Wiosna w TVP Polonia
Wiosną na antenie TVP Polonia pojawią się znane i lubiane programy oraz nowości. Od 1 marca, w każdą niedzielę, premierowe odcinki „Powrotów” autorstwa Cezarego Ciszewskiego, opisujące falę powrotów polskich emigrantów. Nową, atrakcyjną formułę zyskają wieczorne programy informacyjno-publicystyczne, cieszące się niesłabnącą popularnością wśród widzów TVP Polonia. W programie zaplanowano również cykl reportaży, poświęconych dwóm wyjątkowym rocznicom – urodzin i śmierci św. Jana Pawła II. W kwietniu TVP Polonia wyemituje programy związane z 10. rocznicą katastrofy smoleńskiej.
W związku z 100. rocznicą urodzin oraz 15. rocznicą śmierci św. Jana Pawła II TVP Polonia pokaże programy poświęcone temu Wielkiemu Polakowi. Między innymi w czwartek, 2 kwietnia premierowy reportaż z Rzymu i Watykanu z udziałem Polaków, którzy wspominają niezwykle dni odchodzenia i śmierci polskiego papieża – dni, kiedy „czas się zatrzymał” i działo się wiele cudownych zdarzeń. W dniach 17 i 18 maja będą również emitowane impresje filmowe z nauczaniem św. Jana Pawła II oraz kilkuminutowe relacje dziennikarzy TVP Polonia z różnych stron świata, poświęcone Ojcu Świętemu. W poniedziałek, 18 maja TVP Polonia pokaże reportaż poświęcony ludziom, na których życie nauki Jana Pawła II miały istotny wpływ. Bohaterowie programu, Polacy, będą wspominać swoje spotkania z papieżem Polakiem.
Powroty (seria II) PREMIEROWE ODCINKI
Autorem cyklu jest Cezary Ciszewski, dokumentalista i publicysta związany z TVP od wielu lat. Dzięki „Powrotom“ emigranci mogą śledzić losy tych, którzy już wrócili i dowiedzieć się, co tak naprawdę wiąże się z powrotem do ojczyzny. Drugą serię rozpoczynają Magda i Maciek, którzy wrócili z Anglii. Co skłoniło ich do tej decyzji? Czy tylko Brexit? Bohaterem tej serii będzie także Polak, pięściarz/bokser, który po latach pobytu w Stanach Zjednoczonych, wraca do Polski. Z Irlandii do rodzinnego Gdańska powróciła także Agnieszka z mężem i córką. Kobieta jest wychowawcą młodzieży, a także psychoterapeutą wspierającym min. powracających emigrantów. W 12-tu odcinkach nowej serii pokażemy świat po Brexicie, tuż przed spodziewaną falą powrotów emigracji polskiej.
Młody Piłsudski
od 14 marca
sobota godz. 20:45, 2:35, poniedziałek godz. 13:45
Serial opowiada o grupie spiskowców walczących z caratem na przełomie XIX i XX wieku. Akcja toczy się w Wilnie, Petersburgu, Łodzi, Warszawie i Krakowie.
Reżyseria: Jarosław Marszewski
Obsada: Grzegorz Otrębski (Józef Piłsudski), Ewa Wencel (Stefania Lipmanówna), Sebastian Cybulski (Bronisław Piłsudski), Marek Kalita (Józef Wincenty Piłsudski), Philipp Mogilnitskiy (Dżamil), Jan Englert (Car Aleksander II), Urszula Grabowska (Maria Piłsudska), Tomasz Leszczyński (Michał Kanczer)
O mnie się nie martw (seria XI)
od 23 marca, poniedziałek godz. 20:45, 2:35, wtorki godz. 13:45
Krzysiek i Marta mają już dosyć przedłużającej się wizyty Danki. Wszyscy w ich otoczeniu z niecierpliwością czekają na jej wyjazd do Teksasu. Dochodzi jednak do wypadku, który przekreśla te nadzieje. Bliscy nieśmiało podpytują Marcina, czy planuje kolejny związek. Sylwia i Paweł ukrywają przed bliskimi, że spodziewają się dziecka. Po rozstaniu z Karoliną Kostek jest otwarty się na nowe relacje z kobietami. Zaczyna poszukiwania…
Reżyseria: Filip Zylber, Grzegorz Lewandowski, Łukasz Ostalski
Obsada: Stefan Pawłowski (Marcin Kaszuba), Paweł Domagała (Krzysztof Małecki), Katarzyna Ankudowicz (Marta Piątek-Małecka), Aleksandra Adamska (Sylwia Małecka), Joanna Kurowska (Grażyna Małecka), Marcin Korcz (Paweł Radecki)
Szlakiem nadziei
od 21 marca, sobota, godz. 21:30, 3:30, środy godz. 13:45
Reality show – jeden z najciekawszych epizodów polskiej historii z wielką przygodą i survivalowymi zmaganiami uczestników wyprawy. Sześć osób wyruszyło z ul. gen. Władysława Andersa w Warszawie w półtoramiesięczną podróż przez 3 kontynenty, od Syberii aż po wzgórza Monte Casino, by w ciekawy sposób przybliżyć widzom nieznane im do tej pory losy „Armii Andersa”. Na uczestników wyprawy czeka dzika przyroda, mroźna Syberia i rozpalone słońcem irańskie pustynie. Będą musieli wykazać się sprytem, pomysłowością i wytrwałością, by jak najwiarygodniej oddać warunki, w jakich maszerowało polskie wojsko. W 120 tys. armii, obok żołnierzy, ramię w ramię szli także cywile, w tym kobiety i dzieci.
Przyrodnik na tropie
od 15 marca, niedziela godz. 15:30
Program przyrodniczy, w którym prowadzący Łukasz Bożycki porusza różne aspekty życia zwierząt w kontekście ich wzajemnych powiązań i oddziaływań. Młody biolog, fotograf przyrody, podpatruje z kamerą w naturalnym środowisku wybrane gatunki rodzimej fauny, a swoje spostrzeżenia oprawia lekkim i przystępnym komentarzem. Projekt w znakomitym stylu propaguje wiedzę o polskiej przyrodzie, uzupełniając ją o zupełnie nieznane, często zaskakujące wątki relacji między zwierzętami.
Al-Chemik
czwartek godz. 6:55, 17:00, 1:25
Magazyn dla młodych widzów. Al-Chemik wprowadza młodych widzów do świata nauki za pomocą ciekawych przygód, praktycznie zastosowanej chemii i fizyki oraz działających na wyobraźnię eksperymentów. Młody naukowiec Alek w trakcie jednej ze swoich naukowych ekspedycji przenosi się do czasów średniowiecznych. W nowym otoczeniu wyjątkowe, magiczne (choć w istocie poparte współczesną wiedzą i doświadczeniem) umiejętności Alka budzą szerokie zainteresowanie oraz zwracają uwagę dobrej i miłościwej królowej Kaliny, która mianuje naszego bohatera swoim nadwornym Al-chemikiem.
Reżyseria: Konrad Aksinowicz
TEATR TELEWIZJI
Negocjator
niedziela, 15 marca godz. 21:40, 3:30
poniedziałek, 16 marca godz. 14:40
Fascynująca opowieść o nietuzinkowej postaci – ojcu Józefie Marii Bocheńskim, filozofie, logiku, dominikaninie, sowietologu, żołnierzu, pilocie. Uczestniku kampanii 1920 roku, kapelanie Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej. By opowiedzieć historię o tym wybitnym, ale wciąż mało znanym Polaku, autorzy wykorzystali wydarzenia z 1982 roku, kiedy to Bocheński w roli negocjatora pomagał służbom szwajcarskim podczas ataku terrorystycznego na polską Ambasadę w Bernie. „Negocjator” łączy wątki sensacyjne z rozważaniami filozoficznymi i antykomunistycznymi ojca Bocheńskiego, określającego siebie mianem żołnierza, który został klechą, ale nigdy nie przestał walczyć z wrogiem.
Reżyseria: Jarosław Żamojda
Zdjęcia: Waldemar Szmidt
Scenografia: Arkadiusz Kośmider
Kostiumy: Joanna Walisiak- Jankowska
Muzyka: Robert Janson
Obsada: Sławomir Orzechowski (2 role: Józef Maria Bocheński OP; Aleksander Bocheński), Piotr Polk (ojciec Moerle), Wojciech Solarz (2 role: pułkownik Wysocki; Florian Kruszyk), Karol Pocheć (“Gąsior”), Mateusz Kmiecik (“Sokół”), Piotr Tołoczko (“Ponury”), Mateusz Rusin (szwajcarski dowódca operacji), Jerzy Łazewski (oficer szwajcarskiego MSW)
Fantazja polska
niedziela, 12 kwietnia godz. 21:40 + 3:30
poniedziałek, 13 kwietnia godz. 14:40
Komediodramat – fantazja o niezwykle zapracowanym człowieku. Rok 1917, Nowy Jork. Paderewski szykuje się do swojego występu na wielkiej scenie Carnegie Hall. W tym czasie trwa I wojna światowa, a prezydent USA prosi go o napisanie memorandum w sprawie Polski.
Reżyseria: Maciej Wojtyszko
Zdjęcia: Grzegorz Kędzierski
Scenografia: Paweł Dobrzycki
Kostiumy: Zuzanna Markiewicz
Muzyka: Piotr Moss
Obsada: Dymitr Hołówko (Ignacy Paderewski), Barbara Dembińska (Helena Paderewska), Jolanta Jackowska (Marcelina Sembrich-Kochańska), Katarzyna Żuk (Edith Bolling Galt Wilson), Weronika Asińska (Mary Lee),Tomasz Kubiatowicz (Thomas Woodrow Wilson), Piotr Seweryński (Marcel Piou)
IGRASZKI Z DIABŁEM
niedziela, 10 maja godz. 21:40, 3:30
poniedziałek, 11 maja godz. 14:40
Pełna humoru i ironii przypowieść o walce dobra ze złem, oparta na ludowych, dobrze znanych schematach. Głównym bohaterem jest dobroduszny, powracający z wojny dragon – Marcin Kabat, który nieoczekiwanie zostaje wplątany w walkę o zbawienie dusz dwóch młodych, naiwnych kobiet. To one własną krwią podpisały diabelski cyrograf gwarantujący im pojawienie się wymarzonego kandydata na męża.
Scenariusz telewizyjny i reżyseria: Artur „Baron” Więcek
Przekład: Jan Stachowski
Zdjęcia: Adam Sikora
Scenografia i kostiumy: Justyna Łagowska
Obsada: Jerzy Trela (Ojciec Scholastyk), Michał Majnicz (Marcin Kabat), Darek Gnatowski (Sarka-Farka), Anna Dymna (Teofil), Krzysztof Globisz (Asystent Teofila), Maciej Musiał (Lucjusz), Monika Frajczyk (Disperanda), Paulina Kondrak (Kasia), Radosław Krzyżowski (Solfernus), Krzysztof Zawadzki (Belial), Marian Dziędziel (Belzebub), Roman Gancarczyk (Karborund), Grzegorz Mielczarek (Omnimor), Tomasz Schimscheinert (Hubert) i inni
Konwój PREMIERA
niedziela, 15 marca godz. 21:40, 3:30
W jednym z największych aresztów śledczych, kierowanym przez dyrektora Nowackiego, dochodzi do zabójstwa więźnia. Rozpoczyna się śledztwo. Na przesłuchanie zostaje wezwany sierżant Berg, jeden z uczestników konwoju sprzed dwóch lat, o którego przebiegu nikt nigdy nie chciał opowiadać, a który może mieć coś wspólnego z popełnioną zbrodnią. Konwój, dowodzony przez sierżanta Zawadę, transportował przestępcę o pseudonimie „Nauczyciel”, oskarżonego o zamordowanie dwóch funkcjonariuszy służby więziennej i ich rodzin.
Reżyseria: Maciej Żak
Obsada: Robert Więckiewicz (sierżant Andrzej Zawada), Janusz Gajos (Marek Nowacki, dyrektor więzienia), Przemysław Bluszcz (sierżant Berg), Łukasz Simlat (kapral Maciąg, funkcjonariusz GISW), Ireneusz Czop (Kulesza “Nauczyciel”), Tomasz Ziętek (Feliks)
Prosta historia o morderstwie
niedziela, 5 kwietnia godz. 21:40, 3:30
Jacek, młody policjant, za wszelką cenę próbuje chronić matkę i braci przed porywczym i despotycznym ojcem – również funkcjonariuszem – zamieszanym w nielegalne interesy. Gdy ten zostaje zamordowany, syn staje się głównym podejrzanym. Próbując udowodnić swoją niewinność, Jacek z przerażeniem odkrywa, że stopniowo zaczyna upodabniać się do ojca.
Reżyseria: Arkadiusz Jakubik
Obsada: Filip Pławiak (Jacek Lach), Andrzej Chyra (Roman Lach, ojciec Jacka), Kinga Preis (Teresa Lach, matka Jacka), Anna Smołowik (Iza, dziewczyna Jacka), Przemysław Strojkowski (Paweł Lach, brat Jacka), Mateusz Więcławek (Krystian Lach, brat Jacka), Ireneusz Czop (Krzysztof), Marek Kasprzyk (komendant Nocoń)
Jeziorak
niedziela, 17 maja godz. 21:40, 3:30
Policjanci z prowincjonalnej komendy likwidują leśną bimbrownię. Oddział zostaje ostrzelany i jeden z policjantów zostaje ranny. Bimbrownikowi udaje się uciec. W tym samym czasie, w dryfującej po jeziorze łódce, znalezione zostaje ciało młodej dziewczyny. Okoliczności jej śmierci są zagadkowe i obydwie sprawy trafiają do podkomisarz Izy Dereń.
Reżyseria: Michał Otłowski
Obsada: Jowita Budnik (podkomisarz Iza Dereń), Sebastian Fabijański (aspirant Wojciech Marzec), Mariusz Bonaszewski (komendant J. Wolski), Michał Żurawski (Vogt), Łukasz Simlat (Wilhelm Bryl), Agata Buzek (Wilhelmina), Maria Chwalibóg (Felicja Dereń, babcia Izy), Stanisław Brudny (ksiądz Zaremba)
Ptaki śpiewają w Kigali
niedziela, 31 maja godz. 21:40, 3:30
1994 rok, polska ornitolog prowadzi badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Kiedy zaczyna się ludobójstwo, kobieta ratuje młodą rwandyjską dziewczynę, córkę swojego współpracownika należącego do plemienia Tutsi. Zabiera ją ze sobą do Polski. Po przyjeździe bohaterki są złamane i niezdolne do wpisania się w rutynę codziennego życia.
reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
Obsada: Jowita Budnik (Anna Keller), Eliane Umuhire (Claudine Mugambira), Witold Wieliński (Witek), Ciza Remy Muhirwa (Jean Paul), Herve Kimenyi Rutaremara (Sebastian), Didacienne Nibagwire (Marie-Christine)
FILMY DOKUMENTALNE
Cykl POLSKIE ŻYCIORYSY
poniedziałek, godz. 23:30 i wtorki godz. 14:40
HIRANMOY GHOSHAL. NURTEM DWÓCH RZEK PREMIERA
Film o historii Hiranmoya Ghoshala, hinduskiego pisarza z Bengalu Zachodniego, dyplomaty, tłumacza i językoznawcy oraz jego córki Miry, muzykolożki i znawczyni muzyki hinduskiej. Życie tych dwojga było zawsze rozdarte pomiędzy Polską i Indiami, a na pewnych etapach życia z Anglią i USA.
Reżyseria: Tadeusz Śmiarowski
POLSKI NIE ZNISZCZY NIC NA ŚWIECIE
Losy chorążego Antoniego Dołęgi. Autorka dotarła do ludzi, którzy pomagali w latach powojennych przetrwać byłemu żołnierzowi AK. Dołęga ukrywał się przed komunistycznymi władzami przez 36 lat i do końca wierzył w prawdziwą niepodległą Polskę.
Reżyseria: Bogna Bender-Motyka
PLATERÓWKI
Film opowiada o losach młodych Polek, które po wybuchu II wojny światowej, w wieku kilkunastu lat, zostały wywiezione przez NKWD ze wschodniej Polski w głąb ZSRR. Wróciły do Polski po przyłączeniu się do formowanego pod kuratelą Stalina wojska polskiego. Jako żołnierki 1. Samodzielnego Batalionu Kobiecego im. Emilii Plater ruszyły na zachód, walcząc z niemieckim okupantem, własnym strachem i kpinami kolegów żołnierzy. Młode żołnierki bohatersko walczyły o powrót do Polski, ale po ustaleniach w Jałcie okazało się to niemożliwe. Celem filmu jest oddanie hołdu kobietom walczącym o Polskę.
Reżyseria: Maciej Kieres
TVP Polonia można oglądać także na tvppoloniastream.tvp.pl