Canal+ PolskaMediaZapowiedzi TV

Doskonałe dokumnety w lipcu, w serwisie Canal+ online i na Planete+

W tym miesiącu, w PLANETE+ zadamy sobie pytanie, czy szczęście naprawdę można kupić? Dzięki pięknym ujęciom dokumentów przyrodniczych wybierzemy się w niesamowitą podróż w miejsca, gdzie natura wciąż niezmiennie zaskakuje człowieka. W PLANETE+ i CANAL+ online także kontrowersja! Dokumenty o tematyce LGBT, masowej produkcji mięsa, czy “płci” hormonów. Dla miłośników historii natomiast kilka propozycji, na przykład o tajemnicach neutralnej Portugalii w czasie II wojny światowej.

 

PASMO HIT PLANETE+

“Jak wyprodukować szczęście”, film dokumentalny, już dostępny w serwisie CANAL+ online.

– Szczęście to biznes. Dokument poświęcony fenomenowi samorozwoju.

Szczęście – oto największa wartość. Każdy pragnie być szczęśliwym. To oczywiste. W dzisiejszym świecie jest to wyjątkowo proste! “Wystarczy” przeczytać tony książek, zainstalować aplikację do medytacji, czy skorzystać z usług trenera rozwoju osobistego – tak bardzo popularnego ostatnio “kołcza”. Prekursorem tego nurtu był Anthony Robbins, który w latach 90. w Stanach Zjednoczonych doszedł o pozycji multimilionera “pomagając” ludziom osiągnąć miłość, szczęście i dobrobyt. Pracował z gwiazdami Hollywood, przedstawicielami rodów królewskich, krezusami finansowymi.

Współcześnie, zagubieni w pędzącej rzeczywistości, szukamy tego, co zapewni nam poczucie spełnienia. To dążenie daje pole do popisu rzeszy trenerów, coach’ów, przypadkowych influencerów, samozwańczych psychologów zalewających w ostatnim czasie Internet. Ten rynek szacuje się na 3 mld euro rocznie. Czyli – jest w czym wybierać. Co jednak, kiedy żonglując własną samoświadomością wybierzemy źle? I czy rzeczywiście chodzi o uzdrowienie znacznej części społeczeństwa? Czy jest to tylko, generujący krociowe zyski, nurt, promujący jako porządny obraz szczęśliwej, pogodzonej ze sobą jednostki, tak w rzeczywistości trudny do osiągnięcia?

“W głębi oceanu”, film dokumentalny, premiera w piątek 12.07 o godz. 21:50 w PLANETE+ oraz następnego dnia w serwisie CANAL+ online.

– Wielokrotnie nagradzany dokument o waleniach, zrealizowany dzięki współpracy ponad 100 filmowców i naukowców, obserwujących te fascynujące zwierzęta.

Wraz z autorami filmu przyjrzymy się wielu gatunkom waleni, zamieszkujących morza i oceany. Płetwale błękitne, humbaki, delfiny, orki i białuchy od lat budzą wielkie zainteresowanie badaczy, a kolejne ekspedycje przynoszą nowe odkrycia na temat ich inteligencji, silnych więzi rodzinnych i społecznych, sposobów porozumiewania się, wyrażania emocji, działania w grupie i przekazywania wiedzy.

PASMO BIOGRAFIE

“Michael Caine. Proletariusz gwiazdorem”, film dokumentalny, film dokumentalny, już dostępny w serwisie CANAL+ online.

– Michael Caine i jego droga do sławy, od występów na deskach brytyjskich teatrów, po karierę w Hollywood i dwie statuetki Oscara®.

Michael Caine przyszedł na świat w 1933 roku w Londynie jako Maurice Joseph Micklewhite Jr. Jak to się stało, że chłopak ze skromnej robotniczej rodziny stał się aktorem i podbił Hollywood? Nestor kina ze swadą opowiada o swojej pracy i życiu prywatnym. Wspomina ludzi, których spotkał na różnych etapach kariery, takich jak Shirley MacLaine, Christopher Nolan, Paolo Sorrentino i David Bailey.

PASMO NIE TYLKO SEKS

“Hormony nie znają płci”, film dokumentalny, już dostępny w serwisie CANAL+ online.

– Czy rządzą nami hormony? Autorzy dokumentu przyglądają się popularnym mitom na ich temat, przytaczając wyniki najnowszych badań.

Hormony mają znaczący wpływ na ludzki organizm: przekształcają dzieci w dorosłych, kontrolują metabolizm i podsycają pragnienie miłości. Z ich powodu u nastolatków w okresie dojrzewania pojawiają się pryszcze, a u kobiet w czasie menopauzy uderzenia gorąca. Hormony oddziałują również na nasz nastrój i zachowanie. Ale czy wszystko, co się im przypisuje, jest prawdą, zwłaszcza w kontekście płci?

“Stonewall. LGBT na barykadzie”, film dokumentalny, premiera w środę 17.07 o godz. 23:00 w PLANETE+ oraz następnego dnia w serwisie CANAL+ online.

– W czerwcu 1969 roku nowojorska policja dokonała nalotu na gejowski klub Stonewall, co doprowadziło do wybuchu zamieszek i było punktem zwrotnym w walce o prawa osób LGBT.

Co roku w wielu miastach świata odbywają się tłumne Parady Równości. Jednak nie zawsze tak było, a społeczność LGBT musiała stoczyć długą walkę z dyskryminacją, której doświadczała na każdym kroku. A jak to się zaczęło? Posłuchamy uczestników wydarzeń z czerwca 1969 roku, kiedy to w gejowskim klubie Stonewall doszło do starć z policją. Był to początek ruchu na rzecz uznania praw osób o odmiennych orientacjach płciowych.

PASMO SZOK DOK

“Prawdziwy koszt mięsa”, film dokumentalny, już dostępny w serwisie CANAL+ online.

– Wnikliwe śledztwo w sprawie hodowli przemysłowej, przynoszącej niebotyczne zyski korporacjom kosztem niewyobrażalnego cierpienia zwierząt.

Co roku w rzeźniach całego świata ginie ponad 70 miliardów zwierząt. Zanim tam trafią, czeka je krótkie i pełne bólu życie w małych klatkach lub boksach – mają maksymalnie szybko przybierać na wadze. Aby je wykarmić, zużywa się wielkie ilości zboża, soi i wody. Zanieczyszczenie środowiska i emisja gazów cieplarnianych to kolejne skutki masowej produkcji mięsa. Jego globalne spożycie rośnie, podobnie jak zyski koncernów. Pytanie brzmi – jak wysoka jest to cena?

PASMO HISTORIA XX WIEKU

“Lizbona. Alianci kontra Faszyści”, film dokumentalny, już dostępny w serwisie CANAL+ online.

– Zmagania dyplomatów, tajne operacje i przemyt złota, czyli co działo się w neutralnej Portugalii w czasie II wojny światowej.

W 1940 roku, gdy w Europie szalała wojna, Portugalia świętowała 800-lecie istnienia, zachowując neutralność. Jej premier i dyktator, António de Oliveira Salazar, sprytnie lawirował między Hitlerem a Churchillem, zręcznie wykorzystując bogate zasoby naturalne i newralgiczne położenie Portugalii. Niewielki kraj stał się areną działań brytyjskich i niemieckich agentów, a do portu w Lizbonie zawijały statki pełne uciekinierów z ogarniętej wojną Europy.

PASMO HISTORIA

“Era bibliotek”, seria dokumentalna, premiera w czwartek 11.07 o godz. 21:50 w PLANETE+ oraz następnego dnia w serwisie CANAL+ online.

– Czy tradycyjne biblioteki odejdą do lamusa? Opowieść o najsłynniejszych bibliotekach świata, ich bogatej historii, pełnej wyzwań teraźniejszości oraz widokach na przyszłość.

W dobie digitalizacji i internetu wydawać by się mogło, że tradycyjne biblioteki kompletnie straciły rację bytu. A jednak ludzie wciąż wypożyczają papierowe książki. Wraz z autorami dokumentu wejdziemy do słynnych bibliotek świata, w których przechowywane są najcenniejsze rękopisy ludzkości oraz przyjrzymy się historii gromadzenia książek w jednym miejscu – od starożytności, do dzisiaj.

PASMO DZIKA NATURA

“Ocalić raj”, seria dokumentalna, premierowe odcinki od 17 lipca o godz. 16.00 w PLANETE+ oraz następnego dnia w serwisie CANAL+ online.

– Te rajskie zakątki są wymarzonym celem milionów turystów. Jak je ochronić przed zadeptaniem i ludzką chciwością?

Nadal są na świecie miejsca, w których dzikie piękno natury objawia się z całą mocą. Wodospady Iguazu na granicy Argentyny i Brazylii. Turkusowe jezioro Kajyngdy w Kazachstanie. Wyspy Galapagos z ich endemiczną fauną. Krystalicznie czysta rzeka Caño Cristales. Rozwój turystyki, rolnictwa i przemysłu jest zagrożeniem dla tych ziemskich rajów. Na szczęście nie brak ludzi, którzy chcą je ochronić.

PASMO NAUKA I TECHNIKA

“Podróż w głąb lodu”, film dokumentalny, premiera we wtorek 16.07 o godz. 21:50 w PLANETE+ oraz następnego dnia w serwisie CANAL+ online.

– Jakie tajemnice skrywa grenlandzki lądolód? Oto zapis fascynującej i pełnej niebezpieczeństw wyprawy do jego wnętrza.

Badania pokrywy lodowej Grenlandii są prowadzone od lat, lecz nadal brak precyzyjnej odpowiedzi na pytanie, jak szybko topnieje tam lód? Dokumentalista Lars Ostenfeld dołącza do trojga glacjologów, którzy chcą przeprowadzić szereg pomiarów. Wraz z prof. Alunem Hubbardem zapuszczają się do wnętrza mierzącego blisko 200 metrów głębokości młyna lodowcowego, czyli naturalnego, pionowego szybu w lodzie.

foto. © French Connection Films

źródło. Canal+ Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *