MediaTVPZapowiedzi TV

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w TVP

Telewizja Polska w związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego przygotowała specjalną ofertę programową. W czwartek, 1 sierpnia o godz. 20:30 TVP1, TVP Polonia oraz TVP Wilno zapraszają na transmisję koncertu „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Tego dnia o godz. 23:05 w TVP1 widzowie obejrzą również premierę filmu dokumentalnego „Warszawskie dzieci ‘44” Jolanty Kessler-Chojeckiej. W TVP Historia o godz. 23:25 swoją premierę będzie miał dokument Konrada Zagórskiego „Tadeusz ‘Bór’ Komorowski – głosem Generała”.

 

TVP Info

Obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

O godzinie 6:00 Wioleta Wramba i Bartosz Cebeńko przywitają widzów z Muzeum Powstania Warszawskiego, a wydanie „Info Poranka” w całości poświęcone będzie bohaterskiemu zrywowi ludności okupowanej stolicy. W muzeum prezenterzy porozmawiają z zaproszonymi gośćmi o przyczynach, przebiegu i skutkach narodowego powstania. Wśród gości m. in.: Jan Komasa – reżyser i scenarzysta filmu „Miasto 44″, Philippe Tłokiński – odtwórca głównej roli w filmie „Kurier”, Monika Brodka – wokalistka i autorka albumu „Wawa”, a także dzieci z zespołu Małe TGD, które z okazji rocznicy nagrały piosenkę „Godzina W”. W kolejnych godzinach na antenie będą relacjonowane na żywo najważniejsze uroczystości rocznicowe. Anna Hałas zaprosi widzów na specjalne rozmowy z powstańcami warszawskimi. O godz. 17:00 „Teleexpress” nie będzie emitowany. Dokładnie w Godzinę „W”, kiedy zawyją syreny, kamery TVP Info staną w najważniejszych miejscach Warszawy oraz innych miast Polski. Następnie transmitowane będą uroczystości przy pomniku „Gloria Victis” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie znajdują się mogiły warszawskich powstańców.

TVP1, godz. 17:25

„Cena ”W”olności 44” (premiera)

Reportaż w reżyserii Anny Hałas jest próbą odpowiedzi na pytanie o cenę wolności 80 lat temu oraz dziś. Autorzy w swoich rozważaniach oparli się na rozmowach z sześciorgiem powstańców: Janiną Jankowską, Andrzejem Frydryszakiem, Ireną Paśnik, Bogdanem Bartnikowskim, Barbarą Tokarską i Wandą Traczyk-Stawską. Widzowie poznają ich wspomnienia i emocje, które towarzyszyły im 1 sierpnia 1944 roku. Dlaczego chcieli walczyć? Z jakimi nadziejami czekali na Godzinę „W”? Powstańcy opowiedzą, jak wyglądały pierwsze dni walki i jak zmieniały się nastroje w kolejnych tygodniach. Przybliżą współczesnym, czym było dla nich poświęcenie i jaką cenę byli w stanie zapłacić za wolność. Powstańcy staną wobec pytania, czy Powstanie Warszawskie miało sens oraz dlaczego było warto walczyć.

TVP1, TVP Polonia, TVP Wilno, godz. 20:30

TVP3, godz. 22:30

„Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki – koncert z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego”

Jak co roku, 1 sierpnia mieszkańcy Warszawy wspólnie z Chórem Warszawiaków i Orkiestrą Warszawy będą śpiewać powstańcze pieśni, by w ten sposób uczcić pamięć powstańców. Zabrzmią takie utwory jak: „Warszawianka”, „Pałacyk Michla”, czy „Warszawskie dzieci”. O swoich przeżyciach opowiedzą podczas jubileuszowego koncertu uczestnicy tamtych wydarzeń i członkowie ich rodzin. Tematem przewodnim będą powstańcze pamiątki, przedmioty o symbolicznej wartości, które przypominają powstanie. Podobnie jak w poprzednich latach, na Placu Piłsudskiego, zgromadzą się tłumy mieszkańców stolicy i wszystkich zainteresowanych historią Warszawy. Tradycyjnie, wśród śpiewających, przewidziany jest udział Prezydenta RP oraz Premiera RP. W koncercie zostaną wykorzystane archiwalne fotografie, wypowiedzi powstańców i fragmenty filmów, m.in. dokumentu „Powstanie Warszawskie” zmontowanego z komputerowo koloryzowanych kronik filmowych z sierpnia 1944 roku. Specjalnie na tę okazję przygotowywane będą dla zgromadzonych śpiewniki zawierające repertuar powstańczy. Koncert organizowany jest przez Muzeum Powstania Warszawskiego i będzie transmitowany przez Telewizję Polską z tekstami piosenek, transkrypcją oraz tłumaczeniem migowym dla niesłyszących. Koncert poprowadzi Jan Emil Młynarski. Chórzystom i solistom towarzyszyć będzie orkiestra pod dyrekcją Jana Stokłosy. Reżyserem koncertu jest Bolesław Pawica.

TVP1, godz. 23:05

TVP Polonia, godz. 00:35

„Warszawskie dzieci ’44” (premiera)

Film dokumentalny poświęcony jest pokoleniu, które w momencie wybuchu II wojny światowej jeszcze nie wyszło z dzieciństwa, dojrzewało w okresie okupacji, kształtowało swoje charaktery i patriotyzm oraz pomagało i walczyło na barykadach stolicy. Jeszcze żyją ostatni kombatanci, dawni małoletni powstańcy, którzy włączyli się do walki o swoje miasto. Podzielili też los żołnierzy Armii Krajowej po zakończeniu powstania idąc do niewoli niemieckiej. Wielu z nich znalazło się w obozie przejściowym Lamsdorf/Łambinowice, a po utraceniu statusu jeńców wojennych trafiło na roboty w różnych zakładach produkcyjnych Niemiec. Ich cierpienia w niewoli, głód, choroby oraz śmierć są stosunkowo mało znanym fragmentem naszej historii i przedmiotem pierwszych badań profesora Damiana Tomczyka. Dzisiaj temat czeka na rozwinięcie przez młodych historyków. Inspiracją dla autorów filmu była ocalona przez Jana Łompierza i jego kolegów kolekcja zdjęć chłopców – byłych powstańców warszawskich, wykonana przez czeskiego robotnika w okresie ich niewolniczej pracy w fabryce w Brockwitz. Wspomnienia czterech kombatantów – dawnych młodocianych jeńców wojennych: Jana Łompierza, Andrzeja Łysakowskiego, Stanisława Woźniaka i Juliana Kulskiego pozwalają lepiej poznać wyjątkowe pokolenie, które w dzieciństwie musiało chwycić za broń, a po przegranej walce doświadczyło niewoli, nienawiści i niemieckiego okrucieństwa. Film Jolanty Kessler-Chojeckiej jest wyrazem hołdu dla najmłodszych żołnierzy Powstania Warszawskiego.

TVP Historia, godz. 23:25

„Tadeusz  ‘Bór’ Komorowski – głosem Generała”

Premierowo pokazywany przez TVP Historia dokumentalny film poświęcony jest zmarłemu
w 1966 roku Tadeuszowi Komorowskiemu pseudonim Bór. Generał dywizji Polskich Sił Zbrojnych (1944), premier rządu RP na uchodźstwie (1947-1949), Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych (1945-1947), Komendant Główny Armii Krajowej (1943-1944), członek Rady Trzech (1956), kawaler Orderu Virtuti Militari (1947) oraz Orderu Orła Białego (1995) po wojnie na emigracji zarabiał na życie jako tapicer. Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Konrad Zagórski.

TVP 3

Antena zaprasza w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na specjalne wydania programów: „Dobrego Dnia”, „Dziennik Regionów” oraz „Telekurier”.

foto,źródlo. TVP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *