Kultowy „E.T” Stevena Spielberga w listopadzie w Stopklatce
Zdobywca czterech Oscarów, wzruszająca opowieść o przyjaźni, którą pokochali widzowie na całym świecie – „E.T.” Stevena Spielberga, zostanie wyemitowana na kanale Stopklatka. Ten ponadczasowy film, zaliczany do nurtu kina Nowej Przygody, opowiada poruszającą historię przyjaźni 10-letniego chłopca i sympatycznego kosmity. Emocjonująca historia, której towarzyszą słynne słowa „E.T. Go Home” oraz charakterystyczna scena z rowerem latającym na tle księżyca wzrusza i bawi kolejne pokolenia już od ponad 40 lat. Dla starszych widzów będzie to sentymentalna podróż do młodości, a dla młodszych – wprowadzenie w świat klasyka pełnego magii. Film zostanie wyemitowany 10 listopada o godzinie 13:00 oraz 11 listopada o godzinie 10:30.
Kino nowej przygody – nurt, który pokochały pokolenia
Kino Nowej Przygody to termin wprowadzony przez uznanego polskiego filmoznawcę Jerzego Płażyńskiego. Odnosi się do nurtu w amerykańskim kinie rozrywkowym, który pojawił się pod koniec lat 70 i zrewolucjonizował sposób opowiadania filmowych historii. Produkcje te są pełne przygód, humoru i wyobraźni, rozbudziły miłość do kina i prezentują światy, oddziałujące na wyobraźnię widza. Największymi twórcami tego nurtu byli: Steven Spielberg, George Lucas czy Robert Zemeckis. Ich filmy takie jak „Bliskie spotkania trzeciego stopnia”, „E.T.”, „Goonies” czy oczywiście całe serie – „Gwiezdne Wojny, „Indiana Jones” i „Powrót do przyszłości”, łączyły dynamiczną akcję, przygodę, humor i elementy science fiction. Kluczową rolę odgrywał tu bohater – postać charyzmatyczna, cechująca się niespotykaną odwagą, która prowadzi widza przez świat pełen przygód. Niezaprzeczalną zasługą tego nurtu było także wprowadzenie nowatorskich efektów specjalnych, które zrewolucjonizowały przemysł filmowy. Sceny takie jak latający rower w „E.T”, spektakularne bitwy w „Gwiezdnych Wojnach” na stałe zapisały się w historii kinematografii i sercach widzów.
„E.T.”- film który łączy pokolenia
Film „E.T.” (1982) Stevena Spielberga to jedno z najwybitniejszych dzieł kina Nowej Przygody. Opowiada poruszającą historię przyjaźni pomiędzy 10-letnim Elliotem, chłopcem mieszkającym na przedmieściach Kalifornii, a kosmitą, który przypadkowo zostaje na Ziemi po ekspedycji badawczej. Nowy przyjaciel pojawia się w życiu Elliota w trudnym momencie – chłopiec czuje się samotny i zagubiony po rozwodzie rodziców. Ich niezwykła więź dostarcza widzom wiele emocji. Determinacja chłopca, jego rodzeństwa i przyjaciół, aby ocalić przybysza z kosmosu przed naukowcami i rządowymi agentami, do samego końca trzyma w napięciu. Scenariusz autorstwa Melissy Mathison doskonale oddaje emocje i relacje między bohaterami.
Postać „E.T.” – wyzwanie lat 80-tych
Kreacja „E.T.” była dla Spielberga dużym wyzwaniem. W projektowaniu kosmity brali udział m.in. ilustrator Ed Verreaux i Włoch Carlo Rambaldi. Inspiracją dla wyglądu E.T. były portrety Alberta Einsteina, Ernesta Hemingwaya i Carla Sandburga z późniejszych lat ich życia. Głos postaci był efektem pracy kilku osób, w tym samego Stevena Spielberga, który z offu podpowiadał kwestie aktorom.
Młodzi aktorzy jako jeden z elementów sukcesu filmu
Ogromny sukces filmu zawdzięczamy także grze młodych aktorów. Henry Thomas, wcielający się w postać Elliotta, stworzył jedną z najbardziej pamiętnych kreacji dziecięcych w historii kina, a Drew Barrymore, dzięki roli Gertie, niemalże z dnia na dzień stała się ulubienicą Hollywood.
Od momentu premiery w 1982 roku „E.T.” zyskał status kultowego dzieła, którego niepowtarzalna atmosfera i emocje poruszają zarówno młodych jak i starszych widzów. Ten film o marzeniach, nadziei i magii przyjaźni do dziś pozostaje jednym z najważniejszych osiągnięć w historii kina.
Harmonogram emisji:
E.T. – sobota, 10 listopada, godz: 13:00 | niedziela 11 listopada, godz: 10:30
foto,źródło. Stopklatka