Filmy z Danielem Olbrychskim w Kino Polska i na Timeless Film Festival Warsaw!
„Nigdy nie będziesz aktorem!” – krzyczał na niego legendarny trener Zbigniew Zaremba, szkoleniowiec biegaczy warszawskiego Lotnika i polskiej kadry olimpijskiej. Chciał w ten sposób wymusić na swoim podopiecznym porzucenie aktorstwa na rzecz kariery biegowej, bo widział w nim spory talent. Ale Daniel Olbrychski postawił na swoim i kina nie porzucił. Ile straciła na tej decyzji krajowa lekkoatletyka – nie wiadomo. Za to wiemy, ile zyskało polskie kino; wyraźnie pokaże to retrospektywa filmów Daniela Olbrychskiego będąca częścią startującej 7 kwietnia drugiej edycji Timeless Film Festival Warsaw. Telewizja Kino Polska jest partnerem festiwalu i w kwietniu przygotowała dla widzów filmy z udziałem Olbrychskiego na antenie, m.in. kultowy „Potop”. Na kanale YouTube Kino Polska widzowie mogą również obejrzeć wyjątkowy wywiad z aktorem.
Daniel Olbrychski: twarzą w twarz z legendą
Historia Daniela Olbrychskiego to historia polskiego kina. Przed kamerą zadebiutował w roku 1963, jako kapral Koral w wojennym dramacie „Ranny w lesie” Janusza Nasfetera, ale jego pierwszą wielką rolą był Rafał Olbromski z „Popiołów” Andrzeja Wajdy. Reżyserowi polecił go Jan Kreczmar, rektor stołecznej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, w której studiował Olbrychski („Tu jest tylko jeden chłopiec, który wchodzi w grę. Niech pan nikogo innego nie szuka” – miał powiedzieć Wajdzie Kreczmar). A sam Andrzej Wajda był zachwycony energią emanującą z młodego aktora. Ta znajomość przetrwała zresztą lata; Olbrychski pojawiał się u Wajdy wielokrotnie, m.in. w nominowanych do Oscara „Ziemi obiecanej” i „Pannach z Wilka”.
Ale grał też udręczonych wewnętrznymi rozterkami bohaterów kina moralnego niepokoju („Struktura kryształu” i „Życie rodzinne” Krzysztofa Zanussiego), pojawił się w wybitnym tryptyku śląskim Kazimierza Kutza („Sól ziemi czarnej”), występował u Janusza Morgensterna, Piotra Szulkina, Jerzego Antczaka, Krzysztofa Kieślowskiego, Lecha Majewskiego, Agnieszki Holland… Zagrał we wszystkich trzech częściach filmowej adaptacji „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, a jego kreacja Kmicica w „Potopie” wywołała ogólnonarodową histerię; Olbrychski wspominał po latach, że ludzie wyzywali go, grozili mu pobiciem i wychodzili z tramwaju na jego widok – tak bardzo nie chcieli, żeby zagrał Sienkiewiczowskiego bohatera.
Jako jeden z niewielu krajowych aktorów regularnie pojawiał się też w kinie zagranicznym – m.in. w „Blaszanym bębenku” Volkera Schlöndorffa, „Jednych i drugich” Claude’a Leloucha, „Nieznośnej lekkości bytu” Philipa Kaufmana czy „Salt” Phillipa Noyce’a, gdzie zagrał u boku Angeliny Jolie.
To pokazuje, jak wszechstronnym aktorem jest Olbrychski – tak samo wiarygodny jako bohater filmowej wersji literackiego klasyka, jak i rozedrgany, poszukujący miłości dwudziestolatek, któremu przyszło wchodzić w dorosłość podczas głębokiej komuny. Jako młody bokser, XIX-wieczny właściciel fabryki czy też współczesny rosyjski agent. A poza tym Daniel Olbrychski jest w polskim kinie praktycznie od zawsze. W końcu debiutował… 62 lata temu!
Do programu retrospektywy na Timeless Film Festival Warsaw Daniel Olbrychski wybrał 19 pełnometrażowych filmów i pięć spektakli Teatru Telewizji. W programie znajdzie się osiem tytułów, a kolejnych 12 i pięć spektakli zostanie pokazanych w kinie Iluzjon po zakończeniu festiwalu. Daniel Olbrychski i twórcy związani z prezentowanymi filmami spotkają się z publicznością.
Partnerem retrospektywy jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, a partnerem festiwalu telewizja Kino Polska.
Filmy z udziałem Daniela Olbrychskiego na antenie Kino Polska w ramach cyklu Filmowa powtórka przed egzaminem:
5 kwietnia godz. 12:35 – „Ogniem i mieczem”
12 kwietnia, godz. 12:30 – „Zemsta”
13 kwietnia godz. 16:00 i 18 kwietnia godz. 10:55 – „Pan Tadeusz”
19 kwietnia, godz. 9:40 i 24 kwietnia godz. 12:45 – „Potop” część 1
20 kwietnia godz. 9:35 i 25 kwietnia godz. 13:30 – „Potop” część 2
21 kwietnia godz. 11:55 i 26 kwietnia godz. 12:45 – „Pan Wołodyjowski”
Pełna ramówka cyklu Filmowa powtórka przed egzaminem w Kino Polska: https://kinopolska.pl/filmowa-powtorka-przed-egzaminem/
Więcej informacji o Timeless Film Festival Warsaw (7-14 kwietnia) na stronie festiwalu: https://timelessfilmfestival.pl/pl/
foto, źródło. Kino Polska