Marzec na kanale Polsat Viasat History
W nadchodzącym miesiącu Polsat Viasat History poleca: Premierę serii „Cesarz: powstanie i upadek dynastii”, w której poznamy najbardziej burzliwy okres w historii Rzymu. Premierę serii „Ci, którzy przeżyli: katastrofa w Andach” – w ramach cyklu „Niedziele z katastrofami”. W ramach tego cyklu przedstawimy również program „Tsunami: dzień wielkiej fali”.
Machu Picchu: kamienne miasto
Piątek 28 marca, godz. 21:00
Liczba odcinków: 1 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia starożytna/ architektura/ nauka/ wyprawy
Tytuł oryginalny: Machu Picchu: City of Stone
Rok: 2024
Na południu Peru znajduje się miasto Inków, niezamieszkałe od kilku stuleci, ale wciąż praktycznie nienaruszone: Machu Picchu. Odkryte na początku XX wieku, przyciąga co roku miliony turystów: wszystkich fascynują niezwykłe umiejętności potężnej cywilizacji, która je zbudowała. Na wysokości ponad 2400 metrów n.p.m. Inkowie zdołali wciąć się głęboko w skały, aby wznieść arcydzieło architektury i inżynierii w doskonałej harmonii z naturą.
Choć Inkowie nie posiadali żadnego systemu pisma, udało im się opracować złożony system odprowadzania wody i zaprojektować budynki zgodnie z mapą nieba. Teraz, dzięki badaniom ekspertów, możemy odkryć sekrety stojące za budową Machu Picchu i geniuszem inkaskich budowniczych.
Tatuażysta z Auschwitz: historia prawdziwa
Sobota 1 marca, godz. 21:00
Liczba odcinków: 1 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia/ wojna/ biografie
Tytuł oryginalny: The True Story of the Tattooist of Auschwitz
Rok: 2024
Niezwykła historia Laliego Sokolova została po raz pierwszy opisana w międzynarodowym bestsellerze „Tatuażysta z Auschwitz” autorstwa nowozelandzkiej pisarki Heather Morris. Lali był młodym słowackim Żydem. Kiedy w 1942 r. trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, przetrwał, bo został obozowym tatuażystą. Gitę poznał, kiedy tatuował jej obozowy numer – to była miłość od pierwszego wejrzenia.
Ryzykując własnym życiem, Lali wykorzystał swoją pozycję, aby zapewnić im obojgu przetrwanie pośród koszmaru; po wyzwoleniu odnaleźli się i pobrali. Później uciekli z komunistycznej Czechosłowacji do Australii, gdzie spędzili resztę życia. W 80. rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz ten niezwykły dokument zabierze nas z powrotem do najmroczniejszych rozdziałów historii poprzez emocjonalną podróż, w której przewodnikiem jest Gary – syn Laliego i Gity. Gary zbiera się na odwagę, by po raz pierwszy odwiedzić Auschwitz – miejsce, gdzie poznali się jego rodzice.
Cykl: Niedziele z katastrofami
W każdą niedzielę marca od godz. 21:00
Były takie wydarzenia, które zmieniły historię w XX i XXI wieku; od wstrząsających opowieści o przetrwaniu w programie „Ci, którzy przeżyli: katastrofa w Andach” do przełomowych odkryć na temat zabójstwa prezydenta Kennedy’ego; od najnowocześniejszych analiz podważających ustalone teorie na temat zniknięcia lotu MH370 po straszliwą katastrofę ukazaną w programie „Tsunami: dzień wielkiej fali”.
Wszystkie te momenty nadal kształtują naszą zbiorową pamięć. Najnowsze analizy zabójstwa JFK sugerują, że przez kilkadziesiąt lat błędnie interpretowano informacje na temat drugiego strzelca. W programie „Waco: nieznane fakty” poznamy długo ukrywane informacje o słynnym oblężeniu siedziby sekty religijnej przez agentów FBI. Nowe informacje i skrupulatne badania pozwolą nam odkryć nieznane wcześniej fakty kryjące się za wydarzeniami, które wstrząsnęły światem.
Ci, którzy przeżyli: katastrofa w Andach
Niedzielę 2 marca od godz. 21:00
Sezon: 1
Liczba odcinków: 3 x 60 min
Gatunek: Dokument/ „reality TV”/ historia/ treści dla dorosłych
Tytuł oryginalny: Alive: The Andes Plane Disaster
Rok: 2023
W październiku 1972 r. w wysokich Andach rozbił się samolot z urugwajską drużyną rugby na pokładzie. Pasażerowie utknęli w jednym z najbardziej nieprzyjaznych środowisk na świecie, bez nadziei na ratunek.
Przez ponad dwa miesiące walczyli z głodem i hipotermią i kryli się przed lawinami — aż w końcu znaleźli w sobie siłę, by spróbować niewyobrażalnie trudnej i niebezpiecznej wędrówki przez dzikie, niegościnne góry. Dzięki barwnym opowieściom ocalałych poznamy całą historię ich heroizmu, znaną dziś jako „cud w Andach”; to głęboko poruszająca historia, która nikogo nie pozostawia obojętnym.
Cesarz: powstanie i upadek dynastii
W każdy wtorek od 4 marca, godz. 21:00
Sezon: 1
Liczba odcinków: 3 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia starożytna/ biografie/ polityka i władza
Tytuł oryginalny: Emperor: The Rise and Fall of a Dynasty
Poznajmy najbardziej burzliwą erę w historii Rzymu. Oto historia pierwszych pięciu cesarzy – i stojących za nimi potężnych kobiet. Ta seria ukazuje chaos, który nastąpił po zabójstwie Juliusza Cezara, oraz powstanie jednej z najbardziej niesławnych dynastii w historii, zamieszanej w mnóstwo skandali.
Dzieje władców Rzymu oglądamy z perspektywy Liwii, matriarchini klanu Cezarów. Poznamy pięciu żądnych władzy cesarzy – Augusta, Tyberiusza, Kaligulę, Klaudiusza i Nerona – z których każdy był uwikłany w brutalną walkę o dominację napędzaną pragnieniem władzy, seksu i przemocy.
Tsunami: dzień wielkiej fali
Niedzielę 9 marca od godz. 21:00
Sezon: 1
Liczba odcinków: 2 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia/ przyroda/ katastrofy/ nauka/ technologia
Tytuł oryginalny: Tsunami: The Day The Wave Hit
Rok: 2024
26 grudnia 2004 r. głęboko pod Oceanem Indyjskim doszło do potężnego trzęsienia ziemi. Zaledwie niecałe dwie godziny później ogromna fala przemieszczająca się z prędkością niemal 500 kilometrów na godzinę uderzyła w Indonezję, Sri Lankę i Tajlandię. Program opowiada historię tragicznego w skutkach tsunami — minuta po minucie, w najdrobniejszych szczegółach.
Program jest kroniką zniszczeń i ludzkiego cierpienia, które ukazuje poprzez dramatyczne i często heroiczne indywidualne historie. Zobaczymy poruszające, w dużej części nigdy wcześniej niepublikowane materiały archiwalne. Poznamy także naukowe wyjaśnienia zjawisk związanych z trzęsieniami ziemi i następującymi po nich tsunami.
Kobiety wikingów: nieznana historia
Sobota 8 marca godz. 20:00
Liczba odcinków: 1 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia/ technologia/ wyprawy
Tytuł oryginalny: Viking Women: The Untold Story
Rok: 2024
Na Islandii odkryto miejsce pochówku łodziowego zawierającego szczątki kobiety, co dowodzi, że kobiety wikingów brały udział w łupieżczych wyprawach swoich mężów. Jaką rangę zajmowały kobiety w tym hierarchicznym społeczeństwie, rzekomo zdominowanym przez mężczyzn? Były strażniczkami domowego ogniska, niewolnicami lub służącymi, ale mogły być rzemieślnikami, kupcami, duchowymi przywódcami i strategami politycznymi.
To nowe spojrzenie, oparte na najnowszych odkryciach naukowych – i zilustrowane spektakularnymi obrazami z gry wideo „Assassin’s Creed Valhalla” firmy Ubisoft – ujawnia złożone relacje społeczne i oferuje zniuansowany i dokładny portret kobiet z mroźnej Północy.
Dlaczego znikają samoloty: zagadka lotu MH370
Niedzielę 16 marca godz. 21:00
Liczba odcinków: 1x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia/ nauka/ technologia
Tytuł oryginalny: Why Planes Vanish: The Mystery of Flight MH370
Rok: 2024
8 marca 2014 r.: Boeing 777 przewożący 239 pasażerów i członków załogi z Kuala Lumpur do Pekinu — lot MH370 — zniknął z radarów kontrolerów ruchu lotniczego. Samolot nie wysłał żadnego sygnału alarmowego i nikt go więcej nie widział, ale wkrótce pojawiły się zaskakujące dowody na to, że maszyna zboczyła z zaplanowanej trasy lotu i kontynuowała lot w nieznanym kierunku przez kolejne siedem godzin.
Co mogło spowodować, że samolot tak drastycznie zboczył z kursu? Dopiero niedawno pojawiły się nowe dowody na możliwą lokalizację MH370 dzięki pionierskiej technologii radiowej, która nigdy wcześniej nie była używana do znajdowania zaginionych samolotów. W programie wypowiadają się naukowcy prowadzący takie badania. Czy rzeczywiście nowa technologia pozwoli po latach wyjaśnić tę zagadkę?
foto, źródlo. Viasat