, dobre relacje z sąsiadami i spokojne życie to wartości cenne dla nich wszystkich. Niestety choć sami dzielą się wszystkim, co mają, nie wszyscy przedstawiciele lokalnej społeczności doceniają ich dobre serca, a niektórzy (szczególnie Normanowie) puszczają nawet w obieg plotki na ich temat. Mimo że mieliby powody, Larkinowie nie żywią urazy do nieżyczliwych sąsiadów, urzędników państwowych czy nieprzyjemnych deweloperów.
Przybyły w celu przeprowadzenia kontroli inspektor podatkowy Charley początkowo napędza Larkinom stracha. Mężczyzna szybko jednak ulega wpływowi pięknej Mariette, na której zdaje się nagle skupiać cała jego uwaga. Wkrótce Charley odkrywa, że ma rywala
w postaci przystojnego, tajemniczego Toma Fishera (Stephen Hagan). Czy Mariette, której amory były nie w głowie, w ogóle zwróci na mężczyzn uwagę?
Zanim zajdzie słońce
(Hold the Sunset)
Od piątku 14 stycznia, godz. 20:30
Sezon 2 (6 odcinków)
Edith (Alison Steadman) i Phil (John Cleese) wciąż marzą o przeprowadzce nad Morze Śródziemne, choć problem ze sprzedażą domu spędza im sen z powiek.
W międzyczasie syn Edith postanawia zarobić na pustym pokoju w domu matki, zupełnie jej o tym nie informując, i sprowadza do domu nieoczekiwanych gości.
Queenie, która nie może znieść myśli o zbliżającym się wyjeździe Edith, postanawia pomóc w sprzedaży domu. Choć nie ujawnia swoich ukrytych motywów.
Duchy
(Ghosts)
Od niedzieli 16 stycznia, godz. 20:55
Sezon 1 (6 odcinków)
Serial komediowy o perypetiach niezbyt majętnej młodej pary, Mike’a i Alison, którzy nieoczekiwanie w spadku po krewnym dziedziczą wymarzony dom na wsi. Haczyk? Posiadłość okazuje się niemal ruiną, a co gorsza – zamieszkaną przez duchy poprzednich mieszkańców.
Te muszą działać szybko, by nowym właścicielom wybić z głowy pomysł przekształcenia domu w hotel. Nieoczekiwanie dochodzi do wypadku, w wyniku którego Alison dostaje od losu niespotykany dar.
Z pamiętnika położnej: odcinek jubileuszowy
(Call the Midwife: Anniversary Special)
Czwartek 6 stycznia, godz. 22:30
Cieszący się ogromną sympatią widzów serial gości na ekranach już 10 lat. Z okazji tego jubileuszu obecni oraz byli członkowie obsady i ekipy produkcyjnej wspominają najciekawsze chwile z dekady wspólnej pracy na planie.
To nie lada gratka dla fanów serialu, gdyż nagranie realizowane jest za kulisami Nonnatus House, a udział w nim biorą nie tylko dobrze znani aktorzy, lecz także twórcy kostiumów, muzyki, scenografii czy scenariusza. To niepowtarzalna okazja, by powrócić do pamiętnych ślubów, narodzin, spotkań oraz najpiękniejszych chwil opowiedzianych w serialu.
Miłosne rozgrywki zwierząt
(The Mating Game)
Od niedzieli 2 stycznia, godz. 11:00
Sezon 1 (5 odcinków)
Barwna i pełna dzikiego uroku opowieść o najbardziej fascynujących, zabawnych a nawet mrożących krew w żyłach strategiach zwierząt na znalezienie partnera w celu wydania na świat potomstwa. Niektóre gatunki, by zwrócić na siebie uwagę przedstawiciela przeciwnej płci, muszą pokonać surowe warunki klimatyczne. Te przebywające w wielkich skupiskach – wyróżnić się spośród tłumu niestandardowym zachowaniem lub fantastycznym wyglądem. Inne z kolei budują niezwykłe konstrukcje, by zaprezentować swoje umiejętności. Zwierzęta dopasowują swoje zaloty godowe do środowisk, w których żyją. W programie omówiono pięć z nich (m.in. oceany, dżungle) na sześciu kontynentach.
Gry godowe zwierząt przebiegają na przeróżne sposoby, a niektóre gatunki wykształciły wyjątkowo imponujące strategie. Łączy je jedno – dążenie do celu za wszelką cenę. Rozmnażanie jest bowiem warunkiem przetrwania gatunków.
Zwierzęta z kamerami
(Animals With Cameras)
Od czwartku 13 stycznia, godz. 19:55
Sezon 2 (2 odcinki)
Dzięki wyposażeniu zwierząt w ukryte kamery przyrodnicy obserwują codzienne życie zwierząt. Zarejestrowany materiał filmowy pomaga im zrozumieć ich zwyczaje i skuteczniej działać na rzecz ich ochrony.
Wykorzystanie dyskretnych i lekkich urządzeń zainstalowanych na ciałach rekinów, słoni morskich oraz żółwi pozwala odpowiedzieć na pytanie, jak zachowują się one, gdy nie czują się obserwowane. Widzowie oraz pracujący z operatorem Gordonem Buchananem naukowcy, przyrodnicy oraz eksperci techniczni mogą przyglądać się ich zaskakującym zachowaniom zarejestrowanym przez ukryte kamery. Z kolei po dzikich zakątkach Australii widzów oprowadzają kangury i misie koala, a wyposażone w kamery rudawki oraz głuptaki prezentują swoją podniebną krainę.
Jane Goodall: uratowane szympansy z Konga (Rescued Chimpanzees of the Congo with Jane Goodall)
Od czwartku 27 stycznia, godz. 19:55
(5 odcinków)
Jane Goodall to legendarna badaczka szympansów, która stworzyła w Afryce ośrodek opieki i badań nad tymi zwierzętami. Jej nieugięta walka o powołanie tego miejsca trwała 30 lat.
W programie przedstawiono działalność ośrodka, m.in. proces leczenia kilku osieroconych szympansów, które po okresie rehabilitacji mają wrócić do życia w swoim naturalnym środowisku. Członkowie zespołu każdego dnia walczą z różnorodnymi dolegliwościami i chorobami swoich podopiecznych. Najczęstsze z nich to niedożywienie oraz tężec.
Prowadzone przez badaczy obserwacje pomagają lepiej zrozumieć specyfikę szympansów i zapewnić im najbardziej optymalne warunki. Stanowią też bezcenny materiał dla organów ścigania walczących z kłusownictwem oraz nielegalnym handlem małpami człekokształtnymi.
Eugenika: największy skandal nauki
(Eugenics: Science’s Greatest Scandal)
Od wtorku 18 stycznia, godz. 23:00
(2 odcinki)
Dziennikarka naukowa Angela Saini i działacz na rzecz praw osób niepełnosprawnych Adam Pearson omawiają zagadnienie eugeniki – kontrowersyjnej teorii głoszącej doskonalenie ludzi i zwierząt poprzez selektywne rozmnażanie. Ujawniają także szokujące informacje o ogromnym zainteresowaniu, z jakim idea ta przed laty spotkała się wśród działaczy politycznych Wielkiej Brytanii.
Wystarczy wspomnieć, że sam Winston Churchill był dosyć radykalnym jej zwolennikiem, a jego propozycje wybiegały znacznie dalej niż przepisy uchwalonej w 1913 roku ustawy o upośledzeniu umysłowym, która miała ogromny wpływ na prawo imigracyjne, edukację, a nawet urbanistykę.
Nieustraszeni na 48 godzin
(Foxy’s Fearless 48 Hours)
Od poniedziałku 3 stycznia, godz. 22:30
(2 odcinki)
Aktor Rob Delaney oraz popularna prezenterka telewizyjna Maya Jama podejmują śmiałe wyzwania, które przygotował dla nich Jason Fox, były komandos sił specjalnych SAS. Na walijskim odludziu spędzają weekend, którego prawdopodobnie nigdy nie uda im się zapomnieć.
20 lat wojskowego oświadczenia Jasona gwarantuje wysoki poziom adrenaliny oraz ekstremalne emocje przez 48 godzin ich życia. Czy celebryci będą w stanie pokonać swój strach i podołają szalonym wyzwaniom?
Mosty Londynu
(The Bridges That Built London)
Od czwartku 13 stycznia, godz.18:55
(4 odcinki)
Historyk Rob Bell zaprasza na spacer po stolicy Wielkiej Brytanii śladem czterech najbardziej znanych mostów tego miasta, podczas którego opowiada, jak i dlaczego zostały zbudowane.
Most Londyński przez 17 stuleci był jedynym łącznikiem między dwoma brzegami Tamizy. Na przestrzeni wieków w jego miejscu stawiano różne konstrukcje, które pełniły różne funkcje. Rzymianie wykorzystywali most do kontrolowania terytorium południowej Anglii. Z kolei w epoce średniowiecza na zaprojektowanym przez księży i zarządzanym przez miejskich kupców moście stały budynki mieszkalne.
Z rozwojem Londynu pojawiła się potrzeba zbudowania drugiego mostu na rzece. Sfinansowany przez prywatnych inwestorów oraz pieniędzy zebranych podczas loterii Westminster Bridge wznoszono w latach 1739-1750 pod nadzorem szwajcarskiego inżyniera Charlesa Labelye.
Z kolei pierwszy, i wyjątkowo elegancki, projekt mostu Waterloo wzniesiony w 1817 roku i stworzony przez szkockiego inżyniera Johna Renniego wydaje się dziś zupełnie zapomniany. Podobnie zresztą jak nieoceniona praca kobiet, które podczas II wojny światowej własnymi siłami zbudowały obecną konstrukcję.
Szef jak szpieg
(Undercover Big Boss)
Od niedzieli 29 stycznia, godz. 11:00
Sezon 7 (4 odcinki)
Prezesi i menadżerowie dużych firm podają się za swoich szeregowych pracowników, by sprawdzić, jak działa zarządzane przez nich przedsiębiorstwo. Wcześniej poddają się metamorfozie, by nikt ich nie rozpoznał.
Emocje często sięgają zenitu, bo multimilionerzy delegowani są do obowiązków osób na najniższych stanowiskach i mają możliwość spojrzeć na swoją firmę ich oczami. Obserwują także, w jakim stopniu na biznes i tryb pracy wpłynęła pandemia Covid-19. Widzowie z kolei mają dostęp za kulisy największych brytyjskich marek.
Propagandowa machina Hitlera
(Hitler’s Propaganda Machine)
Od czwartku 20 stycznia, godz. 22:30
(3 odcinki)
Historia jednej z najbardziej wszechstronnych, szeroko zakrojonych i skutecznych kampanii marketingowych w dziejach współczesnego świata – politycznej kariery Adolfa Hitlera. Za wodzem Trzeciej Rzeszy stał zwykły człowiek, który za pomocą technik propagandowych, żerujących na niezadowoleniu niemieckiego narodu po I wojnie światowej, sprytnie sprzedał masom hitlerowską ideologię, a następnie stworzył reżim oparty na nienawiści.
Od przemówień w piwiarniach i manifestacji na ulicach Berlina po krwawą wojnę oraz bezwzględną zagładę milionów ludzkich istnień – przyglądamy się symbolice, retoryce, mediom oraz produkcjom filmowym tworzonym i interpretowanym przez wypaczoną soczewkę propagandowej machiny Hitlera.
Guy Martin w Japonii
(Our Guy in Japan)
Od poniedziałku 24 stycznia, godz. 22:30
(2 odcinki)
Guy Martin udaje się w podróż przez Japonię, by lepiej poznać i zrozumieć kraj i jego mieszkańców. Spotyka się m.in. z jednym z zasłużonych japońskich inżynierów, który przyczynił się do powstania pierwszej japońskiej elektrowni atomowej.
W znajdującym się w Tokio ośrodku służącym do trenowania zachowań podczas katastrof dowiaduje się, że Japonię w ciągu roku dotyka około 1500 trzęsień ziemi. W slumsach Jokohamy zakrada się do „hoteli miłości” i miejsc, gdzie uprawia się nielegalny hazard. Udaje się mu nawet wejść do siedziby jednego z gangów Yakuzy. Podczas tej wyprawy praktykuje także u jednego z ostatnich japońskich mieczników i poznaje inżynierów pracujących nad największym na świecie mostem wiszącym.
W Hiroszimie odnajduje tramwaj, który działał już trzy dni po tym, jak w sierpniu 1945 roku na miasto spadła bomba atomowa.
Spice Girls: rewolucja Girl Power
(Girl Powered: The Spice Girls Story)
Od czwartku 14 stycznia, godz. 21:00
(3 odcinki)
Spice Girls odniosły ogromny sukces i odmieniły scenę muzyczną lat 90. 25 lat po wydaniu ich debiutanckiego albumu nadeszła pora na podsumowanie fenomenu girls bandu, który w 1997 roku – czyli u szczytu sławy – był najlepiej zarabiającą żeńską grupą wokalną znaną na całym świecie.
Powstanie zespołu w 1994 roku, rozpędzony pociąg sukcesu, dramatyczne rozstanie
z managerem, światowa trasa koncertowa, odejście Geri – to etapy kariery zespołu opowiedziane
w programie i zilustrowane licznymi materiałami archiwalnymi.
Oblicza seksu
(Sex Actually With Alice Levine)
Od czwartku 14 stycznia, godz. 22:00
Sezon 1 (3 odcinki)
Nadchodzi druga rewolucja seksualna. Żyjemy
w czasach, w których istnieje prawie 100 sposobów na zdefiniowanie swojej seksualności, ponad 400 pozycji do wypróbowania, a granica między „normalne” i „niestandardowe” zdaje się być wyjątkowo trudna do zdefiniowania.
Dziennikarka Alice Levine przeprowadza zabawne i szczere rozmowy z osobami, dla których życie intymne jest bardzo ważne. Są wśród nich pasjonaci gier erotycznych, technik polegających na dominacji i krępowaniu partnera, użytkownicy kamerek oraz seksualni eksperymentatorzy. Alice poznaje różne oblicza seksu rozumianego jako przyjemność XXI wieku.
Piotruś Królik
(Peter Rabbit)
Od soboty 1 stycznia, godz. 16:50
Sezon 1 (53 odcinków)
Serial animowany stworzony na podstawie popularnej serii książek dla dzieci autorstwa Beatrix Potter pod tym samym tytułem. Opowieść o przygodach niesfornego i ciekawskiego królika Piotrusia, który w towarzystwie swoich przyjaciół Benjamina Trusia i Lily Długouchej często zakrada się do ogrodu Pana McGregora, by podkradać chrupiące smakołyki.
Wówczas młode króliki często wpadają w tarapaty i mają do czynienia z lisem, Panem Rudzielcem, który najchętniej by je złapał. Przyjaciele zawsze jednak mogą na siebie liczyć.
Kręciołki
(Twirlywoos)
Od soboty 1 stycznia, godz. 19:30
Sezon 1 (35 odcinków)
Program dla przedszkolaków, którego bohaterami są bardzo dociekliwe Kręciołki – cztery barwne, ptakopodobne istoty, które w poszukiwaniu przygód przybyły z daleka w czerwonej łodzi podwodnej. Teraz odkrywają nowy, fascynujący świat. Grupę przyjaciół tworzą niebieski ciekawski Duży Bigu, czerwony ekstrawagancki Tudlu oraz Czikidi i Czik – para żółtych nierozłącznych przyjaciół. Jest też Pikabu, sekretna postać, którą widzowie mogą zobaczyć, ale nie widzą jej
Kręciołki.
W kolejnych odcinkach Kręciołki mają przygody, dzięki którym poznają nowe zagadnienia, jak na przykład: za, przed, pod, nad, głośno, cicho, do góry, do dołu, mokry, suchy. Bawią się m.in. z podskakującą piłką, obserwują magiczne pudełko z chmurami, skaczą w kałużach, spotykają się z kotem, a przy okazji robią psikusy. Mają też wiele innych przygód, za pomocą których poznają świat.
Wyciszona, miła dla oka grafika i oszczędne efekty dźwiękowe uzyskane za pomocą prawdziwych instrumentów pomogą dzieciom przeżywać przygody razem z ich bohaterami.
Teletubisie
(Teletubbies)
Od poniedziałku 3 stycznia, godz. 10:05
Sezon 1 (30 odcinków)
Urocze Tinky Winky, Dipsy, Laa-Laa i Po wracają na antenę w lekko unowocześnionej odsłonie, bo chcą być gotowe na spotkanie z przedszkolakami XXI wieku.
Teletubisie idą z duchem czasu – na brzuszkach mają nowe ekrany dotykowe, na których wyświetlają filmy nakręcone z perspektywy dziecka. Bohaterom towarzyszą nowoczesne urządzenia, m.in. interaktywny telefon Tubby Phone czy nowa maszyna do robienia tubisiowego kremu.
Grace i niezwykłe pojazdy
(Grace’s Amazing Machines)
Od soboty 8 stycznia, godz. 10:05
Sezon 2 (20 odcinków)
Motocyklistka Grace Webb siada za sterami największych, najszybszych oraz najbardziej zadziwiających pojazdów z całego świata. Grace, która od dzieciństwa pasjonuje się motoryzacją, zaprasza najmłodszych widzów do swojego świata. W każdym odcinku prezentuje trzy maszyny, które mają ze sobą coś wspólnego. Może je łączyć ogromny rozmiar, fakt, że wszystkie startują w wyścigach, latają lub przemieszczają się pod wodą.
Ten dynamiczny program jest pierwszym tego typu formatem skierowanym do przedszkolaków. Jedną z jego atrakcji jest ścieżka dźwiękowa autorstwa rockowego zespołu The Darkness.