Podróż przez historię europejskiego kina z ARTE.tv
Cykl ArteKino Classics pokazywany na bezpłatnej platformie streamingowej ARTE.tv to wyjątkowy hołd dla europejskiego kina, który przywraca do życia arcydzieła i mniej znane perły filmowe z minionych dekad. W kolekcji znajdują się filmowe perły, które kształtowały kinematografię w Europie. Tym razem można zobaczyć nagrodzony w Cannes film Márty Mészáros „Dziewięć miesięcy”, „Króla Kier”, komedię o antywojennym przesłaniu oraz „Marsz Żałobny” Armanda Gattiego – trzymający w napięciu eksperyment badający granice naszego człowieczeństwa. To nie tylko powrót do przeszłości, ale także inspiracja do przyszłych filmowych poszukiwań.
W ramach projektu ArteKino Classics polscy widzowie mogą zobaczyć starannie wyselekcjonowane tytuły, które podkreślają rolę, jaką klasyczne kino odgrywa w kształtowaniu naszej zbiorowej wyobraźni. Dzięki tej inicjatywie miłośnicy kina mogą nie tylko cieszyć się kultowymi dziełami europejskiej kinematografii, ale również zgłębiać obrazy mniej znane, a jednocześnie niezwykle istotne w kontekście kulturowym i artystycznym.
„Dziewięć miesięcy”
Dramat węgierski z 1976 roku w reżyserii Márty Mészáros „Dziewięć miesięcy” (węg. Kilenc hónap) to zdobywca nagrody Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) na festiwalu w Cannes. W głównej roli występuje wieloletni partner reżyserki, Jan Nowicki. Film opowiada o młodej kobiecie, Juli, która dorastała w domu dziecka i zmaga się z trudnymi emocjami związanymi z samotnością i poszukiwaniem swojej tożsamości. Kobieta wchodzi w związek ze swoim przełożonym, który chce nią sterować.
Film w subtelny sposób porusza tematy macierzyństwa, kobiecej niezależności i trudnych realiów życia w komunistycznych Węgrzech. Mészáros tworzy wnikliwy portret psychologiczny, pokazując zarówno emocjonalne zawirowania bohaterki, jak i społeczne uwarunkowania, które ją kształtują. Dziewięć miesięcy | ARTE po polsku.
„Król Kier”
Pacyfistyczna komedia w reżyserii Philippe’a de Broca z 1966 roku ukazuje brutalność i bezsensowność wojny. Akcja rozgrywa się podczas I wojny światowej w małym francuskim miasteczku, które zostaje opuszczone przez mieszkańców z powodu nadciągających wojsk niemieckich. Jedynymi pozostałymi są pacjenci miejscowego szpitala psychiatrycznego, którzy przejmują władzę w miasteczku, tworząc własny, absurdalny świat pełen dziwacznych zasad i spontanicznej radości.
Do miasta przybywa brytyjski żołnierz Charles Plumpick, który ma rozbroić pozostawioną przez Niemców bombę. Wkrótce zostaje wciągnięty w surrealistyczny świat pacjentów i staje przed dylematem, kto tak naprawdę jest normalny. KRÓL KIER | ARTE.TV.
„Marsz Żałobny”
„Marsz żałobny” (fr. L’Enclos) to francuski film z 1961 roku w reżyserii Armanda Gattiego, oparty na jego własnym scenariuszu. Film ten to psychologiczne i antywojenne dzieło, którego akcja rozgrywa się w nazistowskim obozie koncentracyjnym podczas II wojny światowej. Opowiada historię dwóch więźniów – Żyda i niemieckiego komunisty – zmuszonych przez sadystycznego komendanta obozu do pojedynku na śmierć i życie. Ich walka staje się alegorią przetrwania i moralności w obliczu niewyobrażalnego okrucieństwa.
Obraz ten zdobył uznanie krytyków za swoją sugestywną atmosferę i głębokie przesłanie o ludzkiej solidarności oraz sprzeciwie wobec dehumanizacji i totalitaryzmu. Film, mimo minimalistycznej scenerii, oddziałuje na widza intensywnymi emocjami, a Gatti stawia trudne pytania o granice człowieczeństwa w sytuacjach ekstremalnych. MARSZ ŻAŁOBNY | ARTE.TV.
„Powrót z Afryki”
Film wyreżyserowany przez Alaina Tannera, to emocjonalna opowieść o parze, która marzy o ucieczce z szarej codzienności życia w Genewie do egzotycznej Algierii. Françoise i Vincent są zmęczeni rutyną i jałowością codzienności w Szwajcarii. Jednak ich podróż ostatecznie się nie odbywa, a pozostanie na miejscu zmusza ich do konfrontacji z własnymi uczuciami i oczekiwaniami wobec życia.
Film porusza kwestie egzystencjalne i duchowe, przedstawiając tęsknotę za ucieczką jako metaforę wewnętrznej podróży bohaterów. Tanner tworzy intymny portret zagubienia i poszukiwań sensu w świecie pełnym sprzeczności, stawiając pytania o istotę wolności i potrzebę odnalezienia siebie. POWRÓT Z AFRYKI | ARTE.TV.
foto,źródło. ARTE.tv