Media

KRRiT wypłaci mediom środki na realizację audycji dotyczących powodzi

W obliczu katastrofalnych skutków powodzi, która dotknęła wiele polskich rodzin, a także potrzeby wsparcia mediów publicznych, które są głównym źródłem informacji, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła decyzję o zmianie uchwały nr 40/2024 dotyczącej wykorzystania wpływów z opłat abonamentowych na realizację misji publicznej w 2024 roku. Rada postanowiła przyspieszyć wypłatę październikowej transzy środków z abonamentu za 2024 rok z przeznaczeniem przede wszystkim dla ośrodków regionalnych. Rada podjęła również uchwałę o przekazaniu mediom nadwyżki za 2022 rok w kwocie ponad 22 milionów złotych.

 

51% tej sumy otrzyma Telewizja Polska, która została zobowiązana do przekazania 70% środków dla oddziałów regionalnych telewizji. Pozostałe 49% otrzyma Polskie Radio i rozgłośnie regionalne PR. KRRiT podjęła taką decyzję w trosce o interes odbiorców poszkodowanych lub mogących być poszkodowanymi katastrofą naturalną zachodzącą w kraju.

Rola mediów publicznych jest szczególnie istotna w sytuacjach kryzysowych, ponieważ zostały powołane do zapewniania obywatelom informacji kluczowych dla ich bezpieczeństwa. W czasach zagrożeń, takich jak obecna powódź, media publiczne są zobowiązane dostarczać niezbędnych wiadomości o zagrożeniach, działaniach rządu, służb ratunkowych i zaleceniach dotyczących ochrony zdrowia i życia.

Zgodnie z Konstytucją RP i Prawem Prasowym, każdy obywatel ma prawo do informacji o działalności organów władzy publicznej i osób pełniących funkcje publiczne. KRRiT podkreśla, że równy dostęp wszystkich mediów do konferencji prasowych członków rządu i sztabów kryzysowych jest niezbędny, aby jak najszersze grono obywateli zostało poinformowane o podejmowanych działaniach, które mogą przyczynić się do ratowania życia i niesienia pomocy. Wiedza o zagrożeniach, aktualnych działaniach służb ratunkowych, czy zaleceniach sztabów kryzysowych pozwala ludziom podejmować odpowiednie kroki, aby chronić siebie, swoje zdrowie i majątek.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ponownie apeluje do przedstawicieli władz o zapewnienie wszystkim mediom równego dostępu do informacji, zwłaszcza w sytuacjach zagrożenia. Blokowanie dziennikarzom dostępu do informacji jest niedopuszczalne i niezgodne z prawem.

foto,źródło. KRRiT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *