Polski dokument Bukolika w Dafilms
Życie poza systemem, w sercu natury, bycie samowystarczalnym i niezależnym – to sposób na życie, o którym wielu z nas marzy, i który romantyzuje. Bukolika, nasz film tygodnia, portretuje dwie kobiety i ich codzienne obowiązki, wypełnione ciężką pracą, ale także towarzytwem zwierząt oraz obrzędami religijnymi.
Bukolika (2021) miała premierę w Locarno, następnie zagościła na wielu innych prestiżowych festiwalach filmowych, w tym tych należących do naszej sieci Doc Alliance: DOK Leipzig oraz Millenium Docs Against Gravity. Na tym ostatnim zdobyła nagrodę dla najlepszego polskiego dokumentu. Pomimo bardzo intymnej ingerencji w życie dwóch kobiet, reżyser Karol Pałka zachowuje pełen szacunku dystans, nie przekraczając granicy sensacji czy eksploatacji. Powstały w ten sposób dokument jest pełen szczerej kontemplacji transcendentalnych przemyśleń na temat życia i śmierci, a jego mistycyzm podkreśla ukraiński kwartet world-music DakhaBrahka.
Bukolika
Karol Pałka
Dostępne dla subskrybentów
Danusia i jej córka Basia żyją gdzieś na obrzeżach świata zgodnie z rytmem i prawami natury, wśród zwierząt i duchów umarłych. Ich enklawa daje spokój i poczucie bezpieczeństwa, ale także tęsknotę za kontaktem z drugim człowiekiem. Bukolika to przypowieść o ludziach żyjących inaczej, czuła obserwacja, z której rodzi się ciekawość i próba zbliżenia.
Przeszły lata, idą zimy
Karol Pałka
Dostępne dla subskrybentów
Film o dwóch braciach. Pierwszy z nich – Kaziu – służył dwa razy wojsku. Drugi – Maniek -uczył się w szkole cyrkowej. Obaj są kawalerami, którzy żyją ze sobą pod jednym dachem od ok. 40 lat. Nieustannie się ze sobą kłócą, ale tak naprawdę nie mogliby bez siebie żyć.
foto,źródło. Dafilms.pl