Canal+ PolskaMediaZapowiedzi TV

Sierpniowe nowości Planete+

W dokumencie Wernera Herzoga POD WULKANEM. REQUIEM DLA KATII I MAURICE’A KRAFFTÓW poznamy historię niezwykłego życia i śmierci pary francuskich wulkanologów. W filmach APLIKACJE. DOPAMINOWA PUŁAPKA oraz MROCZNA STRONA ALGORYTMÓW przyjrzymy się mechanizmom uzależnień od aplikacji, które świadomie wykorzystują ich twórcy oraz o tym, jak algorytmy cyfrowe wpływają na nasze życie zwłaszcza wtedy, gdy podejmują błędne decyzje. W dokumencie MĘŻCZYŹNI WOBEC ABORCJI oraz KOD STRACHU. GEJE W KAMERUNIE spojrzymy na trudne kobiece decyzje męskim okiem oraz zobaczymy represyjny system społeczny wobec homoseksualistów w Afryce.

 

PASMO HIT PLANETE+

POD WULKANEM. REQUIEM DLA KATII I MAURICE’A KRAFFTÓW, film dokumentalny, premiera w piątek 30.08 o godz. 21:50 w PLANETE+ oraz następnego dnia w serwisie CANAL+ online.

– Werner Herzog zmontował ten dokument z setek kilometrów taśm archiwalnych, by opowiedzieć o życiu i śmierci najsłynniejszej pary francuskich wulkanologów.

Połączyła ich pasja do wulkanów. Katia Conrad i Maurice Krafft pobrali się w 1970 roku. Ich życie było nieustającą podróżą, w trakcie której sfilmowali ponad 150 erupcji wulkanów. Zawsze starali się być jak najbliżej. Spektakularne zdjęcia wybuchu Mount St. Helens w stanie Waszyngton przyniosły im światową sławę. W 1991 roku zginęli w lawinie piroklastycznej podczas erupcji wulkanu Unzen w Japonii.

PASMO HISTORIA

TAJEMNICZY ETRUSKOWIE, film dokumentalny, premiera w poniedziałek 26.08 o godz. 21:50 w PLANETE+ oraz następnego dnia w serwisie CANAL+ online.

– Zanim Półwyspem Apenińskim zawładnęli Rzymianie, w północnej Italii kwitła cywilizacja Etrusków. Co wiemy o tym tajemniczym ludzie?

Niedawne odkrycie bogato wyposażonego grobowca na Korsyce jest pretekstem do przedstawienia aktualnego stanu wiedzy na temat historii i kultury Etrusków. Skąd przybyli? Co osiągnęli w dziedzinie sztuki, nauki i inżynierii? Jak wyglądało ich życie na co dzień i od święta? Dlaczego zniknęli ze sceny dziejów? Na te pytania odpowiedzą historycy i archeolodzy.

PASMO BIOGRAFIE

HANS HASS. PIONIER Z GŁĘBIN, film dokumentalny, premiera w sobotę 17.08 o godz. 21:50 w PLANETE+ oraz następnego dnia w serwisie CANAL+ online.

– Długie i ciekawe życie Hansa Hassa, austriackiego biologa, wynalazcy i płetwonurka, który jako jeden z pierwszych badał i filmował rafy koralowe.

To jemu ludzkość zawdzięcza spektakularne zdjęcia podwodne, dzięki którym szeroka publiczność już w latach 40. XX wieku zobaczyła zachwycający świat morskich stworzeń – rekinów, płaszczek, ośmiornic i koralowców. Hans Hass (1919-2013) był badaczem odczuwającym nieodparty pociąg do przygody, podróży i przekraczania granic ludzkich możliwości, a także wynalazcą i popularyzatorem nauki.

PASMO OBLICZA ZŁA

KOD STRACHU. GEJE W KAMERUNIE, film dokumentalny, już dostępny w serwisie CANAL+ online.

– Sprawa zabójstwa działacza na rzecz praw gejów w Kamerunie jest punktem wyjścia do pokazania dramatycznej sytuacji osób homoseksualnych w tym kraju.

W 2013 roku w Kamerunie brutalnie zamordowano Erica Lembembe, młodego dziennikarza, geja i aktywistę walczącego o poprawę sytuacji osób LGBT. Po latach Appolain Siewe, dokumentalista o kameruńskich korzeniach, wraca do tej sprawy, odkrywając, że nie był to odosobniony przypadek. Dlaczego homofobia jest tak mocno zakorzeniona w wielu krajach Afryki i przybiera tak drastyczne formy?

PASMO ​NIE TYLKO SEKS

MĘŻCZYŹNI WOBEC ABORCJI, film dokumentalny, premiera w środę 28.08 o godz. 23:00 w PLANETE+ oraz następnego dnia w serwisie CANAL+ online.

– Belgijski dokument, w którym mężczyźni mówią o tym, jak przyjęli wiadomość o nieplanowanej ciąży swoich partnerek i ich decyzje o aborcji.

Kilku mężczyzn w wieku od 20 do 40 lat szczerze opowiada o swoich uczuciach i przemyśleniach związanych z aborcją, którą miały ich partnerki. Jaki to miało wpływ na ich relacje i dalsze życie? Poznamy różne punkty widzenia i refleksje o miejscu i roli mężczyzny w związku i jego krytycznych momentach.

PASMO SZOK DOK

APLIKACJE. DOPAMINOWA PUŁAPKA, film dokumentalny, premiera w środę 7.08 o godz. 21:50 w PLANETE+ oraz następnego dnia w serwisie CANAL+ online.

– Dlaczego tak łatwo uzależnić się od aplikacji takich jak TikTok, WhatsUp czy Instagram? Zabawny w formie dokument na poważny temat.

Szacuje się, że na świecie są obecnie 3 miliardy użytkowników smartfonów, a każdy z nich średnio ponad trzy godziny dziennie korzysta z mediów społecznościowych i komunikatorów. Dlaczego tak trudno oprzeć się przychodzącym wciąż powiadomieniom? Czemu tak bardzo potrzebujemy lajków i tak łatwo tracimy poczucie czasu na TikToku? I jaki to wszystko ma związek z dopaminą?

MROCZNA STRONA ALGORYTMÓW, film dokumentalny, już dostępny w PLANETE+ oraz następnego dnia w serwisie CANAL+ online.

– Poruszające historie ludzi, których życie zostało zniszczone, gdy algorytmy błędnie oceniły ich sytuację.

Coraz częściej to algorytmy decydują o tym, czy dostaniemy kredyt, odszkodowanie, rentę, azyl lub policyjną ochronę. Wybierają dla nas treści w Internecie, podsuwają znajomych i potencjalnych partnerów. W założeniu mają znajdować optymalne rozwiązania problemów. Jednak co, jeśli algorytm popełnia błąd? Kto ponosi odpowiedzialność za krzywdy doznane na skutek działań sztucznej inteligencji?

PASMO HISTORIA XX WIEKU

DRUGIE MARZENIE DOKTORA KINGA, film dokumentalny, już dostępny w PLANETE+ oraz następnego dnia w serwisie CANAL+ online.

– Martin Luther King i jego wieloletnia walka z dyskryminacją rasową, wykluczeniem społecznym i ubóstwem Afroamerykanów.

Ustawa o prawach obywatelskich (Civil Rights Act), podpisana 2 lipca 1964 roku przez prezydenta Lyndona Johnsona, miała położyć kres dyskryminacji ze względu na rasę, kolor skóry i wyznanie. Jednak Martin Luther King nie spoczął na laurach, bo zmiany w mentalności amerykańskiego społeczeństwa następowały opornie, a walka z nierównościami, np. w dostępie do edukacji i pracy, okazała się żmudna.

PASMO NAUKA I TECHNIKA

DYSLEKSJA. NOWE SPOJRZENIE, film dokumentalny, już dostępny w PLANETE+ oraz następnego dnia w serwisie CANAL+ online.

– Dokument przybliża aktualny stan wiedzy na temat przyczyn oraz metod diagnozowania i terapii dysleksji.

Szacuje się, że około 5 procent dzieci i młodzieży na świecie cierpi na dysleksję, czyli zaburzenie neurorozwojowe, które objawia się trudnościami w nauce czytania i pisania. Problemy te wywołują stres i obniżenie poczucia własnej wartości. Na przykładach uczniów w różnym wieku zobaczymy, jak dysleksja wpływa na ich życie i w jaki sposób rodzice, nauczyciele i terapeuci starają się im pomóc.

foto. © Maurice and Katia Krafft & Titan Films

źródlo.  Canal+ Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *