Internet & Gry - Reklama

Oszuści podszywają się pod Pocztę Polską

Kto z nas nie lubi dostawać paczek? Niezależnie od tego, czy to zamówiony gadżet, długo wyczekiwany prezent, czy niespodziewana przesyłka, powiadomienie zawsze budzi ekscytację. Niestety, oszuści doskonale to wykorzystują. W ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się fałszywe maile rzekomo od Poczty Polskiej, informujące o konieczności uiszczenia „opłaty celnej”. Wystarczy kliknąć link, podać dane karty i… pożegnać się z pieniędzmi. Brzmi znajomo? Jeśli tak – czas na szybki kurs obrony przed cyberprzestępcami!

 

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected

      Jak wygląda schemat oszustwa?

      Podczas codziennego przeglądania poczty, znajdujesz interesujący e-mail dotyczący Twojej przesyłki. Wiadomość wygląda profesjonalnie i przypomina oficjalną korespondencję Poczty Polskiej. Zawiera logo, sformalizowany język i informacje o „koniecznej dopłacie celnej”. W mailu znajduje się odnośnik do rzekomej strony Poczty Polskiej.

      Szybko klikasz link, żeby tam uregulować płatność… i niestety tak wpadasz w pułapkę. Witryna wygląda autentycznie, ale niestety jest podrobiona! Formularz na fałszywej stronie wymaga podania numeru karty płatniczej oraz kodu CVC/CVV. Po wpisaniu tych informacji możesz otrzymać wiadomość SMS z kodem autoryzacyjnym. Podanie go na stronie oznacza zatwierdzenie transakcji i utratę pieniędzy.

      Pamiętaj! Cyberprzestępcy celowo stosują zwroty takie jak: „ostatnia szansa na odbiór paczki”, „tylko dziś możesz dokonać opłaty”, żeby wymusić pośpiech i przyspieszyć działanie. W tym przypadku czas działa na Twoją korzyść, więc nie postępuj pochopnieinformuje Karolina Kmak starsza specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa.

       

       

      Co mogę zrobić, gdy na moją skrzynkę wpadnie taka wiadomość?

      – Nie klikaj nieznanych linków – nie tylko z maili, ale także z SMS!

      – Sprawdź witrynę, na której się znajdujesz. Jeśli w pasku adresu widzisz dziwną nazwę, np. poczta-pollskaa[.]com to znak ostrzegawczy.

      – Nigdy nie podawaj danych karty na nieznanych stronach – ta jedna prosta zasada może uratować Twoje oszczędności!

      – Nie daj się presji czasu. Oszuści są świetnie przygotowani i celowo stosują techniki manipulacyjne, żeby wymusić szybkie działanie.

      – Zgłoś podejrzane wiadomości do CyberRescue.

      Dane karty trafiły na fałszywą stronę. Co teraz?

      Spokojnie! Już tłumaczymy jak ochronić Twoje oszczędności. Natychmiast skontaktuj się z bankiem, wyzeruj limity i zastrzeż kartę, (dzięki temu nie dojdzie do transakcji). Monitoruj wyciągi bankowe, a także sprawdź, czy nie doszło do nieautoryzowanych pobrań środków z rachunku.

      Ataki phishingowe, w których cyberprzestępcy podszywają się pod znane firmy to popularna metoda wyłudzeń. Dlatego nie daj się nabrać na presję czasu, nie klikaj podejrzanych linków i nigdy nie podawaj danych karty! W przypadku podejrzeń lepiej samodzielnie skontaktować się z Pocztą Polską, zamiast ufać niespodziewanym wiadomościom.

      foto, źródło. CyberRescue

      Dodaj komentarz

      Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *