Premiera drugiego numeru "Pryvit.pl" oraz nowego serwisu internetowego
Jutro – w środę, 28 lutego br. swoją premierę będzie miało drugie wydanie bezpłatnego kwartalnika „Pryvit.pl” skierowanego do Ukraińców mieszkających we Wrocławiu. Również jutro zacznie działać strona internetowa Pryvit.pl, będąca emanacją kwartalnika, na której czytelnicy znajdą teksty w języku ukraińskim z poprzedniego i premierowego numeru „Pryvit.pl” oraz relacje z bieżących wydarzeń we Wrocławiu.
Czy emigracja jest zdradą własnego kraju? – to jeden z tematów najnowszego numeru kwartalnika “Pryvit.pl”. Wielu uważa, że Ukraińcy nie powinni opuszczać ojczyzny, bo to drenuje tamtejszy rynek pracy z najlepszych specjalistów. Ma o to do nich pretensje m.in. pisarz Jurij Andruchowycz. Czy więc emigracja jest aktem niepatriotycznym? Dziennikarze Pryvit.pl rozmawiają o tym z Tomaszem Sikorą, menadżerem i muzykiem, który współpracuje z Andruchowyczem.
“Pryvit.pl” porusza również najważniejszą dla Ukraińców kwestię, jaką są problemy z legalizacją pobytu i pracy. By załatwić wszystkie formalności, muszą czekać nawet półtora roku – takie kolejki czekają na nich w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, który zupełnie nie przygotował się na przyjazd aż tylu cudzoziemców. Szacuje się, że samych Ukraińców może być we Wrocławiu nawet 100 tysięcy, brakuje natomiast urzędników, którzy sprawnie zajęliby się ich sprawami. Efekt jest taki, że tych nielicznych, którzy są, muszą pilnować ochroniarze, by tłum interesantów szturmem nie wziął ich gabinetów. Kulisy działania urzędu zdradza na łamach gazety jego były inspektor. – Dolnośląski Urząd Wojewódzki to swoisty stan umysłu – pisze Maciej Stasierski.
W “Pryvit.pl” Ukraińcy przeczytają też, m.in. o Strategii Dialogu Międzykulturowego, którą przyjął Wrocław, zobowiązując się do walki z przejawami ksenofobii i rasizmu w mieście. Redakcja radzi też, czym kierować się przy wyborze szkoły policealnej. Informuje o najciekawszych wydarzeniach kulturalnych i zmianach w komunikacji miejskiej we Wrocławiu.
„Pryvit.pl” powstaje w ramach połączonych sił „Gazety Wyborczej Wrocław” i Fundacji Ukraina. Teksty do “Pryvit.pl” piszą ukraińscy i polscy dziennikarze. Swoimi doświadczeniami dzielą się także sami emigranci. Z bezpłatną gazetą w nakładzie 10 000 egzemplarzy twórcy chcą dotrzeć wszędzie tam, gdzie dziś we Wrocławiu można spotkać ukraińskich imigrantów. Od 28 lutego kwartalnik będzie można znaleźć m.in. w Fundacji Ukraina, kinach, restauracjach, na uczelniach i w cerkwi oraz na Facebooku i na nowej stronie Pryvit.pl, której treści można czytać po polsku i po ukraińsku. Listę wszystkich miejsc, w których dostępny jest „Pryvit.pl”, można znaleźć tutaj.