7 powodów, dla których warto wybrać telewizor Neo QLED
Minęły już dwa lata od wprowadzenia na rynek pierwszych telewizorów Neo QLED. W tym czasie Samsung cały czas pracował nad udoskonaleniem tych modeli. W 2023 roku w ofercie znalazły się trzy telewizory Neo QLED 4K – QN95C, QN92C, QN85C. W zależności od modelu dostępne są w one rozmiarach od 43 do 85 cali. Oferują wysokiej jakości obraz, mocny dźwięk oraz wiele funkcjonalnych rozwiązań Smart TV oraz IoT, które sprawią, że będą świetnym wyborem na lata.
Wysoka jasność
Warto zacząć od tego, że telewizory Neo QLED w kwestii jakości obrazu mają do zaoferowania naprawdę wiele. Precyzyjna kontrola podświetlenia ekranu to zasługa technologii Quantum Mini LED. 14-bitowa skala luminacji oznacza, że można uzyskać znacznie więcej poziomów jasności przez zastosowane diody. Innymi słowy, można cieszyć się seansami wzbogaconymi o niedostrzegalne wcześniej szczegóły. Technologia ta pozwala spokojnie zachwycać się wyrazistymi detalami na kostiumach bohaterów zarówno w ciemnych, jak i jasnych scenach. W dodatku Powłoka Antyrefleksyjna sprawi, że światło odbijające się od telewizora nie przeszkodzi w oglądaniu popołudniowego meczu czy w wieczornym maratonie filmowym.
Nasycenie kolorów
Telewizory Neo QLED pozwalają także czerpać prawdziwą radość z oglądania za sprawą niezwykle głębokich kolorów. Wierne odwzorowanie barw potwierdza certyfikat „Zweryfikowane przez PANTONE”[1], który oznacza prawdziwe ukazanie 2030 barw PANTONE i 110 nowo dodanych odcieni koloru skóry. Tym samym widzowie mogą cieszyć się niezwykle realistycznym obrazem i komfortowym oglądaniem. Ponadto w modelu, takim jak QN92C, zastosowano Wzmocnienie Głębi Obrazu. Funkcja pozwala na postrzeganie głębi obrazu przez ludzkie oko poprzez zwiększenie kontrastu na pierwszym planie. Na przykład oglądając film przyrodniczy, technologia uwydatni umaszczenie tygrysa na pierwszym planie, pozostawiając tło w naturalnej nieostrości.
Sztuczna inteligencja
Z kolei o maksymalizację wrażeń w telewizorach Neo QLED dba Neuronowy Procesor AI Neo Quantum 4K. Poprawia oglądane wideo w czasie rzeczywistym – w oparciu o sztuczną inteligencję i inteligentne skalowanie – zapewniając rozdzielczość jak najbardziej zbliżoną do 4K[2]. W tym roku udoskonalony proces skalowania oparty jest na aż 20 wielomodelowych sieciach neuronowych, które analizują dane obrazu, a każda z nich odpowiada za określony obszar specjalizacji, czyli detale, kontrast czy krawędzie.
Mocne brzmienie
Telewizory Neo QLED to nie tylko świetnej jakości obraz, lecz także spektakularny dźwięk. Na przykład w modelu QN92C zastosowano technologię Dolby Atmos®,, która w połączeniu z wbudowanymi głośnikami 4.2.2CH zapewnia niezwykle porywające brzmienie. Dzięki temu widz może doświadczyć niezapomnianych wrażeń kinowych, mając poczucie, że znajduje się w samym środku akcji oglądanego filmu. Z kolei funkcja Dźwięku Podążającego za Obiektem+[3] pozwoli usłyszeć, jak dźwięk precyzyjnie podąża za obiektem poruszającym się po ekranie. Będzie to szczególnie spektakularne, kiedy na filmie zobaczymy scenę pościgu samochodowego czy poruszającą się motorówkę.
Współpraca z soundbarem
Co więcej, telewizor Neo QLED potrafi też stworzyć niesamowicie zgrany duet z soundbarem, takim jak HW-Q800C. Dotychczas musieliśmy decydować, czy wykorzystujemy głośniki w telewizorze, czy w soundbarze. Teraz oba urządzenia mogą współgrać w celu uzyskania jeszcze lepszej harmonii. Ponadto soundbar Q800C oferuje Wielokanałowy Dźwięk Przestrzenny 5.1.2 oraz Bezprzewodowe Dolby Atmos[4], co oznacza dźwięk o kinowej jakości bez dodatkowych kabli.
Inteligentne centrum rozrywki
Kolejną zaletą telewizorów Neo QLED jest to, że mogą z powodzeniem pełnić rolę domowego centrum rozrywki. W tym roku oferują jeszcze sprawniejszy Smart Hub, który pomoże lepiej odnaleźć się w szerokim wyborze platform VoD. Treści wyświetlane są z podziałem na kilka kategorii zoptymalizowanych pod kątem wcześniejszych zainteresowań, dzięki czemu odkrywanie nowych seriali czy filmów będzie jeszcze łatwiejsze.
Hub IoT żeby mieszkało się wygodniej
Tegoroczne telewizory z serii Neo QLED posiadają wbudowany Hub IoT, dzięki któremu domowy ekosystem można zbudować bez dodatkowych modułów zewnętrznych, łączących różne urządzenia. Wystarczy przy pierwszym uruchomieniu telewizora aktywować Hub, aby korzystać z nowych możliwości. W telewizorach Samsung Smart TV może być dodatkową motywacją do wykorzystywania urządzeń Smart Home. Już teraz wśród wydatków na konsumenckie urządzenia wykorzystujące internet rzeczy pierwsze miejsce zajmują telewizory Smart[5]. Hub IoT w telewizorach Samsung to z jednej strony oszczędność, a z drugiej znaczne ułatwienie w zarządzaniu inteligentnym domem.
Jak to działa? Telewizor będzie pełnił rolę huba/konektora, który dotychczas najczęściej miał formę zewnętrznego modułu. To upraszcza proces dodawania nowych urządzeń oraz sterowania nimi. Jeśli chodzi o podgląd i zarządzanie domowym ekosystemem to niezmiennie wystarczy jedna aplikacja SmartThings, która z roku na rok ma do zaoferowania coraz więcej. Jest dostępna na urządzenia mobilne z systemem Android od wersji 8 wzwyż, iOS od wersji 13 oraz telewizory Samsung Smart TV.
[1] PANTONE LLC – amerykańskie przedsiębiorstwo, które 1963 r. wprowadziło PANTONE MATCHING SYSTEM®, narzędzie pozwalające na wierny wybór i spójną reprodukcję kolorów. Certyfikat „Zweryfikowane przez PANTONE” gwarantuje, że produkt może wiernie symulować pełną gamę kolorów PANTONE, co zostało udowodnione przez zespół PANTONE Advanced Color Technology (ACT).
[2] Jakość oglądania może się różnić w zależności od rodzaju treści i formatu. Skalowanie AI (dzięki sztucznej inteligencji) do jakości zbliżonej do 4K może nie mieć zastosowania do połączenia z komputerem oraz Trybu Gry.
[3] Modele 43” i 50” posiadają Dźwięk Podążający za Obiektem Lite.
[4] Wymagane źródło dźwięku w formacie Dolby Atmos.
[5] Raport ”Rynek internetu rzeczy w Polsce”. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2023-2028” przygotowany przez firmę PMR.