Zapowiedzi TV

Wrzesień na kanałach BBC Studios

Wrześniowe propozycje programowe kanałów BBC HD, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.

 

Z pamiętnika położnej
(Call the Midwife)
Od soboty 8 września, godz. 18:30
Sezon 6 (8 odcinków)
Serial, oparty na bestsellerowych wspomnieniach położnej Jennifer Worth, ukazuje codzienne zmagania pielęgniarek i sióstr niosących pomoc najbiedniejszym ciężarnym kobietom w londyńskiej dzielnicy Poplar.
W tej serii pracownice Nonnatus House otrzymują prośbę o wsparcie ze szpitala misyjnego w Republice Południowej Afryki. Wyruszają więc na gorący kontynent, by w palącym słońcu stawić czoła bardzo trudnym wyzwaniom. Tymczasem przełożoną mianowana jest surowa siostra Ursula. W wyniku jej decyzji siostra Joanna zostaje zdegradowana do roli zwykłego członka personelu. To jednak nie jedyne wewnętrzne zawirowania w Nonnatus House. Mimo to w obliczu codziennych trudów położne wspierają się jak nigdy dotąd.
Zabójca z Rillington Place
(Rillington Place)
Od środy 5 września, godz. 22:00
Sezon 1 (3 odcinki)
Miniserial oparty na prawdziwej historii seryjnego mordercy Johna Christie, jego żony Ethel i ich sąsiada Timothy’ego Evansa. Relacja wydarzeń, które doprowadziły do tragicznej pomyłki sądowej oraz przyczyniły się do zniesienia kary śmierci w Wielkiej Brytanii.
Christie zamordował osiem kobiet, w tym swoją żonę. Działał na terenie dzielnicy Notting Hill w Londynie. Zamordował także żonę oraz córkę swojego sąsiada Timothy’ego, który niesłusznie został o to oskarżony, w 1950 roku wykonano karę śmierci. Evans jednak nie przyznał się do winy. Wiele lat później w wyniku makabrycznego odkrycia okazało się, kto był prawdziwym zabójcą.
Fabuła serialu sięga roku 1938, kiedy Christie i jego żona przeprowadzili się do Rillington Place w Londynie. Trzymająca w napięciu opowieść skupia się na wydarzeniach, które doprowadziły do morderstw Beryl i Geraldine Evans, oraz konsekwencjach niesprawiedliwego oskarżenia Timothy’ego. Historia opowiedziana z punktu widzenia Ethel, Evansa, a wreszcie samego Christie, odkrywa mroczne sekrety człowieka, który okazał się bezwzględnym i okrutnym mordercą, z zimną krwią zdradził i zmanipulował swoje otoczenie – żonę, sąsiadów oraz ostatecznie brytyjski system sprawiedliwości. Z tragicznymi skutkami.
W rolach głównych gwiazdy Hollywood – Tim Roth oraz Samantha Morton.
Ripper Street
(Ripper Street)
Od środy 26 września, godz. 22:00
Sezon 1 (8 odcinków)
Inspektor Edmund Reid nie zdołał schwytać najsłynniejszego londyńskiego mordercy — Kuby Rozpruwacza. Teraz jest szefem słynnej jednostki policji w dzielnicy Whitechapel, na East Endzie. Reid i jego ludzie robią, co w ich mocy, aby utrzymać porządek 
i bezpieczeństwo na słynących z przestępczości ulicach. Gdzieś w tle zawsze czai się lęk przed Rozpruwaczem. Czy słynny morderca powrócił, aby znowu zabijać?
Główne role w tym kryminalnym serialu grają Matthew Macfadyen i Jerome Flynn. Zobaczymy zmagania ze zbrodnią i bezprawiem na ulicach wiktoriańskiego Londynu 
i poznamy ludzi, którzy starają się wprowadzać rządy prawa w świecie bezprawia.
Happy Valley
Od poniedziałku 3 września, godz. 22:00
Sezon 1 (6 odcinków)
Jedna z najlepszych brytyjskich produkcji ostatnich lat stanowiąca ciekawe połączenie serialu kryminalnego z kinem psychologicznym.
Catherine Cawood to bezkompromisowa sierżant pilnująca porządku w małym miasteczku na angielskiej prowincji, gdzie codziennością jest przemoc, szerzy się plaga narkomanii, a ciąże nastolatek nie dziwią nikogo.
Życie sierżant zostaje wywrócone do góry nogami, gdy z więzienia wychodzi psychopata Tommy Lee Royce, którego Catherine obwinia za śmierć swojej córki. Zrobi wszystko, by osadzić go, zanim przestępca znajdzie kolejne ofiary. Tymczasem spokojny księgowy Kevin Weatherill czuje się niedoceniany w pracy i prosi o podwyżkę, by zapewnić córce lepszą edukację. Po otrzymaniu odmowy zdesperowany Kevin wchodzi w spółkę z lokalnym królem narkotykowym i porywa córkę szefa dla okupu. Sprawy zaczynają wymykać się spod kontroli, gdy dołącza do nich nikt inny jak Tommy Lee Royce. W rolę sierżant wcieliła się doceniona za tę rolę Sarah Lancashire, a serial wyróżniony został wieloma nagrodami, m.in. BAFTA w 2015 roku.

Cuda inżynierii
(Impossible Engineering)
Od poniedziałku 3 września, godz. 22:30
Seria 1 (6 odcinków)
Seria dokumentalna przedstawiająca pionierskie osiągnięcia nowoczesnej inżynierii, których realizacja możliwa była dzięki niesamowitej pomysłowości ich konstruktorów. W każdym odcinku omawiane są technologiczne wyzwania związane z powstaniem najbardziej niesamowitych konstrukcji na świecie. Wśród nich m.in. lotniskowiec HMS Queen Elizabeth – największy okręt w historii Royal Navy. most wantowy Rion Antirion położony w jednej z najbardziej aktywnych sejsmicznie stref Europy oraz wieżowiec Shanghai Tower – drugi pod względem wysokości budynek na świecie.
Kevin McCloud buduje dom
(Kevin McCloud’s Man-Made Home)
Od poniedziałku 3 września, godz. 23:30
Znany projektant i gospodarz programów telewizyjnych poświęconych architekturze Kevin McCloud zawsze marzył o samodzielnym zbudowaniu własnej chaty w lesie. Teraz to marzenie spełni. Dom ma być miejscem, w którym Kevin będzie mógł odpocząć od pędu współczesnego świata. W wiejskiej okolicy Somerset zbuduje dom z materiałów, które znajdzie w okolicy, z odpadków pozostawionych przez innych oraz elementów pochodzących z recyklingu. Podstawę domu stanowią dwa stare dęby, a meble i wyposażenie to z kolei znaleziska lub konstrukcje własnej roboty. Namiastkę luksusu stanowi samodzielnie skonstruowana wanna z hydromasażem. Interesujący jest także pomysł na werandę. Obserwujemy kolejne etapy budowy. W przedsięwzięciu Kevinowi pomaga grupa przyjaciół, dla których po zakończeniu prac gospodarz urządza przyjęcie.
Ekstremalne loty
(Extreme Planes)
Od wtorku 18 września, godz. 22:30
Seria 1 (3 odcinki)
Co dzieje się na pokładzie, gdy pilot traci kontrolę nad samolotem? Jak reagują i działają przerażeni ludzie? Przedstawiają to materiały zarejestrowane przez pasażerów – świadków niebezpiecznych, awaryjnych sytuacji lotniczych. Wybuch pasażerskiego odrzutowca tuż po starcie; uderzenie pikującego samolotu w ruchliwą autostradę; katastrofa spowodowana paniką w kokpicie; kolizja rodzinnego samolotu czarterowego w przestworzach i spadanie płonących szczątków z wysokości 12 tysięcy stóp; nieudana akcja ratownicza w górach – dzięki relacjom świadków zdarzeń i szczęśliwie ocalałych pasażerów eksperci mogą przeanalizować przyczyny i przebieg najbardziej ekstremalnych sytuacji awaryjnych w przestworzach.
Nadchodzą sexboty
(The Sexbots Are Coming)
Czwartek 20 września, godz. 22:30
Ludzie od wieków dążyli do skonstruowania humanoidalnych robotów. Gdy perspektywa koegzystowania z nimi nie jest już zbyt odległa, niektórzy skupiają się na stworzeniu androidów do seksu. Niektórzy producenci pracują nad połączeniem sztucznej inteligencji, technologii sensorowych oraz intymności. Twórcy dokumentu poznają konstruktorów prototypowego sexbota Harmony. Przedstawiają także Jamesa, który posiada już cztery lalki erotyczne, a teraz z niecierpliwością czeka na swoją humanoidalną dziewczynę.
Piekło za kratami
(Life Inside Jail: Hell on Earth)
Od środy 26 września, godz. 22:30
Seria 1 (2 odcinki)
Albany County Jail to nowojorskie więzienie znajdujące się 150 mil na północ od Manhattanu. Drobni złodzieje, najtwardsi gangsterzy, narkomani, a także mordercy, trafiają tutaj w oczekiwaniu na rozprawę w sądzie. Warunki, w których przebywają, są bardzo trudne. Więzieniem dowodzi szeryf Craig Apple, towarzyszy mu zespół złożony z 240 funkcjonariuszy. Mury więzienia gromadzą ponad tysiąc mężczyzn i kobiet, którzy rozdzieleni są do 22 różnych bloków więziennych. Średni czas pobytu w Albany to tylko 42 dni, jednak oskarżeni o najgorsze zbrodnie mogą oczekiwać na wyrok nawet rok lub dłużej. Ci nieprzestrzegający zasad trafiają na specjalny blok o zaostrzonym rygorze. Jest to tzw. SHU (Special Housing Unit), czyli więzienie w więzieniu, gdzie oskarżeni są segregowani i muszą podporządkować się ścisłym regułom. Są zamknięci w celach przez ponad 23 godziny w ciągu doby. W ramach rekreacji, zakuci w kajdany, mogą przejść do małej klatki i rozprostować kości. Nowa seria dokumentalna przedstawia ludzi w sytuacji ekstremalnej. Widz ma okazję obserwować z bliska, jak biegnie życie za kratami, jak w takiej sytuacji człowiek walczy z nałogiem i jak utrata wolności wpływa na więzi z bliskimi.
Układy, które zmieniły świat
(Billion Dollar Deals and How They Changed Our World)
Od czwartku 27 września, godz. 22:30
Seria 1 (3 odcinki)
Dziennikarz śledczy Jaques Peretti, autor wielu programów dokumentalnych BBC, ujawnia układy biznesowe, z których istnienia nie zdajemy sobie sprawy, a które mają ogromny wpływ na nasze codzienne życie. W trzech odcinkach omawia tak ważkie tematy jak zdrowie, pieniądze i praca. Peretti przygląda się procesom, które doprowadziły do naszego postrzegania zdrowia psychicznego, pyta dlaczego jesteśmy społeczeństwem uzależnionym od tabletek i kto do tego doprowadził. Odkrywa także, jak giganci technologiczni rozpętali cyfrową rewolucję w systemie płatności i dążą do całkowitego wyeliminowania obrotu gotówką. Próbuje także zrozumieć zmiany, które zaszły w naszym pojmowaniu pracy, która wcześniej była po prostu zajęciem, które wykonywaliśmy, obecnie – świadczy o tym, kim jesteśmy. Kto odpowiada za wszystkie zmiany w naszym myśleniu oraz działaniu, kto na nich zyskuje?

Zabójcza pogoda
(The World’s Deadliest Weather)
Od niedzieli 9 września, godz. 16:00
Sezon 2 (13 odcinków)
Zjawiska pogodowe to piękna i przerażająco destrukcyjna siła. Każdego roku żywioły powodują śmierć tysięcy ludzi. W programie przedstawione są historie osób, które zetknęły się z najgroźniejszymi wybrykami pogody i sfilmowały je.
W każdym odcinku prezentowane są mrożące krew w żyłach materiały filmowe świadków, którzy przeżyli pożary, powodzie, tsunami, huragany, lawiny, burze śnieżne i katastrofy morskie. Pojawią się także relacje z akcji ratunkowych.
Steve Backshall kontra północna ściana Eigeru
(Steve Backshall Vs The Vertical Mile)
Od poniedziałku 10 września, godz. 23:00
Sezon 1 (2 odcinki)
Północna ściana góry Eiger w szwajcarskich Alpach jest najbardziej znanym szczytem w historii ekstremalnego alpinizmu. Mimo stosunkowo niewielkiej wysokości (3870 m) jej nazwa przyprawia o dreszcze najlepszych alpinistów na świecie. Nie bez powodu nazywana jest „ścianą śmierci” – aż 64 śmiałków zginęło podczas prób jej zdobycia Podróżnik Steve Backshall podejmuje wyzwanie.
Po miesiącach ciężkich treningów fizycznych oraz przygotowań psychicznych Steve w towarzystwie elitarnych wspinaczy przybywa do Szwajcarii, aby wspiąć się na szczyt okrutnego Ogra (z niem. ‘eiger’ – ‘ogr, ludożerca’). Ekipa szybko odkrywa jednak, że pionowa  ściana nie jest jedynym wyzwaniem, które na nich czeka.
Jak budowano imperia
(Empire Builders)
Od czwartku 13 września, godz. 19:55
Sezon 1 (10 odcinków)
Od Cesarstwa Rzymskiego po Indie Brytyjskie, od Imperium Osmańskiego po państwo Inków – potężne mocarstwa powstawały i trwały przez wieki. Choć nie istnieją od setek lat, po każdym z nich pozostało bogate dziedzictwo – monumentalne budowle, pomniki, wynalazki oraz rewolucyjne idee, które zmieniły bieg historii.
Twórcy programu dokumentalnego przybliżają historię dziesięciu najpotężniejszych cywilizacji przez pryzmat dziesięciu największych osiągnięć każdej z nich. „Jak budowano imperia” to pasjonująca podróż w czasie przez 100 najważniejszych historycznych miejsc oraz zagadnień, dzięki którym współcześni mogą odkryć, w jaki sposób i w jakim celu imperia zostały zbudowane oraz co doprowadziło do ich upadku.
Chemia smaku
(Food: Delicious Science)
Od środy 19 września, godz. 23:00
Sezon 1 (3 odcinki)
Chemia, biologia i fizyka mają wiele wspólnego z jedzeniem. Dzięki nim można poznać składniki, które lądują na talerzu. Zastosowanie specjalistycznej techniki fotografii umożliwia wejście w głąb niedostrzegalnego na co dzień mikroświata żywności, w którym najmniejszy szczegół ma znaczenie. Twórcy serii opowiedzą, jak składniki chemiczne jedzenia budują ludzki organizm i dostarczają mu energii.
Rytuały
(Rituals)
Od poniedziałku 24 września, godz. 23:00
Sezon 1 (4 odcinki)
Niezwykła różnorodność ludzkich kultur i obyczajów tworzona jest przez rytuały. Za ich pośrednictwem wyrażamy swoją tożsamość oraz jednoczymy się w grupie. Pomagają nam wędrować przez życie, są drogowskazem. Dzięki nim jesteśmy bardzo różni, a jednocześnie podobni, bo nasze życie składa się z tych samych doświadczeń (narodziny, dzieciństwo, małżeństwo, śmierć). Z nimi rozwijamy się, ale też dostosowujemy je do zmieniającego się świata.
Teraz każdy z nas może zanurzyć się w rytualne praktyki kultur z całego świata i poznać barwne społeczności, do których na co dzień nie ma dostępu. Zaobserwujemy, jak członkowie amazońskich plemion malują ciała swoich dzieci, aby uchronić je przez złymi duchami, będziemy świadkami indonezyjskich ceremonii śmierci, chińskiego tańca rytualnego, brutalnych rytuałów inicjacji, radosnego japońskiego festiwalu ognia oraz wielu innych obyczajów, które  od wieków praktykowane są przez ludzi.

Masterchef: Zawodowcy
(MasterChef: The Professionals)
Od piątku 7 września, godz. 17:55
Sezon 10 (21 odcinków)

  1. seria kulinarnego show wyróżnionego nagrodą Brytyjskiej Akademii Filmowej. Poszukiwania największego talentu kulinarnego Wielkiej Brytanii prowadzi Greg Wallace przy wsparciu znakomitych szefów kuchni: nieugiętej Moniki Galetti oraz zdobywcy dwóch gwiazdek Michelin Marcusa Wareinga.

Przez siedem tygodni 48 kucharzy przejdzie kolejne etapy rygorystycznych eliminacji, a wśród nich wyłonieni zostaną najlepsi, którzy przejdą do programu.
W pierwszym odcinku sześciu wybranych drogą eliminacji uczestników przyjeżdża do kuchni MasterChef i stawia na szali swoją reputację, by zawalczyć o upragniony tytuł. Na początku stają przed dwoma trudnymi wyzwaniami: pierwszym jest test podstawowych umiejętności, drugim – przygotowanie dania popisowego dla sędziów. W wyniku eliminacji troje z nich wróci do domu, a reszta przejdzie do ćwierćfinału. Udział w programie jest dla zawodników bardzo stresujący – ich wiedza  oraz umiejętności na każdym kroku są weryfikowane i poddawane ocenie.
Jedzenie: fakty i mity
(Food – Truth or Scare)
Od czwartku 13 września, godz. 21:55
Sezon 1 (5 odcinków)
Doradca i dziennikarz kulinarny Chris Bavin oraz prezenterka Gloria Hunniford weryfikują popularne przekonania na temat jedzenia. Szukają odpowiedzi na pytanie, które produkty spożywcze rzeczywiście są zdrowe, a które przereklamowane lub wręcz szkodliwe.
W pierwszym odcinku Gloria sprawdza, czy jesteśmy w stanie uzyskać wszystkie potrzebne wartości odżywcze z pożywienia, czy konieczna jest ich suplementacja. Z kolei Chris wypróbowuje nową dietę, aby dowiedzieć się, w jakim stopniu jedzenie wpływa na poziom naszej energii w ciągu dnia oraz na jakość snu.
Drugi odcinek poświęcony jest chorobie, którą zagrożone są miliony osób. Gloria uświadamia, że zmiana diety może uchronić nas przed cukrzycą, a nawet ją cofnąć. Tymczasem Chris sprawdza, które owoce i warzywa powinniśmy spożywać najczęściej.
Gloria i Chris przekonują, że nie tylko to, co jemy wpływa na nasze samopoczucie. Ogromne znaczenie mają także pora spożywania posiłków oraz sposób ich przygotowania. Ujawniają też prawdę na temat oliwy z oliwek oraz uwielbianego przez wszystkich grillowania.
Sekrety supermarketów
(Supermarket Secrets)
Od środy 26 września, godz. 20:55
Sezon 2 (3 odcinki)
Sytuacja rynkowa brytyjskich supermarketów zmienia się na naszych oczach. Jeszcze niedawno kieszeniami Brytyjczyków rządziło pięć wielkich sieci, a wielkie hale marketów można było znaleźć w każdym mieście. Jednak czasy, trendy zakupowe i potrzeby klientów ulegają zmianom. Znika lojalność klientów, rośnie popularność zakupów online, coraz ważniejsza jest dla nas wygoda, a ona wywołuje wojnę cenową.
Dziennikarz kulinarny Greg Wallace bada to zjawisko. W pierwszym odcinku przygląda  się, co nowoczesny zestaw akustyczny może mieć wspólnego z dojrzałym awokado.
W kolejnym Gregowi towarzyszy dziennikarka Babita Sharma, która pomaga rozgryźć wojenne taktyki supermarketów stosowane w walce o zdrowie klientów.
W ostatnim odcinku Gregg i Babita poznają tajemnice wiodących sieci handlowych w Wielkiej Brytanii. Właściciele supermarketów w reakcji na zmiany społeczne i nowe wymagania klientów musiały szybko zmienić strategię. Greg przygląda się wprowadzonym innowacjom technologicznym oraz strategiom marketingowym. Czy jednak pomogą one utrzymać wysokie miejsce na dynamicznie rozwijającym się rynku?
Zaufaj lekarzowi
(Trust Me I’m a Doctor)
Od wtorku 18 września, godz. 21:55
Sezon 5 (4 odcinki)
Zespół lekarzy po raz kolejny porusza kwestie ważne dla zdrowia. Michael Mosley sprawdza, czy kurkuma rzeczywiście może ochronić nas przed nowotworami i na własnym ciele testuje akupunkturę i hipnozę. Czy popularne terapie alternatywne naprawdę działają? Z kolei Chris van Tulleken sprawdza, jaki wpływ na naszą kondycję ma trening interwałowy i czy modna dieta bezglutenowa wpływa na poprawę zdrowia.
Tymczasem chirurg Gabriel Weston podróżuje do Gruzji, aby poznać nowy, rewolucyjny sposób leczenia chorób wywołanych przez superbakterie oporne na działanie antybiotyków. Czy niemarkowe leki działają tak, jak ich droższe, markowe odpowiedniki? To sprawdzi Saleyha Ahsan. Podpowie też, jak rozpoznać symptomy zdradliwego zapalenia opon mózgowych.
Zapraszam do stołu: Wielka porcja
(Come Dine with Me: Supersized)
Od poniedziałku 17 września, godz. 20:55
Sezon 11 (19 odcinków)
Pięcioro nieznajomych kolejno organizuje kolacje we własnym, niepowtarzalnym stylu. Po każdym z przyjęć goście oceniają gospodarza, a ten, który zgromadził najwięcej punktów, wygrywa 1000 funtów. Na punktację wpływ ma nie tylko menu, lecz także atmosfera spotkania i sposób podania potraw. Uczestnicy otwierają przed widzami swoje domy i zdradzają kulinarne sekrety.

Kręciołki
(Twirlywoos)
Od poniedziałku10 września, godz. 14:40
Sezon 1
Program dla przedszkolaków, którego bohaterami są bardzo dociekliwe Kręciołki – cztery barwne, ptakopodobne istoty, które w poszukiwaniu przygód przybyły z daleka w czerwonej łodzi podwodnej. Teraz odkrywają nowy, fascynujący świat. Grupę przyjaciół tworzą niebieski ciekawski Duży Bigu, czerwony ekstrawagancki Tudlu oraz  Czikidi i Czik – para żółtych nierozłącznych przyjaciół. Jest też Pikabu, sekretna postać, którą widzowie mogą zobaczyć, ale nie widzą jej Kręciołki.
W kolejnych odcinkach Kręciołki mają przygody, dzięki którym poznają nowe zagadnienia, jak na przykład: za, przed, pod, nad, głośno, cicho, do góry, do dołu, mokry, suchy. Bawią się m.in. z podskakującą piłką, obserwują magiczne pudełko z chmurami, skaczą w kałużach, spotykają się z kotem, a przy okazji robią psikusy. Mają też wiele innych przygód, za pomocą których poznają świat.
Wyciszona, miła dla oka grafika i oszczędne efekty dźwiękowe uzyskane za pomocą prawdziwych instrumentów pomogą dzieciom przeżywać przygody razem z ich bohaterami.
Odlotowcy – Go Jetters!
(Go Jetters)
Od piątku 7 września, godz. 16:30
Sezon 2
Zabawne sytuacje, praca zespołowa, trzymająca w napięciu akcja oraz duża porcja ciekawostek o najpiękniejszych miejscach na świecie. To animacja, której bohaterami są Xuli, Kyan, Lars i Foz, podróżujący po całym świecie w towarzystwie swojego nauczyciela, opiekuna i przyjaciela — niesamowitego jednorożca o imieniu Megacorn.
W nowej serii odlotowcy wybierają się m.in. na korty Wimbledonu, gdzie śledzą sportowe pojedynki podczas najsłynniejszego na świecie turnieju tenisowego.
Świnka Wibbly
(Wibbly Pig)
Od poniedziałku 3 września, godz. 19:15
Sezon 1 (52 odcinki)
Świnka Wibbly jest zabawna i pomysłowa, ma złote serce i zawsze można na niej polegać. W jej towarzystwie przedszkolaki dowiedzą się, jak powinna wyglądać pora kładzenia się spać, jak poradzić sobie ze znielubionymi potrawami oraz w co się bawić. Dzieci i świnka przeżywają razem wspaniałe przygody. Bajka ma skłonić dzieci do aktywności. Każdy odcinek zaczyna się od poszukiwań świnki. Kiedy uda się ją znaleźć, Wibbly opowiada o przygodach, jakie ją spotkały. Serial został stworzony na podstawie znanych książeczek dla dzieci Micka Inkpena.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *