Zapowiedzi TV

"Wilekie Migracje" – nowy program na kanale Polsat Viasat Nature

Każdego roku około dwóch milionów antylop gnu wyrusza w podróż, będącą niezwykłym spektaklem natury. Zwierzęta te pokonują około 650 kilometrów, zaczynając migrację w Parku Narodowym Serengeti w Tanzanii, kierując się w stronę Masai Mara w Kenii i z powrotem. Wszystko to w poszukiwaniu pożywienia. Na Polsat Viasat Nature po raz pierwszy będzie można zobaczyć, jak przez 12 miesięcy wędrują nie tylko całe stada, ale też wybrane przez naukowców konkretne osobniki. „Wielkie migracje” już od 4 października w każdą środę o 20:30.

 
Program to pierwsza taka produkcja w historii telewizji: poszukiwacz przygód Ben Fogle śledzi losy pojedynczych antylop gnu na drodze ich wielkiej migracji. Ben towarzyszy im przez niemal rok — w wędrówce z równin i lasów, gdzie urodziły się młode, przez porę deszczową, okres godowy, aż po śmiertelnie niebezpieczną rzekę Mara. Po drodze prowadzący spotyka ludzi, których życie związane jest z tym cyklicznym wydarzeniem: wypasających bydło Masajów, łowiecko-zbierackie plemiona Hadza, rolników, których uprawy są tratowane przez słonie, czy uzbrojonych strażników przyrody ścigających kłusowników.
Jak ekipie telewizyjnej udaje się w tak dokładny sposób sprawdzić, kiedy antylopy podnoszą się do marszu i gdzie znajdują się w danej chwili? Pomagają przede wszystkim najnowsze technologie. Wybrane zwierzęta otrzymują obroże wyposażone w baterie oraz nadajniki GPS posiadające możliwość zapisu danych. Dzięki temu z niezwykłą dokładnością udaje się ustalić nie tylko trasy, którymi wędrują zwierzęta, ale także czas ich aktywności.
Ben Fogle skupia się nie tylko na całych stadach, ale co wyjątkowe na poszczególnych okazach antylop gnu. Cztery samice otrzymują imiona i to na nich koncentruje się ekipa tworząca program. Pierwsza z bohaterek serii nazwana zostaje na cześć słynnej brytyjskiej antropolog, Jane Goodall. Kolejna upamiętnić ma amerykańską biolog, Rachel Carson. Nie brakuje miejsca także dla aktorki, która grała w filmie „Elza z afrykańskiego buszu”, Virginii McKenny. Dian Fossey – tak na cześć amerykańskiej zoolog nazwana jest antylopa numer cztery.
W pierwszym odcinku serii Ben Fogle wybiera się w podróż balonem, która pozwala mu zobaczyć stada gnu z najlepszej perspektywy. Następnie prowadzący spotyka się ze znawcą gatunku, dr Grantem Hopcraftem, by ustalić jak przemieściło się stado i wybrane przez naukowców samice (to właśnie one podejmują decyzje dotyczące poszukiwania pożywienia, dbając o młode, które muszą wykarmić). Kolejny odcinek jest wyjątkowo emocjonujący, bo poświęcony przeprawie zwierząt przez rzekę Mara. Jest to miejsce niebezpieczne nie tylko ze względu na zdradliwe prądy, ale także czyhające w wodzie krokodyle. W ostatnim odcinku serii pokazany zostaje krańcowy etap podróży – antylopy gnu pokonały już 500 km i powracają do Tanzanii.
Ciekawostki o wielkiej migracji zwierząt:
– w czasie wędrówki antylopom gnu towarzyszą też inne gatunki (zebry i gazele Thomsona)
– zwierzęta wyruszają w poszukiwaniu wody i pożywienia, ale wiele z nich ginie z głodu
– stada są narażone na ataki drapieżników i niebezpieczeństwa w rwącej rzece Mara
– w trakcie migracji rodzi się około 400 000 małych antylop gnu
– młode są gotowe do podróży z dorosłymi już w kilka godzin po narodzinach
– widowisko mające miejsce w Tanzanii i Kenii jest największą migracją zwierząt na świecie
WIELKIE MIGRACJE – od 4 października w środy o 20:30 tylko na Polsat Viasat Nature

Jeden komentarz do “"Wilekie Migracje" – nowy program na kanale Polsat Viasat Nature

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *