Netia inwestuje w budowę pionierskiej sieci światłowodowej (wideo)
Netia – jako pierwsza w Polsce – inwestuje w budowę pionierskiej sieci światłowodowej opartej o kable wielowłóknowe typu ribbon, które przy podobnych średnicach mieszczą wielokrotnie więcej włókien w jednym kablu niż obecnie. W ten sposób możemy już dzisiaj odpowiedzieć na potrzeby planowanych sieci mobilnych nowej generacji (5G) i dalszy rozwój usług opartych o Data Center.
W dużych miastach coraz większym problemem staje się ograniczona dostępność do kanalizacji i brak możliwości jej rozbudowy. Nie zawsze receptą są bardzo szybko rosnące możliwości systemów DWDM, dzięki którym przez pojedyńcze włókno można przesyłać dane z prędkościami rzędu kilkuset gigabitów na sekundę (takie, również pionierskie, wdrożenie opisywaliśmy w tej informacji prasowej – https://my.netia.pl/pr/419210/netia-skokowo-zwiekszyla-pojemnosc-swojej-sieci-transmisyjnej).
Z brakiem możliwości rozbudowy kanalizacji zetknęliśmy się ostatnio przy okazji rozbudowy łączy do jednego z naszych warszawskich Data Center. Zmusiło to nas do sięgnięcia (z tego co wiem, jesteśmy pierwsi w Polsce) po nowość, jaką są światłowodowe kable wielowłóknowe typu ribbon o pojemności nawet kilku tysięcy włókien, przy zachowaniu przekrojów zbliżonych do tradycyjnych kabli kanałowych z dużo mniejszą ilością włókien.
Wybraliśmy kabel światłowodowy firmy Fujikura o pojemności 432J, czyli 432 włókna w jednym kablu (jego średnica jest zbliżona do kabla 144J o standardowej konstrukcji), który dostarczyła firma FCA.
Nikt do tej pory w Polsce nie podjął się zastosowania tego typu kabla, głównie ze względu na dostępność wolnej przestrzeni w kanalizacji, brak konieczności używania aż tak dużej liczby włókien oraz z obawy przed długim czasem usuwania awarii.
Nowoczesne kable ribbonowe konstrukcją znacząco różnią się od tych, które są masowo wykorzystywane na naszym rynku. Początkowo wykorzystywano w nich specjalny żel, co znacząco utrudniało pracę z wiązką 12J. W efekcie, mimo bardzo dobrych parametrów nie cieszyły się one dużą popularnością. Fujikura jako pierwszy producent na świecie, wprowadziła na rynek kable o tzw. suchej konstrukcji, w których włókna ułożono w unikalny, opatentowany sposób – tzw. SWR (Spider Web Ribbon) (rysunek poniżej).
Dotychczas podstawową trudność stanowiły wymagania związane z zapewnieniem odpowiedniego SLA, a w tym z odtworzeniem infrastruktury w przypadku awarii. W przypadku kabli 288J, przy poważnym, całkowitym uszkodzeniu, ten proces mógł trwać nawet 20 godzin, podczas gdy w przypadku kabli 144J ich zespawanie możliwe było w czasie o połowę krótszym.
Kabel ribbonowy (SWR 432J, czyli 432 włókna!) dzięki spawarce z dedykowaną nakładką, można zespawać w zaledwie 4 do 5 godzin. (rysunek poniżej). Bez dedykowanej nakładki spawarka pełni funkcję zwykłej spawarki, którą można spawać tradycyjne pojedyńcze włókna.
Ułożenie włókien w spawarce Ribbon 70R+
Technologię ribbonowania można wykorzystać również w przypadku starych kabli, np. 144J. Zastosowanie specjalnego urządzenia Fujikura pozwala na ułożenie klasycznych włókien w taki sposób, by możliwe było spawanie 12 włókien jednocześnie. To przyspiesza czas instalacji i redukuje koszty związane z budową i odtwarzaniem infrastruktury.
Układ tub w krotności innej niż 12 także nie jest przeszkodą. Wykorzystując te same akcesoria można spawać włókna pojedyncze lub w taśmach po 4, 6 lub 8.
Kable ribbonowe przyszłością 5G
Naszym zdaniem, gdy w niedalekiej przyszłości na polskim rynku zaistnieje technologia 5G i jeszcze bardziej wzrośnie popyt na usługi Data Center (DC), zapotrzebowanie na włókna będzie bardzo duże i obecne zasoby, składające się z kabli 144J/288J (jeszcze 10 lat temu standardem były kable 48J), przestaną być wystarczające i zastosowanie łączy ribbonowych o dużej ilości włókien światłowodowych stanie się koniecznością.
Nawet teraz takie inwestycje w przypadku niektórych relacji (jak np. odbudowane łącze na Moście Łazienkowskim) ma uzasadnienie, gdyż zapas włókien może być wykorzystany podczas realizacji przyszłych inwestycji. To z kolei redukuje koszty związane z rozbudową i modernizacją infrastruktury w kolejnych latach. Po drugie technologia ribbonowa oparta na jednoczesnej pracy z 12 włóknami redukuje czas instalacji i usuwania ewentualnych awarii (spawanych jest równocześnie 12 włókien).
Jeśli operator dzierżawi rurociąg, zastosowanie kabli wielowłóknowych pozwala ograniczyć również i te koszty, gdyż zamiast stosowania kilku kabli można wykorzystać jeden o wyższych parametrach.
Film pokazujący spawanie włókien w technologii SpiderWeb Ribbon