DVB-TMediaTVPZapowiedzi TV

„Czas pieniądza” i „Śladami Eskulapa” – premiery w TVP Historia

Od czwartku, 8 kwietnia TVP Historia zaprasza na premierowe odcinki nowych pasm dokumentalnych. O godz. 17:05 emitowany będzie „Czas pieniądza” – magazyn autorstwa Bartłomieja Grudnika i Agnieszki Żmijewskiej poświęcony historii pieniądza i bankowości. O godz. 18:20 TVP Historia zaprasza na premierowe odcinki cyklu o historii medycyny pt. „Śladami Eskulapa”.

 

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected

      „Czas pieniądza”

      Emisja od 8 kwietnia, w czwartki o godz. 17:05

      Magazyn realizowany jest wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim. Autorzy Bartłomiej Grudnik i Agnieszka Żmijewska w ciekawy i przystępny sposób wyjaśnią, skąd wzięły się pieniądze, jak wyglądały w różnych epokach i krajach oraz do czego służą. Poznamy historię polskiej bankowości centralnej oraz waluty. W programie m.in. również o zbiorach „Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego”. Omówione zostaną ciekawostki, np.: jak powstają szkice i wzory banknotów NBP, dlaczego niektóre projekty nie zostały zrealizowane, gdzie drukuje się pieniądze, ile waży najcięższa moneta, dlaczego plastikowe karty i bankomaty zastąpiły bilon i banknoty.

      odc. 1 – Skąd pochodzą pieniądze

      Premierowy odcinek cyklu przybliży najstarsze formy płatności oraz procesy powstawania monet i banknotów. Na początku był handel wymienny towarów i usług. W Mezopotamii 3 tys. lat p.n.e. było nią zboże, Korei – ryż. Około VII wieku p.n.e. w Azji Mniejszej, pojawiły się pierwsze monety, coraz bardziej przypominające dzisiejsze pieniądze. Wykonane z metali, choć wygodniejsze w użyciu niż zboże, były ciężkie i zajmowały sporo miejsca w bagażu kupców. Następnie zastąpiły je pieniądze papierowe, które mając równowartość miar kruszców, zajmowały mało miejsca i były dużo wygodniejsze w kupieckich transakcjach. Wynalazcami pieniędzy papierowych byli Chińczycy. W czasach dynastii Tang, w latach 608-907 n.e., papierowe pieniądze zwano feiqian, czyli „latającymi”. Badania archeologiczne wykazały, że płacideł w postaci zboża używano na ziemiach polskich w jeszcze w II połowie X wieku. Pierwsze monety pojawiły się wraz z rządami Piastów, na przełomie X i XI wieku, natomiast pierwsze banknoty – po rozbiorach, podczas powstania pod wodzą Tadeusza Kościuszki. Naczelnik, aby zebrać fundusze niezbędne do sformowania oddziałów, puścił w obieg pierwsze pieniądze papierowe. Banknoty nosiły nazwę „polski złoty”.

      Śladami Eskulapa”

      Emisja od 8 kwietnia, w czwartki o godz. 18:20

      „Śladami Eskulapa” to cykl krótkich programów poświęconych historii medycyny, w których historycy dr hab. Wiktor Szymborski i dr Paweł F. Nowakowski wraz z zaproszonymi gośćmi: historykami medycyny, lekarzami akademickimi i kustoszami zbiorów muzealnych i archiwalnych przybliżą wiedzę o dziejach walki z chorobami.

      W oparciu o eksponaty muzealne prowadzący zaprezentują jak medycy w różnych epokach, radzili sobie z problemami zdrowotnymi. Ilustracją każdego z medycznych zagadnień będzie historyczny tekst źródłowy z opisem zabiegu, miejsca jego wykonywania i lekarskimi poradami medycznymi. Przybliżone zostaną również wybitne polskie postaci, które znacząco wpłynęły na rozwój wiedzy o danym schorzeniu, np. Józef Dietl, który rozwiązał problem kołtunienia włosów.

      Odcinki programu realizowane będą w obiektach związanych z historią medycyny, m.in.: w krakowskim Muzeum Farmacji i w schronie Oddziału Pierwszej Pomocy Medycznej przy szpitalu im. S. Żeromskiego.

      „Czas pieniądza” i „Śladami Eskulapa” są projektami zrealizowanymi od podstaw i wyprodukowanymi przez Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej

      Dodaj komentarz

      Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *