Aleksandra Mirosław wygrywa Plebiscyt „Przeglądu Sportowego”
W jubileuszowej, 90. edycji Plebiscytu „Przeglądu Sportowego” triumfowała jedyna polska mistrzyni olimpijska z Paryża – Aleksandra Mirosław. Tuż za nią uplasowała się lekkoatletka Natalia Bukowiecka, a plebiscytowe podium uzupełnił jeden z liderów siatkarskiej reprezentacji Polski – Wilfredo Leon. Laureatów najbardziej prestiżowego plebiscytu sportowego w Polsce tradycyjnie ogłoszono podczas Gali Mistrzów Sportu.
Aleksandra Mirosław – zwyciężczyni 90. Plebiscytu „Przeglądu Sportowego” na Najlepszego Sportowca Polski 2024 roku – do Paryża jechała jako faworytka i wytrzymała presję. W drodze po złoto igrzysk olimpijskich dwa razy poprawiała własny rekord świata we wspinaczce sportowej na czas. Natalia Bukowiecka, jeszcze pod panieńskim nazwiskiem Kaczmarek, w biegu na 400 m nie tylko sięgnęła w Rzymie po złoto mistrzostw Europy, ale poprawiła także rekord Polski ustanowiony prawie pół wieku temu przez Irenę Szewińską, a na igrzyskach dołożyła do tego brązowy medal. Wilfredo Leon był najlepiej punktującym i zagrywającym siatkarzem igrzysk w Paryżu. Do srebra olimpijskiego i brązu Ligi Narodów dorzucił jeszcze triumf w klubowych mistrzostwach świata i mistrzostwo Włoch.
– Historia naszego Plebiscytu pokazuje, że medale olimpijskie kibice cenią najwyżej. Nie może więc dziwić, że triumfatorką tegorocznej edycji została Aleksandra Mirosław, która jako jedyna z reprezentacji Polski wywalczyła w Paryżu złoto, a większość medalistów z igrzysk znalazło się wśród laureatów Plebiscytu. Jesteśmy dumni z naszej tradycji wyborów najlepszego sportowca Polski – tegoroczny Plebiscyt „Przeglądu Sportowego” odbył się już po raz 90. Za to w przyszłym roku celebrować będziemy stulecie Plebiscytu, którego pierwsza edycja zorganizowana została w roku 1926 – powiedział Paweł Wołosik, redaktor naczelny „Przeglądu Sportowego”.
Czytelnicy „Przeglądu Sportowego”, użytkownicy Onetu oraz widzowie Telewizji Polsat docenili także triumfatorkę dwóch ostatnich edycji Plebiscytu – Igę Świątek, która tym razem zajęła czwarte miejsce. Na piątym miejscu znalazł się tym razem Bartosz Zmarzlik, który po raz piąty sięgnął w tym sezonie po mistrzostwo świata na żużlu. Szósta lokata przypadła Darii Pikulik, która w Paryżu wywalczyła srebrny medal w kolarstwie torowym w konkurencji omnium. Siódma była kolejna zdobywczyni medalu olimpijskiego Julia Szeremeta, na który polski boks czekał od 1992 roku. Ósme miejsce w Plebiscycie zajął napastnik reprezentacji Polski i FC Barcelona Robert Lewandowski. Wśród laureatów Plebiscytu znalazła się także Klaudia Zwolińska – wicemistrzyni olimpijska w kajakarstwie górskim (dziewiąta) i pływak Ksawery Masiuk, który z mistrzostw Europy w Belgradzie przywiózł aż cztery medale (dziesiąty).
Kapituła Plebiscytu, którą tworzą dziennikarze „Przeglądu Sportowego, wyłoniła również laureatów w kategoriach dodatkowych. Prestiżowego Superczempiona odebrał legendarny skoczek narciarski Wojciech Fortuna – pierwszy polski złoty medalista olimpijski z igrzysk zimowych.
Drużyną Roku uznano reprezentację Polski w piłce siatkowej mężczyzn, która wywalczyła w Paryżu srebrne medale. Siatkarze zdobyli także brąz Ligi Narodów, a o skali dominacji ich dyscypliny w Polsce świadczy fakt, że w historii Plebiscytu reprezentacja siatkarzy została najlepszą drużyną roku już po raz dziewiąty. Trenerem Roku został szkoleniowiec, a także mąż mistrzyni olimpijskiej – Mateusz Mirosław. Za Sportowe Wydarzenie Roku uznano rozgrywany po raz kolejny na Stadionie Śląskim 15. Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej, który został uznany przez World Athletics nie tylko za najlepszy jednodniowy mityng lekkoatletyczny w roku 2024, ale także w historii. W kategorii Sport Bez Barier wyróżnione zostały trzy zespołu ampfutbolu – Reprezentacja Polski Kobiet w Ampfutbolu, Reprezentacja Polski Mężczyzn w Ampfutbolu oraz Wisła Kraków Ampfutbol. Największym Mecenasem Sportu i Kultury został Totalizator Sportowy właściciel marki Lotto, a Sportową Inspiracją Roku – Drużyna Paralimpijska. Wręczono też stypendia Ministra Sportu i Turystyki, które otrzymali trenerzy: Tomasz Saska, Laura Chrzanowska i Bernard Werner.
W 90. edycji Plebiscytu za pomocą tradycyjnych kuponów publikowanych w „Przeglądzie Sportowym” oraz w wybranych wydaniach dziennika „Fakt” i „Fakt TV”, online i poprzez SMS-y oddano ponad dwukrotnie więcej głosów, niż w poprzednim roku, a liczba punktów, którą otrzymali wszyscy nominowani sportowcy przekroczyła 2,5 miliona. Podobnie, jak w latach ubiegłych, finalna kolejność dziesiątki najlepszych polskich sportowców roku została ustalona w głosowaniu SMS-owym podczas Gali Mistrzów Sportu.
foto. Piotr Kucza/FotoPyK
Laureaci 90. Plebiscytu „Przeglądu Sportowego” na Najlepszego Sportowca Polski 2024 roku
1. ALEKSANDRA MIROSŁAW (wspinaczka sportowa)
2. Natalia Bukowiecka (lekkoatletyka)
3. Wilfredo Leon (siatkówka)
4. Iga Świątek (tenis)
5. Bartosz Zmarzlik (żużel)
6. Daria Pikulik (kolarstwo)
7. Julia Szeremeta (boks)
8. Robert Lewandowski (piłka nożna)
9. Klaudia Zwolińska (kajakarstwo górskie)
10. Ksawery Masiuk (pływanie)
Kategorie dodatkowe:
– SUPERCZEMPION – Wojciech Fortuna
– TRENER ROKU – Mateusz Mirosław
– DRUŻYNA ROKU – Reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzn
– SPORTOWE WYDARZENIE ROKU – 15. Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej
– SPORT BEZ BARIER – Reprezentacja Polski Kobiet w Ampfutbolu, Reprezentacja Polski Mężczyzn w Ampfutbolu, Wisła Kraków Ampfutbol
– NAJWIĘKSZY MECENAS SPORTU I KULTURY – Totalizator Sportowy właściciel marki Lotto
– STYPENDIUM MINISTRA SPORTU I TURYSTYKI – Tomasz Saska, Laura Chrzanowska, Bernard Werner
– SPORTOWA INSPIRACJA ROKU – Drużyna Paralimpijska
Partnerem Strategicznym 90. Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Polski 2024 roku jest ORLEN. Partner Główny: Totalizator Sportowy właściciel marki LOTTO. Partnerzy: PZPN, 4F, OSHEE, Grupa LUXMED, 3W, Newspix.pl, MARBELLA Houses, zondacrypto, Uber, Województwo Śląskie, Stadion Śląski, PGE Energia Ciepła. Audytor Plebiscytu: EY. Patronat Honorowy: Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerzy Medialni: ONET, Przegląd Sportowy, Polsat, Polsat Sport.
O Plebiscycie „Przeglądu Sportowego”
W 1926 roku z inicjatywy ówczesnego redaktora naczelnego „Przeglądu Sportowego” Kazimierza Wierzyńskiego postanowiono, aby w plebiscycie czytelniczym wybierać corocznie dziesięciu najlepszych sportowców Polski, z których pierwszy zyska miano Sportowca Roku. Wśród zwycięzców Plebiscytu są legendarni sportowcy 20-lecia międzywojennego – Halina Konopacka, Jadwiga Jędrzejowska, Janusz Kusociński, Wacław Kuchar czy Stanisław Marusarz, sławy powojenne – Irena Szewińska, Janusz Sidło, Ryszard Szurkowski, Władysław Kozakiewicz, Zbigniew Boniek oraz współcześni herosi z Justyną Kowalczyk, Otylią Jędrzejczak, Adamem Małyszem, Anitą Włodarczyk, Kamilem Stochem, Bartoszem Kurkiem, Bartoszem Zmarzlikiem, Robertem Lewandowskim i Igą Światek na czele. Plebiscyt „Przeglądu Sportowego” to drugi najstarszy tego typu konkurs na świecie – rok wcześniej nagrody najlepszemu sportowcowi roku w Szwecji zaczął przyznawać dziennik „Svenska Dagbladet”.
źródło. Ringier Axel Springer Polska