MediaZapowiedzi TV

„Wyprawa na dno” na kanale National Geographic

W 2006 roku ekipa polskich hydrologów dokonała bezprecedensowego odkrycia na środku Morza Bałtyckiego. Ich echosonda pokazała wrak o długości niemal 260 m – największe dotychczasowe odkrycie w tym rejonie. Gdy udało się poznać jego historię, znalezisko stało się jeszcze ciekawsze. Skąd na pełnym morzu wziął się Graf Zeppelin, jedyny lotniskowiec w historii III Rzeszy, skoro nigdy nie wziął udziału w walce? Wyjaśni to pierwszy odcinek nowej serii kanału National Geographic „Wyprawa na dno”.

 

 

 

 

 

„Wyprawa na dno” – premiera w niedzielę 26 sierpnia o godz. 21:00 na kanale National Geographic

Znaleźliśmy go przy pomocy echosondy wielowiązkowej. Obiekt miał ok. 256 metrów długości. Znalezisko było spektakularne, nie byliśmy gotowi na coś takiegoPOWIEDZIAŁ EKIPIE TWÓRCÓW „WYPRAWY NA DNO” ANDRZEJ SŁABY, HYDROLOG UCZESTNICZĄCY W ODNALEZIENIU WRAKU

Graf Zeppelin miał być postrachem mórz i dumą Hitlera. Wciąż budzi respekt, choć nigdy nie miał szansy wypłynąć w morze i wziąć udziału w wojnie. Mógł pomieścić ponad 40 myśliwców, bombowców i torpedowców. Windy miały wozić samoloty z dolnych pokładów na górny, a ich start miał odbywać się z użyciem katapulty. Winston Churchill uważał ten okręt za priorytetowy cel.
Dużym zaskoczeniem był ogrom tej jednostki. To sobie trudno wyobrazić, jeśli się go nie widziało PODKREŚLA W PROGRAMIE ADAM OLEJNIK Z POLSKIEJ AKADEMII MARYNARKI WOJENNEJ W GDYNI, KTÓRY UCZESTNICZYŁ W IDENTYFIKACJI WRAKU

Okręt nieukończony ze względu na braki w dostawach materiałów został zatopiony w Odrze. Dlaczego więc polscy odkrywcy natrafili na niego ponad 300 km od brzegu Morza Bałtyckiego, prawie 90 m pod poziomem morza? Tę zagadkę rozwiąże pierwszy odcinek serii „Wyprawa na dno”. Nurek i historyk Stephen Burke zejdzie na dno Bałtyku, by pokazać widzom National Geographic wrak olbrzymiego Grafa Zeppelina.

Po wojnie nazistowski lotniskowiec został wydobyty na powierzchnię przez Sowietów i odholowany na wody Bałtyku w celach eksperymentalnych. Radziecka armia chciała sprawdzić, ile taki okręt jest w stanie wytrzymać, zanim zatonie. Wykorzystano aż 2000 kg ładunków wybuchowych, by monumentalny Graf Zeppelin trafił na dno.

Zobaczymy szczegóły drewnianego pokładu i gigantycznych łańcuchów kotwicy, a dzięki najnowocześniejszym sonarom przyjrzymy się wyrwie w pokładzie o długości ok. 30 m oraz śladom po użyciu kilku ton ładunków wybuchowych.

Od Atlantydy po tajemnice lotu MH370

Kolejne odcinki serii „Wyprawa na dno” przyniosą rozwiązanie równie ciekawych tajemnic. Od poszukiwań zaginionego samolotu MH370 Malaysia Airlines i legendarnej Atlantydy po zagrożenia dla podmorskich kabli telekomunikacyjnych, które łączą nas w ramach globalnej sieci. Twórcy programu rzucą nowe światło na tajemnice ludzkiej cywilizacji oraz historii Ziemi, odkrywając zatopione miasta, spoczywające na dnie wraki oraz cuda natury schowane pod powierzchnią fal. Międzynarodowa premiera serii odbędzie się na antenie National Geographic w 172 krajach i 43 wersjach językowych.

„Wyprawa na dno” – opisy odcinków (kolejność emisji może ulec zmianie)

Odc. Sekrety nazistów 

Uważamy, że wiemy wszystko o opracowanych przez Hitlera planach podboju świata, ale niewielu z nas słyszało o tym, że naziści prowadzili tajemną wojnę, której teatrem były oceany. Specjaliści od podwodnej archeologii i historycy wyruszają na poszukiwana sekretów Hitlera ukrytych głęboko w morskiej toni. Naukowe dane i zaawansowane symulacje komputerowe pomogą im szczegółowo zbadać zaginione wraki II wojny światowej. Jednym z nich jest Graf Zeppelin spoczywający na dnie Bałtyku, odnaleziony w 2006 roku przez polską ekipę hydrologów. Skąd na pełnym morzu wziął się jedyny lotniskowiec w historii III Rzeszy, skoro nigdy nie wziął udziału w walce?

Odc. Zatopione skarby 

Przez stulecia statki pełne skarbów pływały po oceanach, przewożąc w swoich ładowniach skrzynie pełne srebra, złota i kamieni szlachetnych. Wiele z nich nigdy nie zostało odnalezionych i nadal spoczywa na morskim dnie. Archeolodzy morscy i łowcy skarbów wykorzystują najnowszą technologię mapowania dna morza, aby odnaleźć zatopione kosztowności. Symulacja dna oceanów odsłoni przez nami miejsca, w których znaleziono wraki statków przewożących bezcenne ładunki.

Odc. Zaginione cuda Egiptu 

Starożytne państwo egipskie, jedna z najwspanialszych cywilizacji na ziemi, rozwijało się w dolinie Nilu. Naukowe dane oraz symulacje komputerowe dna tej gigantycznej rzeki i otaczających ją piaskowych wydm, tworzą obraz zaginionych cudów starożytnej cywilizacji, monumentalnych twierdz i wyjaśniają nam źródła obsesji starożytnych Egipcjan na punkcie życia pozagrobowego.

Odc. Zatoka Meksykańska 

Symulacja komputerowa dna Zatoki Meksykańskiej odsłania przed nami zabójcze tajemnice, które pokazują w nowym świetle historię Ameryki Północnej. Okazuje się, że klucz do poznania sekretów morskiego handlu, niewolnictwa, toczonych na przestrzeni stuleci wojen, branży naftowej, a nawet zagłady dinozaurów jest schowany głęboko pod wodą.
Odc. Największe krążowniki 
Bitwa jutlandzka była najkrwawszą morską batalią w historii. Została stoczona w 1916 roku przez flotę brytyjską i niemiecką. Dzień po zakończeniu krwawej potyczki, obie strony ogłosiły zwycięstwo. Ale kto faktycznie wygrał to starcie? Archeolodzy morscy i historycy badają dno Morza Północnego, aby przyjrzeć się jednemu z największych krążowników I wojny światowej i dowiedzieć się, co wydarzyło się, kiedy wszelkie ślady bitwy pochłonęła woda.

Odc. Zabójczy Pacyfik 

Pacyficzny pierścień ognia to podwodne pasmo wulkanów, często nawiedzane przez gigantyczne trzęsienia ziemi i tsunami. W jego bezpośrednim sąsiedztwie mieszka pół miliarda ludzi, którzy żyją na tykającej bombie. Twórcy programu wykorzystują animacje komputerowe oraz najnowsze technologie mapowania dna morskiego, aby osłonić dno Pacyfiku, wyjaśnić mechanizmy procesów geologicznych odpowiedzialnych za najbardziej katastrofalne w skutkach kataklizmy na Ziemi i przestrzec nas przed zagrożeniem ukrytym w pobliżu wybrzeży Ameryki Północnej, Japonii i Nowej Zelandii.

Odc. Zaginione światy Morza Śródziemnego

W starożytności w basenie Morza Śródziemnego rozwijały się jedne z najwspanialszych cywilizacji świata. Twórcy programu wykorzystują wyniki najnowszych badań naukowych i grafikę komputerową, aby odsłonić dno oceanu, rozwiązać zagadki powstania i upadku kultury minojskiej i hellenistycznej, a także Kartaginy i Imperium Rzymskiego. Opowiedzą nam też o potężnych siłach natury, które są aktywne w tym regionie.

Odc. Lot 370 Malaysia Airlines 

Co stało się z samolotem Malaysia  Airlines, który wykonywał lot MH370? Komputerowa rekonstrukcja i  komentarze specjalistów ds. badania dna morza wyjaśniają, dlaczego  namierzenie maszyny, która zniknęła w odmętach oceanu jest prawdziwym  wyzwaniem. Jak to możliwe, że malezyjski samolot nagle zniknął bez śladu  z radarów i dlaczego najnowsze technologie nie są w stanie pomóc nam w  odnalezieniu jego wraku? Twórcy serii „Wyprawa na dno” przedstawiają  kulisy najdłuższych poszukiwań w historii lotnictwa cywilnego.

Odc.  Tajemnice Morza Chińskiego

Morze Chińskie – miejsce największej bitwy morskiej w historii. Najbardziej zaawansowane sonary i grafika   komputerowa pozwalają twórcom programu odtworzyć na ekranie największy   statek wojenny w historii świata, zabójczą, starożytną broń i w sugestywny sposób przedstawić podmorskie zagrożenie, które mogłoby w   ułamku sekundy zniszczyć całą sieć internetową.

Odc. Legendy o Atlantydzie 

Spod wody wyłaniają się niezwykłe dowody na istnienie zaginionych cywilizacji. W programie po raz pierwszy  zobaczymy podwodne   piramidy w pobliżu wybrzeży Japonii oraz mityczną  Atlantydę. Czy są to faktycznie miejsca, w których rozwijały się kiedyś starożytne   cywilizacje czy ukształtowane na ich podobieństwo formacje geologiczne? Twórcy programu „Wyprawa na dno” wykorzystują  najnowsze techniki   symulacji komputerowej, aby dowiedzieć się, co naprawdę skrywa morskie   dno. W znalezieniu odpowiedzi na to pytanie  pomagają im specjaliści od podwodnej archeologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *