Technologie, które zmieniają globalną komunikację – nowości Vasco na CES 2025
Vasco Electronics, lider na rynku elektronicznych tłumaczy, po raz kolejny zaprezentował swoje innowacje na największych targach technologicznych świata – CES. Tegoroczne nowości skupiają się na technologiach, które nie tylko usprawniają proces tłumaczenia, ale także zapewniają większą naturalność rozmów. Największe wrażenie wśród odwiedzających zrobiła funkcja klonowania głosu (Vasco My Voice), dzięki której urządzenie może mówić głosem właściciela.
Odbywające się od 1967 roku w Las Vegas międzynarodowe targi technologiczne CES to miejsce, gdzie prezentowane są najważniejsze światowe innowacje w zakresie elektroniki konsumenckiej. To miejsce premier wielu przełomowych rozwiązań, oferowanych zarówno przez gigantów technologicznych, jak i startupy. Vasco od kilku lat, rokrocznie pokazuje tutaj swoje najnowsze produkty.
U podstaw naszej działalności działalności leży misja przełamywania barier językowych oraz potrzeba innowacyjności. Produkty i rozwiązania, które prezentujemy na CES 2025 są wyrazem obu tych wartości. W ostatnim roku bardzo intensywnie pracowaliśmy nad produktem, który możliwie maksymalnie zapewni naturalność i płynność tłumaczonej rozmowy, pozwalając użytkownikom na swobodną komunikację w wielokulturowym, zglobalizowanym świecie. – Maciej Góralski, CEO Vasco Electronics
Vasco Translator Q1 – przełomowy tłumacz mowy z klonowaniem głosu
Flagowym produktem, prezentowanym na CES 2025 jest Vasco Translator Q1, najbardziej zaawansowany tłumacz z portfolio producenta. Urządzenie wyposażono w funkcjonalności, które zrewolucjonizują branżę tłumaczy elektronicznych. Najciekawszą z nich jest klonowanie głosu (Vasco My Voice), dzięki której użytkownicy mogą stworzyć cyfrową kopię swojego głosu i używać jej w ponad 70 językach. Tłumaczenie elektroniczne przy pomocy urządzenia, które mówi unikatowym głosem właściciela sprawia, że komunikacja staje się bardziej naturalna. Vasco Translator Q1 umożliwia również na wybór płci lektora, co stanowi dodatkowy element personalizacji urządzenia. Oprócz tłumaczenia na żywo, urządzenie pozwala także na tłumaczenie rozmów telefonicznych w czasie rzeczywistym. Dzięki funkcji Call Translator, można wykonywać połączenia i rozmawiać w ponad 50 różnych językach.
Poza wymienionymi innowacjami, Vasco Translator Q1 podobnie jak poprzednie modele producenta, oferuje tłumaczenie głosowe, tekstowe i foto w ponad 110 językach. Co ważne, ma także wbudowaną kartę SIM, która zapewnia darmowy internet do tłumaczeń w niemal 200 krajach. Dla wygody użytkowników dostępny jest także tryb bezdotykowej rozmowy, umożliwiający naturalne prowadzenie dialogu bez konieczności ręcznego wskazywania startu i końca wypowiedzi. Tryb ten wspiera użytkowników w dynamicznych sytuacjach, gdzie liczy się szybkość i wygoda.
Zgodnie z planami firmy urządzenie trafi do sprzedaży w drugim kwartale 2025 roku.
Vasco Audience – nowa jakość w tłumaczeniach konferencyjnych
Kolejną nowością prezentowaną na CES jest system Vasco Audience – przeznaczony do tłumaczeń grupowych, zaprojektowany z myślą o wyzwaniach komunikacji podczas międzynarodowych wydarzeń. Rozwiązanie to umożliwia wygodne tłumaczenie długich wypowiedzi podczas przemówień, szkoleń, na wiele języków symultanicznie, co czyni je idealnym dla edukacji, turystyki, branży MICE, korporacji oraz organizacji kulturalnych. Prezentując Vasco Audience, krakowska firma pokazała, jak technologia może uczynić międzynarodowe konferencje i spotkania bardziej dostępne dla wszystkich uczestników, niezależnie od ich języka.
System składa się z dwóch aplikacji: Vasco Connect, dedykowanej prelegentom oraz Vasco Audience App, aplikacji webowej dla odbiorców. Vasco Connect pozwala mówcom na prowadzenie przemówień w swoim języku z jednoczesnym tłumaczeniem. Publiczność korzysta z aplikacji webowej, którą może odtworzyć na dowolnym urządzeniu, jak tablet, komputer, telefon komórkowy, do której dostęp uzyskuje poprzez kod QR oraz wybiera preferowany język tłumaczenia. Dzięki temu uczestnicy wydarzeń mogą słuchać i rozumieć treści prezentowane przez prelegenta bez potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania. Vasco Audience eliminuje bariery językowe podczas wystąpień publicznych i zwiększa zaangażowanie publiczności, dzięki możliwości interakcji między uczestnikami a prelegentami (słuchacze mogą zadawać pytania w aplikacji, tłumaczone na język prelegenta). Rozwiązanie to sprawia, że wydarzenia międzynarodowe stają się bardziej inkluzywne i angażujące, umożliwiając każdemu uczestnikowi pełne zrozumienie przekazywanych treści. Zgodnie z planami firmy system będzie dostępny dla użytkowników słuchawki tłumaczącej Vasco Translator E1 w drugim kwartale 2025 roku.
Vasco Translator E1 – wielojęzyczne tłumaczenia w zasięgu ręki
Podczas CES 2025 zaprezentowano także gotową wersję słuchawek tłumaczących Vasco Translator E1, które premierowo były pokazywane w ubiegłym roku i wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród odwiedzających i dziennikarzy. Zostały wyróżnione przez New York Times na liście “The best of CES 2024”.
Ten produkt wszedł właśnie do regularnej sprzedaży. Słuchawki pozwalają na obsługę 51 języków w połączeniu z dedykowaną aplikacją mobilną, a po sparowaniu z Vasco Translator V4 do 64. Urządzenie posiada tryb tłumaczenia bezdotykowego, co zapewnia użytkownikom wyjątkową swobodę podczas rozmów. Vasco Translator E1 to rozwiązanie, które redefiniuje rozmowy grupowe w środowiskach wielojęzycznych.
Słuchawki świetnie sprawdzą się w prowadzeniu rozmów grupowych, w trakcie których każdy uczestnik może mówić w swoim języku, a tłumaczenie odbywa się automatycznie. Aplikacja umożliwia podłączenie nawet 10 słuchawek, tłumaczących w dowolnie wybranych przez użytkowników językach. Ta funkcja jest szczególnie przydatna w sytuacjach takich jak międzynarodowe spotkania biznesowe, podróże grupowe czy wielokulturowe wydarzenia. Urządzenie jest uniwersalnym narzędziem dla osób podróżujących, pracujących w środowisku międzynarodowym lub po prostu pragnących swobodnie komunikować się w obcych językach. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii AI, tłumaczenia są nie tylko szybkie, ale także wyjątkowo precyzyjne.
Wzrost zapotrzebowania na tłumaczenia
Zgodnie z raportem Globalization and Localization Association (GALA), rynek usług tłumaczeniowych ma osiągnąć wartość 56 miliardów dolarów do 2027 roku, co wskazuje na rosnące zapotrzebowanie na technologie eliminujące bariery językowe. W sektorze edukacyjnym i korporacyjnym aż 70% organizacji korzysta z technologii tłumaczeniowych w celu poprawy komunikacji międzynarodowej [1].
Technologie AI w tłumaczeniach
Globalny rynek AI w tłumaczeniach językowych, kluczowy dla rozwoju urządzeń takich jak Vasco Translator E1, rozwija się w zawrotnym tempie. Według prognoz, jego wartość wzrośnie z 1,8 miliarda USD w 2023 roku do imponujących 13,5 miliarda USD w 2033 roku, co stanowi wzrost o ponad 22% rocznie. Tak dynamiczny rozwój wynika z rosnącego zapotrzebowania na rozwiązania ułatwiające komunikację w wielojęzycznym świecie. [2]
Globalny rynek tłumaczeń językowych NLP (ang. Natural Language Processing, przetwarzanie języka naturalnego), kluczowy dla rozwoju urządzeń takich jak Vasco Translator E1, rozwija się w zawrotnym tempie. Według prognoz, jego wartość wzrośnie z 1,5 miliarda USD w 2024 roku do aż 27,5 miliarda USD w 2030 roku, co stanowi roczny wzrost na poziomie 25,05% [2]. Tak dynamiczny rozwój wynika z rosnącego zapotrzebowania na rozwiązania ułatwiające komunikację w wielojęzycznym świecie.
Więcej informacji o nowościach Vasco Electronics można znaleźć na stronie internetowej: www.vasco-electronics.pl
[1] https://www.astuteanalytica.com/industry-report/translation-service-market
[2] https://www.statista.com/outlook/tmo/artificial-intelligence/natural-language-processing/language-translation-nlp/worldwide#market-size
foto, źródło. Vasco