Zapowiedzi TV

Sto lat Niepodległości. Debata w TVN24 i TVN24 BiS

W TVN24 i TVN24 BiS oraz na portalu tvn24.pl przypominamy w tych dniach niezwykłą “Deklarację Przyjaźni i Podziwu dla Ameryki” oraz niezwykłe związki polsko-amerykańskie sto lat temu, gdy Polska powracała na należne jej miejsce na mapie Europy.

 

Pięć i pół miliona podpisów z całej Polski – od Marszałka Piłsudskiego i Prezydenta Mościckiego do prostych uczniów w najdalszych zakątkach II Rzeczpospolitej. Ponad sto tomów i ponad 30 tysięcy stron. Uroczyście przekazana prezydentowi Stanów Zjednoczonych i zdeponowana w szacownej Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie. Tak najkrócej można streścić, czym jest monumentalna “Deklaracja Przyjaźni i Podziwu dla Stanów Zjednoczonych”, jaką w 1926 r. podpisały miliony obywateli Rzeczpospolitej wszystkich narodowości: Polacy, Ukraińcy, Żydzi, Niemcy i inni.

Dzisiaj, u progu Stulecia Niepodległości, chcemy pokazać, czym jest niezwykła “Deklaracja” i jak powstawała. Dzięki staraniom Biblioteki Polskiej w Waszyngtonie kilkadziesiąt tysięcy stron “Deklaracji” zostały zeskanowane i zdigitalizowane. 18 października w Warszawie Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią na specjalnej wystawie chcą pokazać “Deklarację” i uświadomić nam, jak silny był sentyment do Stanów Zjednoczonych w przedwojennej Polsce.

Obywatele II Rzeczpospolitej mieli wiele powodów, aby dziękować Ameryce kilka lat po odrodzeniu państwa polskiego. Polska otrzymała ogromne wsparcie dyplomatyczne i polityczne dla swoich starań na rzecz niepodległości, kiedy w styczniu 1918 r. w słynnym przemówieniu pokojowym wezwał do odbudowy Polski po ponad stu latach zaborów. Stanowisko Ameryki oznaczało, że powstanie niepodległej Rzeczpospolitej stało się przesądzone, natomiast do określenia pozostały granice Polski. Prezydent USA Woodrow Wilson otrzymał za to Order Orła Białego, a w miastach polskich stawiano mu pomniki i jego imieniem nazywano ulice i place. Od pierwszych miesięcy 1919 r. do Polski zza Oceanu przysłano także znaczącą pomoc żywnościową i humanitarną dla obywateli odradzającego się państwa. Pomoc organizował Herbert Hoover, który później został prezydentem. Także dlatego między innymi w Warszawie mamy dzisiaj Skwer Hoovera.

W TVN24 i TVN24 oraz na portalu tvn24.pl przypominamy w tych dniach niezwykłą “Deklarację Przyjaźni i Podziwu dla Ameryki” oraz niezwykłe związki polsko-amerykańskie sto lat temu, gdy Polska powracała na należne jej miejsce na mapie Europy.

Debata “Sto lat niepodległości” w sobotę o godz. 21 w TVN24 i w niedzielę o godz. 12.30 w TVN24 BiS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *