Technologia - Promocje

Chorwacki Rimac zaskakuje mądrym rozwojem budowanym w oparciu o najbardziej zaawansowane technologie komputerowe

Może się wydawać, że firmy wyrosłe z garaży jak Apple czy Microsoft to coś, co mogło się zdarzyć tylko w określonym czasie i miejscu, ale jest to już przeszłość.

 

Dziś trudno wyobrazić sobie, aby coś takiego mogło się powtórzyć, a zwłaszcza w motoryzacji. Tymczasem ok. 15 lat temu w bardzo podobny sposób narodził się chorwacki Rimac, który teraz jest 1300-osobową firmą specjalizującą się w projektowaniu i produkowaniu elektrycznych super samochodów. Współcześnie Rimac Group to już kilka inżynierskich centrów rozwojowych (R&D) w Zagrzebiu, Splicie, Osijek i Warwick w Anglii, a w budowie jest już Rimac Campus.

To, co pozwoliło tej firmie tak dynamicznie się rozwinąć, to przede wszystkim nowatorskie i innowacyjne pomysły, które nie dotyczą wyłącznie projektowania, ale także mądrego zarządzania rozwojem, talentami i zasobami. Jednym z kluczowych procesów jest oczywiście wspomagane komputerowo projektowanie i testowanie następnej generacji rozwiązań, komponentów czy wreszcie prototypów aut. Rimac ostatnio potwierdził, że w tym celu wykorzystuje chmurę Microsoft Azure HPC, która działa w oparciu o superszybkie procesory AMD EPYC z pamięcią AMD 3D V-Cache.

W opracowanym niedawno studium Ivan Krajinovic, szef ds. symulacji Rimac potwierdził, że „Zyskaliśmy znaczne przyspieszenie dzięki technologii AMD, która obniża wykorzystanie licencji HPC i przyspiesza iteracje.” Dzięki niej maszyny wirtualne mogą bowiem działać znacznie szybciej, zwłaszcza w sferze technicznych obliczeń, a które są przez Rimac wykorzystywane do symulacji działania silników elektrycznych, inwerterów, przekładni czy zestawów baterii. Dzięki migracji z poziomu lokalnego klastra do ww. chmury można było nie tylko przestawić się na znacznie bardziej elastyczne narzędzie w świetle zmieniającego się zapotrzebowania na moc, ale także po prostu zwiększyć liczbę symulacji, a same symulacje rozbudować o bardziej złożone modele.

To, co jeszcze 15 lat temu wydawało się nierealnym marzeniem chłopaka, który przerobił swoje BMW E30 w elektryczny samochód wyścigowy, dziś jest powodem do dumy dla chorwackiej firmy, która poza tworzeniem własnych super samochodów, dostarcza rozwiązania wielu innym firmom na rynku. Z kolei wartość tego rynku w 2030 roku może przebić poziom 823 miliardów USD, co stanowi 400-procentowy wzrost wobec 2020 roku. W tle zaś stoją coraz bardziej zaawansowane rozwiązania umożliwiające rozwój utalentowanym inżynierom, jak Microsoft Azure działające w oparciu o 3 generacji procesory AMD EPYC w najnowszych wersjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *